"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
VANALINLANE Piiranguteks oli viimane aeg, sest lärmakad peod tulid tagasi (0)
05. september 2021
Foto Rene Suurkaev

Koroonakriisi eelsed rajud peod on Vanalinnas tagasi. Seetõttu on sealsed elanikud rõõmsad, et septembri algusest rakendusid öise alkomüügi piirangud baarides ja lokaalides.

Tallinnas ei tohi alates septembri algusest lõbustuskohtades alkoholi müüa argipäeva öösel kella kahest kuueni ja nädalavahetustel kolmest seitsmeni. Ööklubides on see lubatud tunnikese võrra kauem: kolmest kuueni ja neljast seitsmeni.

Tallinna volikogu võttis sellise otsuse vastu juba möödunud aasta septembris. Seega oli ettevõtjatele antud aasta aega kohanemiseks. Otsuseni alkomüügi aega kärpida jõuti pärast umbes kolm aastat kestnud arutelusid ja asja vaagimist koos kõigi huvigruppide esindajatega, ehk siis peamiselt kohalike elanike ja ettevõtjatega. Piirang ei puuduta mitte ainult Vanalinna, kus olukord kõige tõsisem, vaid kogu Tallinna.

Ühe etteheitena on kõlanud, et alkomüügi aja lühendamine peletavat turiste. Ometi kurdavad vanalinlased, et lärmakad peod on tagasi ja kriisiaegne vaikus juba ammu kadunud. Seda vaatamata, et turiste liigub endiselt vähe. «Need on mingid kindlad tallinlaste seltskonnad, mis nädalavahetustel lõbutsema kogunevad,» märkis Vanalinnas ühe Sauna tänava maja korteriühistut juhtiv Sergei Suits. «Turismi öine alkomüügi kärpimine minu arvates ei pärsi.»

Ühistud koristavad peoliste jääke

Nii Suits kui mitmed teised vanalinlased ütlevad, et kuna piirangud sündisid pikalt kaalutud kompromissina, ei tohiks need ettevõtjate elu halvendada. Veel enne kevadel 2020 alanud viirusekriisi pidasid linnaametnikud kohalike elanike ja lõbustuskohtade pidajatega pikalt aru, kuidas teha nii, et lärmi ja kuritegevust oleks Vanalinnas öösiti vähem. Teisalt aga jääksid ellu ka ettevõtted.

Ühelt poolt on öist alkomüüki juba kärpinud seoses viirusekriisiga kehtestatud üldriiklikud piirangud. Need on aga juuni algusest kaotatud. Enne Tallinna kehtestatud piirangute jõustumist äsja, septembri alguses meenutas öine elu mõnedel Vanalinna tänavatel oma lärmakuse poolest juba taas koroonaviiruse eelset aega.

«Korteriühistu juhina võin öelda, et enne viirusekriisi küsiti meie maja turvakaamera salvestusi keskmiselt ühe korra kvartalis,» ütles Vanalinna elu hästi tundev Sergei Suits, et politseile tekitas lausjoomine tänavatel tööd juurde. «Niipea kui tulid koroonakriisi piirangud, ja öised peod lakkasid pole salvestisi enam küsitud.»

Nüüdseks, kui peod on tagasi, peavad mitmete majade elanikud Sauna tänaval tajuma öist tümpsmuusikat ja purjus inimeste laaberdamist. «Eriti on hädas meie ühistu koristaja majaesisega esmaspäeva hommikuti,» lisas Sergei Suits.

Mõnedki ettevõtjad, kelle baarid asuvad elamutest eemal, näiteks sadamas on pahased, et neidki n-ö karistatakse. Teisalt, kui piirangu kehtestamise üle alles arutleti, viitasid nii Vanalinna elanikke esindav Vanalinna Selts kui politseiametnikud, et müügikeeld peaks kehtima üle linna. Seda ennekõike põhjusel, et vältida ebavõrdset kohtlemist. Teiseks valitsenuks ainult Vanalinna piirangu alla seades oht, et lõbutsejad oleksid lihtsalt liikunud ühtedest piirkondadest teistesse.

Juhtumipõhine lähenemine ei aidanud

Juba aastaid tagasi proovis linn lõbustuskohtade läheduses elavate inimeste huve kaitsta n-ö juhtumipõhiselt, kuid see ei andnud tulemusi. Kuigi linn võitis 2017. a mitmeid nn Bermuda kolmnurga baare kohtus, sundides neile lühemad lahtioleku- ja alkomüügiajad peale, vahetasid nood juriidilist keha ja tegutsesid edasi. Siiski oli juba seegi suur edasiminek. Statistika järgi jäi kõikide liikide kuritegusid Vanalinnas keskmiselt 10% vähemaks, kuid ainult ajutiselt, kuni baariomanikud uue juriidilise keha leidsid. Vanalinna jt piirkondade elanikud jäid aga endiselt hädasse. Paljud korteriühistud pidid oma raha eest likvideerima piduliste poolt tänavale ja treppidele jäetud mustust. «Muidugi mõjus covid halvasti äridele, aga kohalikele elanikele igati positiivselt, ütles Sauna tänava ühe hoone ühistujuht Sergei Suits.

«Eelmise aasta suvi oli seoses viirusekriisi piirangutega üsna vaikne, aga alates selle aasta teisest poolest on inimesed end taas vabalt tundnud,» lisas Vanalinna elanik Tõnu Pullerits, et Tallinna seatud piirangute jõustumiseks oligi viimane aeg. «Igal juhul meie Vanalinna elanikena tervitame neid.»

Meelelahutusettevõtja Vallo Palvadre sõnu pöördusid lõbustuskohad linna poole, et piirangute jõustumist seoses kriisioludega veel aasta võrra edasi lükataks. Sellele vastu ei tuldud. «Piirangud mõjuvad niigi raskel ajal valusalt, ja Vanalinnas leidub juba niigi palju kriisi tõttu tühje rendipindu,» ütles Palvadre. «Turistide voog ju taastunud ei ole. Müügiaega võiks lubada laupäeval-pühapäeval kõigi jaoks ühtemoodi kella neljani hommikul.»

Hotellide fuajeebaare ning sadamate ja lennujaama reisijate alasid piirangud ei puuduta.

Piirangud hoiavad kokku politsei ja kiirabi ressurssi

Enne kui viirusekriis lõbustuskohtadel stepsli seinast välja tõmbas, oli Põhja prefektuuri andmetel Vanalinnas üle poole väljakutsetest seotud alkoholiga.

Kriisieelse kahe aasta jooksul ehk 2018-19 oli üldse kasvanud joobes isikute ja kaklustega seotud väljakutsete arv kümnendiku võrra ja Vanalinnas veerandi jagu. Seetõttu soovitasid ka politseiametnikud linnal Tallinna meelelahutusasutuste alkoholimüügiaega piirata. Tallinna Kiirabi statistikast selgub aga, et enne 2020. a kevadel alanud viirusekriisi oli umbes 12% Kesklinnas, sealhulgas Vanalinnas avitatud patsientidest alkoholijoobes.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.