"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Sutt: kiire internetiühenduse tagamine üle Eesti on üks valitsuse prioriteete (0)
04. september 2021
Mats Õun

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt kohtus eile Telia Grupi juhi Allison Kirkby’ga, kellega arutati kiire internetiühenduse rajamist ning küberturvalisusega seonduvaid väljakutseid.

Ettevõtlus- ja IT-minister Andres Sutt ütles kohtumisel, et kiire interneitühenduse tagamine üle Eesti on valitsuse üks kindlaid prioriteete sidevaldkonnas ning see puudutab nii võimalikult kiiresti 5G tehnoloogia kasutuselevõtmist kui ka täiendavate investeeringute tegemist, et ehitada viimase miili internetiühenduse võimalusi maakondadesse. „Nõudlus kiire internetiühenduse järele on pandeemia ajal oluliselt kasvanud ning siinkohal mängib rolli ka sideettevõtja endi valmidus pakkuda klientidele kvaliteetset ja toimivat andmesidet. See on ootus sideettevõtjatele nii klientide kui ka valitsuse poolt,“ ütles Sutt kohtumisel.

Minister tõdes, et kuigi Eestis ei ole veel 5G sagedusi laiali jagatud, on tal hea meel, et Telia on sellele vaatamata tänavu avanud ja mitmekordistanud oma 5G võrgu leviala ja täna on üle Eesti juba ligi 80 asukohta, kus saab 5G võimalusi kasutada. Kirkby avaldas lootust, et riik liigub 3,6 GHz sagedusala konkursiga edasi võimalikult kiiresti, kuna see võimaldaks veelgi paremini kasutada 5G tehnoloogia pakutavat potentsiaali ning tuua turule ka uusi teenuseid.

5G sageduskonkursid ootavad sidevõrkude turbemääruse vastuvõtmist. Viimase eelduseks on elektroonilise side seaduse (ESS) muudatuste vastuvõtmine Riigikogus. ESS-i kolmas lugemine on planeeritud septembri keskpaika.  

Kohtumisel puudutati ka küberturvalisuse muutunud ohupilti maailmas ning Kirkby kinnitas, et Telia grupis on sidevõrkude toimepidevus ja küberturvalisus esikohal ja ka vastavalt rahastatud. Minister Sutt tõi omalt poolt välja, et küberturvalisuse investeeringute jaoks tuleks seada ühine sihttase, näiteks IKT projektide puhul eraldataks alati teatud protsent küberturvalisuse jaoks. See aitaks tekitada vastutust, kui mõni valitsemisala või ettevõte ei ole sellest sihttasemest kinni pidanud.

Lisaks arutati viimase miili ja telefonileviga seonduvat. „Hea levi tagamiseks on paratamatult vajalikud ka täiendavad mastid. Siin tõid Telia esindajad välja murekoha seoses mastide paigaldamisega, mis puudutab nende all olevat maad. See on kindlasti koht, kus riik ja kohalikud omavalitsused saavad omalt poolt vastu tulla, sest eelkõige võidavad sellest ju just kohalikud elanikud. Ka praegu Riigikogus menetluses oleva ESS-i muudatused peaksid tulevikus soodustama väga suure läbilaskevõimega sidevõrkude ehitamist, kuna lihtsustame riigi või kohaliku omavalituse üksuse omandis või kasutuses olevatele ehitisele (nt avalikud ehitised, tänavalambid, valgusfoorid jne) sidevõrkude juurdepääsupunktide ehitamist,“ selgitas Sutt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.