"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
EKSPERT: Linnahall on jalutajatele turvaline (0)
06. september 2021
Albert Truuväärt

“Arvestades ürituse korraldaja kahetsust tekkinud segaduse pärast ning pahatahtlikkuse puudumist, on linnakantselei otsustanud, et ei tee avaldust väärteomenetluse alustamiseks,” ütles linnasekretär Priit Lello.

Ekspert Aldur Parts kontrollis linnahalli konstruktsioonide tugevust ja leidis, et jalutajatele ligipääsu ehitisele ei ole vaja piirata. Parts kinnitas, et katusel kõndida on ohutu. “Need vähesed inimesed, kes siin üle käivad, mingit probleemi ei tekita, ja probleemi ei ole ka, kui mingi grupp sealt üle käib,” lausus ta. “Ma ei näe küll, et siin mingi kriitiline juhtum võiks aset leida.”

Viimati hinnati jäähalli katuse vastupidavust 2019. aastal seoses toona ees oodanud “Teneti” filmi võtetega. Oli ju toona jäähalli katusele vaja võtete tarvis tuua suuri raskusi. Eksperdid leidsid siis, et lisatugevdusi vaja ei ole. Küll aga on linnahalli juhatuse liikme Anu Liinsoo sõnul nüüd plaanis hoone põhjalikum uurimine.

27. augustil toimunud droonietenduse jaoks esitasid korraldajad linnale jt ametkondadele info, et linnahalli katusele tuleb ligikaudu tuhat inimest. Sissepääs oli planeeritud kutsete ja Covid tõendi alusel. Korra eest pidi hoolitsema turvafirma, antud juhul G4S. Ometi oli inimesi lubatust kaks korda rohkem ning toimus hoopis kontsert, millele kaasaelajad tundsid peagi jalgade all linnahalli lae vappumist.

Kontserdiks luba ei olnud

Linna, politsei- ja päästeameti, terviseameti ja linnahalli esindajad kohtusid hoone katusel toimunud üritust korraldanud ettevõtetega Hamburg & Partnerid, üritusturundusagentuuriga Frank Events ning turvafirmaga G4S.

Koos jõuti järeldusele, et korraldaja ei viinud 27. augusti õhtul linnahalli katusel läbi üritust, millele olid saanud avaliku ürituse loa ja kooskõlastused. Linnahall ei andnud luba kontserdi korraldamiseks oma katusel. Linnahall oli andnud loa pooletunnisele droonide ilutulestikule koos taustamuusikaga.

Lepingu järgi pidigi katus jääma ainult vaateplatvormiks. Kontserdi korraldamist katusel ei oleks linnahall lubanud. Ka linnakantselei, politsei- ja päästeamet, terviseamet ega üritust turvanud G4S ei teadnud kontserdi korraldamise plaanist. Seetõttu koostati ka turvaplaan teistel alustel. Sellegipoolest toimus katusel 40-minutiline tasuta kontsert.

Nii jäid ohutusmeetmed rakendamata ja halvima stsenaariumi korral poleks operatiivsõidukid linnahallile ligi pääsenud. Turvatöötajaid ei olnud selle rahvahulga jaoks piisavalt, osa inimesi sisenes omavoliliselt piiratud alale vaktsiinipassi näitamata. Õnneks siiski hoolitsesid topeltpiirded, et taolised sissetungijad ei puutunud kokku tervisetõendi esitanud publikuga. Korraldaja ei tegelenud liikluse reguleerimisega, mistõttu tekkisid piirkonnas ummikud.

Ürituse korraldajad kinnitasid, et nad ei eksitanud linnahalli ega ametkondi tahtlikult. “Mõistame, et oleksime pidanud esitama detailsemat ja täiendavat infot, mis oleks olnud linnale ja teistele osapooltele oluline loa väljastamisel,” ütles ürituse korraldusmeeskonna esindaja, Hamburg & Partnerid konsultant Mihkel Lendok.

“Kinnitame, et me tahtlikult eksitavat infot ei andnud, ning vabandame, et ürituse ettevalmistusel jäi edastamata täielik info etenduse formaadi ja mastaabi kohta. Vabandame kõigi nende ees, kellel oli üritusel ebamugav või kelle jaoks oli tekkinud olukord ehmatav.”

Taotlemine põhjalikumaks

Taavi Puuorg ürituskorraldusagentuurist Frank Events lausus, et sellest juhtumist on palju õppida. “Vabandame, et ürituse ettevalmistamisel tekkis möödarääkimisi,” ütles ta.

“Katkestasime ürituse kohe, kui esimene info vibratsiooni kohta laekus. Samuti suutsime korraldada nii, et tervisetõendita inimesed ei pääseks topeltaiaga piiratud alale, ning linnahalli katusel ei viibinud üle 2000 inimese. Aitäh kõigile inimestele, kes te reageerisite hajutamise palvele mõistvalt ja rahulikult ning tegite igakülgset koostööd!”

“Arvestades ürituse korraldaja kahetsust tekkinud segaduse pärast ning pahatahtlikkuse puudumist on linnakantselei otsustanud, et ei tee avaldust väärteomenetluse alustamiseks,” ütles linnasekretär Priit Lello. “Meie eesmärk ei ole ürituse korraldajaid karistada, vaid edaspidi selliste olukordade kordumist vältida. Kavatseme nüüd täiendada avaliku ürituse lubade menetlusi, et ürituste korraldajad selgitaksid veelgi detailsemalt, milliseid tegevusi tegelikult kavandatakse. Nii saame põhjalikumalt hinnata ürituste sobivust.”

Lello lisas, et avaliku ürituse loa taotlemisel tuleks kavandatava ürituse iseloom, eesmärk ja sisu võimalikult detailselt lahti kirjutada. “Nii saavad erinevad kooskõlastust andvad ametkonnad jagada oma soovitusi, et üritus saaks toimuda turvaliselt,” märkis ta. “Sel juhul saab ka korraldaja olla kindel, et ta on teinud kõik endast olleneva, et vajadusel oleksid politsei, pääste ja terviseamet valmis kiiresti reageerima.”

Avaliku ürituse loa taotlemise tingimused ja info on Tallinna kodulehel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.