Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
11. septembril Kirjandustänava festivalil ilmutab end rahvale Carl Robert Jakobsoni vaim (0)
06. september 2021
Albert Truuväärt

Kirjandustänava festivalil saab nautida õhtuhämaruses toimuvat luulepiknikku ja valgusmängu Luigetiigil, käia raamatuesitlustel, kuulata vestlusringe ja kontserte, kohtuda kirjanikega jne.

Laupäeval, 11. septembril muutub Koidula tänav Kadri-orus suureks kirjandusmagistraaliks: toimub viies kirjandustänava festival, mille programm toob inimesteni päeva jooksul üle 60 põneva kirjandusega seotud sündmuse.
Tänavu avatakse C. R. Jakobsoni mälestustahvel Poska 35 hoonel.

“Selles majas elas Jakobson 1871. aastal. Küll natuke alla aasta, kuid samas oli see väga oluline periood, kirjatööde poolest väga viljakas,” selgitas Tallinna kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino.

“Tema kirjavahetusest ja mälestustest on tore lugeda, et Jakobsonile väga meeldis Tallinn ja ta plaanis siia elama jääda. Paraku ei saanud ta oma ajalehe väljaandmiseks luba ja kolis seetõttu ära Vändrasse, Ta kirjeldab toredalt, kuidas talle meeldib Kadriorus jalutada ja kontserte kuulata, kuidas ta käib öösiti istumas ja kuuvalgust vaatamas ning igal hommikul suplemas ja oma keha karastamas.”

Traditsiooniliselt on tähelepanu keskpunktis mitmesugused tähtpäevad. “Ma tahan kindlasti esile tõsta kirjanikule, luuletajale ja mõtlejale Jaan Kaplinskile pühendatud mälestusakti,” ütles Vaino.

“RMK istutab septembri teisel poolel Põlvamaale Lukalaande, Kaplinski kunagise kodutalu lähedale 20 tamme ja 60 kuuske, ning see metsatukk hakkab kandma Jaan Kaplinski nime. Ma arvan, et sellist asja ei ole enne tehtud – meie toome nendest puudest, mis sinna istutatakse, Kadriorgu füüsiliselt kohale need 20 tamme. Ja selles metsatukas, mille me sümboolselt loome, saab festivalil Kristo Viidingu esituses kuulata Kaplinski luulet.”

Kirjanduslik tänavakunst

Teise natuke ootamatu sündmusena, mida Tallinna kirjanduskeskus ise korraldab, tõi Vaino välja tänavakunstnike Vahur Agari ja Helena Hanni projekti.

“Meil on Tammsaare muuseumi aeda ulatuv alajaama sein, selline hall, tavaline krohvitud igav sein, mis on mind juba aastaid häirinud,” lausus Vaino. “Ma olin mõelnud, et selle peal võiks olla mingi äge kirjanduslik kunstiteos. Lõplikult ei ole veel paika pandud, mis sinna tuleb, aga ma usun, et see muudab meie aia tagumise osa huvitavamaks ja tõmbab muuseumile tähelepanu.” Tänavakunstiteose viimistlemine toimub otse vaatajate silme all ja kunstnikega saab kohapeal suhelda ning uurida, mida ja kuidas üks tänavakunstnik mõtleb.

155 aastat tagasi ilmusid Fr. R. Kreutzwaldi “Eesti rahva ennemuistsed jutud” ning sealt loeb lastele lugusid ette näitleja Mirtel Pohla. “Sinna juurde kuulub joonistamine. Kunstnik joonistab ja reaalajas kuvatakse see ekraanile, nii et lapsed saavad jälgida, mida ta enda ees olevale paberile visandab,” rääkis Vaino.
Toimub ka nukuteatrimuuseumi töötuba, kus A. H. Tammsaare miniatuurist “Poiss ja liblik” inspireerituna saab meisterdada lilli ja liblikaid.

Mängulisel ringkäigul “Kadriorg laste silmade kõrguselt” otsitakse aga pargi ümbruses asuvaid huvipunkte. “Lastele on plaanis kringlisöömine, nii et saab ka natuke midagi suhu pista, see on lastele väga tähtis,” lisas Vaino. “Vanemas teismeeas aga võiks huvi pakkuda raamatuesitlus “Seks ja sotsiaalmeedia”.”

“Kalevipoeg” ja luulepiknik

Noorsooteatri koor esitab õhtul katkendeid džässilikust koorilauluteosest “Kalevipoeg”, mis Vaino sõnul hakkab õhtuhämaruses päris mõjuvalt mängima. “Sealt kutsume inimesed edasi Luigetiigi juurde, kus tähistame Viivi Luige saabuvat juubelit luulekava ja valgusmänguga,” lausus ta.

“Ma ise ootan väga ka luulepiknikku Mehis Heinsaare ja Peedu Kassiga Tammsaare muuseumi hoovis. Toome kohapeale ka ühe 70ndatest pärit mootorratta, mis seostub Mati Undi loominguga.”

Vaino nentis, et kirjandustänav ootab väga ka neid, kes ennast suureks raamatulugejaks ei pea. “Kindlasti kutsuks ka inimesi, kes võib-olla pole suuremad kirjanduse lugejad, aga kui tuled ja jalutad läbi, siis võid avastada, et oled tegelikult lugejainimene küll,” sõnas ta. “Paar aastat tagasi ütles üks inimene, et ta jõudis siia kohale ja on tänava peal seni liikunud vaid paar meetrit, sest kohtab kogu aeg mõnda tuttavat. Nii et see festival on juba tuntud kohtumispaigaks saanud – kui muul ajal ei näe, siis seal ikka, Seega võib tulla ka lihtsalt seltskonna mõttes.”

Telki sisse pääseb käepaelaga

Tänavaalal keegi festivalikülastajalt koroonatõendit ei küsi, sest Koidula tänav on avalik tänavaruum.
“Selleks, et mitte hakata seal telgi serva peal kõikidelt tõendit küsima, on mõlemal pool tänava otsas registreerimistelgid, kus tõendit esitades saab käepaela, millega tohib telki siseneda,” selgitab Maarja Vaino festivali korralduslikku poolt.

Jälgi infot Tallinna kirjanduskeskuse kodulehel kirjanduskeskus.ee ning tule festivalile tervena!

Vestlusring Andrus Kivirähkiga ja Liisi Koiksoni kontsert verandal

Kl 12

• Festivali avalöök. C. R. Jakobsoni mälestustahvli avamine, esineb pärimusmuusik Lauri Õunapuu. Poska 35.
• Nukuteatrimuuseumi töötuba. A. H. Tammsaare miniatuurist “Poiss ja liblik” inspireerituna lillede ja liblikate meisterdamine.
• “Ühe joonega”. Tallinna “kilukarbisilueti” joonistamine.
• Luulehommik. Lastele ja peredele loevad luuletusi Jaanus Vaiksoo ja Ilmar Trull.

Kl 12.30
• Aile Alavee luulekogu “Ongi minu olemine” esitlus.
• Vestlusi kirjandusest: Harri Tiido ja Krista Kaer,
• Raamat päästab maailma. Viivi Luige “Seitsmes rahukevad”. Kõnelevad Viivi Luik, Maarja Vaino, Joonas Hellerma ja Sirje Endre.

Kl 13.15
• Eva Toulouze räägib koos sõpradega oma raamatust “Minu Udmurdimaad”.

Kl 14
• “Juudit”, vestlusring, Andrus Kivirähk ja Aare Toikka.
• Liisi Koikson (pildil), verandakontsert “Kohtume Vilde akendel”.
• Katrin Tiidenberg ja Emily van der Nagel, “Seks ja sotsiaalmeedia”.
• Pisiteadusest räägib Soome lastekirjanik Laura Ertimo. Töötoas uuritakse nähtamatuid asju!
• “Raamatubingo”, lülitutakse taaskasutuse lainele.
• “Kuidas tõlkida luulet?”, vestlevad Doris Kareva, Hasso Krull ja Rein Raud.
• Mihkel Mutt Mati Undist.

Kl 14.30
• “Kadriorg laste silmade kõrguselt”

Kl 15
• Mati Unt “Lehekülgi eesti kultuuri ajaloost”, T-Teatri lavastus.
• “Eesti rahva ennemuistsed jutud”, loeb näitleja Mirtel Pohla, pilte joonistab Marja-Liisa Plats.
• Vestlusi kirjandusest: Anu Lamp ja Jan Kaus.

Vaata kogu programmi: https://kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.