"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
abi saavad nii pered kui ka ettevõtted KOLME LAPSE EMA: Ranitsatoetuse uudis tuli ikka väga hea üllatusena (0)
06. september 2021
Scanpix

“Eriti palju on lasteaia kohatasu toetusest abi mitme lapsega peredele, kes panustavad tugevalt meie ühiskonda just laste kasvatamisega,” ütles Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede liidu juhatuse liige Karl Laas. Linn lõi elanike ja firmade koroona ajal toetamiseks abipaketi.

Kui lasteaias käib rohkem kui kaks last, siis alates teisest lapsest kohatasu enam maksma ei pea. Aastas aitab see perel säästa üle 800 euro.

“Eriti on sellest abi mitme lapsega peredele, kes panustavad tugevalt meie ühiskonda just laste kasvatamisega,” ütles Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede liidu juhatuse liige Karl Laas. “Ühiskonna jätkusuutlikkuse tagamiseks on ülioluline, et meil oleks rohkem ennekõike just kolmandaid lapsi. Usun, et linna praegune otsus aitab ka sellele kaasa.”

Aitab kooliks valmistuda

“Kindlasti on see abiks, igasugune rahaline kokkuhoid aasta lõikes on hea,” lisas lapsevanem Priit Meier. “Pered, kus on rohkem kui kaks last, võidavad sellest kindlasti kõige rohkem.”

“Lastega seoses on nii palju väljaminekuid! Maksavad riided ja kõik muud asjad sinna juurde, nii et sellest on väga suur abi,” lausus pereema Kaisa Meier.

“See meede on kindlasti väga hea algatus! Kolme ja enama lapse meede, mis oli kasutusel juba eelmisel aastal, tõi abi paljudele ja kindlasti mõjutas ka lasteaedadesse registreerimist,” ütles Laagna Rukkilille lasteaia direktor Merike Plutus. “Tervitatav on kõik, mis aitab perel toime tulla.”

Linn võttis vastu abimeetmed, mis pakuvad elanikele ja ettevõtetele aasta lõpuni toetusi. “Võitlus epideemia mõjudega peab olema mitmekülgne,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart. “See tähendab, et lisaks tervishoiualastele tegevustele tuleb rakendada ka sotsiaalseid meetmeid. Linn tuli juba koroona esimese laine ajal väga kiiresti välja toetustega linlastele ja ettevõtetele. Tänaseks on lisandunud teisigi toetusi, millega soovime tallinlaste jaoks koroona negatiivseid mõjusid vähendada.”

Toetuste hulka kuulub seegi, et linn maksab nüüd 320-eurost ranitsatoetust välja ühe maksena senise kahe asemel. “Uudis, et ranitsatoetus makstakse nüüd korraga välja, tuli ikka väga suure üllatusena. Ma arvan, et just sügisel ongi seda suuremat toetust vaja, mitte siis, kui laps on juba esimese klassi ära lõpetanud,” leidis kolme lapse ema Liis Hinno. “Kvaliteetne ranits juba maksab päris palju, korralikud riided, jalanõud, võimlemisriided pluss kooliasjad. Kõik see kokku teeb päris märkimisväärse summa.”

Kui seni maksis Tallinna linn esimesse klassi mineva lapse ranitsatoetust kahes osas, siis alates sellest õppeaastast makstakse kogu summa ehk 320 eurot korraga välja. See on paljudele peredele suureks abiks, sest just kooliaasta alguses on väljaminekud reeglina kõige suuremad.

Ranitsatoetuse kättesaamine ühe maksega on Laasi arvates tänuväärne samm. “Peredel on kooli algusega niigi kulusid ja muresid palju ning toetus teeb kooliks valmistumise kergemaks,” selgitas ta. “Ilmselt on see väike samm Tallinnale, kuid suur asi peredele. Jällegi on mõju just suurtele peredele väga oluline. Näiteks oleme arvestanud, et kolme-nelja lapsega suurpere kulud seoses kooli algusega võivad jääda vahemikku 600-800 eurot, olenevalt sellest, mis vanuses lastega on tegu.”

Taotle novembri lõpuni

Linna jaoks on ranitsatoetuse maksmise kulu aastas kokku peaaegu 2 miljonit eurot. See makstakse välja 30 päeva jooksul pärast taotluse esitamist. Taotlusi hakatakse vastu võtma alates 13. septembrist. “Taotlust saab esitada kuni novembri lõpuni, muidugi me räägime siinkohal lastest, kes on ametlikult Tallinna elanikud,” täpsustas abilinnapea Betina Beškina.

“Samamoodi peab olema vähemalt üks lapsevanem Tallinna elanik. See vanem, kes esitab taotluse, peab olema registreeritud lapsega samale aadressile.”

Beškina lisas, et iga lapsevanem teab, kuidas lapse koolitee algus toob kaasa märkimisväärseid kulusid. “Esimesse klassi astuval lapsel on vaja ju kõike uut alates pinalist ja pliiatsitest, lõpetades ranitsa ja spordiriietega,” lausus ta. “Kindlasti on lapse esimesse klassi minek perekonnale eriline aeg, ent ka suur väljaminek. Seega on Tallinna linn otsustanud ranitsatoetust korraga välja maksma hakata, et lapsevanemate rahalist koormust kooli alguses leevendada.”

Esimene osa maksest on tehtud septembrist novembrini esitatud taotluste alusel ning teine osa kooliaasta lõpus ehk järgmise kalendriaasta juunis.

Alanud õppeaastal saavad lapsevanemad esitada ranitsatoetuse taotlust 13. septembrist 30. novembrini aadressil www.tallinn.ee/Esmakordselt-kooli-mineva-lapse-toetus-koolitoetus. Toetuse taotlemiseks peavad nii laps kui ka vähemalt üks lapsevanem olema Tallinna elanikud vähemalt käesoleva kalendriaasta 1. jaanuarist ning laps olema kantud ühe Tallinnas tegutseva kooli õpilaste nimekirja. Taotluse saab esitada lapsega samal aadressil elav vanem. Ranitsatoetuse korra muudatuse peab heaks kiitma ka volikogu.

Milliseid toetusi linlased saavad?
• Linn pakub aasta lõpuni linna ruumides tegutsevatele ettevõtjatele üürisoodustusi. Kesklinnas tegutsevad ettevõtted saavad üürilt 80% alla, kui nad kasutavad linna ruume toitlustuse, kaubanduse, teeninduse ja meelelahutuse pakkumiseks.
• Kogu linnas asuvate väliterrasside eest linn firmadelt aasta lõpuni renti ei küsi.
• Linn jätkab aasta lõpuni esimese haiguspäeva toetuse maksmist, et haigestunud inimene saaks kohe koju jääda.
• Linnaosavalitsused jagavad maske paljulapselistele peredele, üksikvanematele, sissetulekust sõltuvat toetust saavatele linlastele ja pensionäridele. Maskidele järele minnes palutakse kaasa võtta isikut tõendav dokument ja pensionäridel pensionitunnistus.
• Lapsevanem, kelle kaks või enam last käivad linnalasteaias, peab maksma kohatasu vaid ühe lapse eest. Soodustus laieneb ka eralasteaias käivate laste vanematele ja lapsehoiu kasutajatele.
• Eralasteasutuses käivate laste vanemaid plaanib linn toetada õppemaksu tasumisel juhul, kui lasteaias käib pere kaks või enam last. Toetuse suurim määr ühe lapse kohta on võrdne linnalasteaia kohatasuga, mis käesoleval aastal on 71,25 eurot kuus.
• Tallinn pakub oma lasteaedades käivatele lastele ka tasuta toitu. Samuti söögiraha soodustust ka eralasteaia lastele.
• Möödunud aasta 1. septembrist hakkas linn toetama erivajadustega laste vanemaid eralasteasutuse õppemaksu tasumisel, kui laps käib eralasteasutuses koolivälise nõustamismeeskonna soovitusel. Toetuse ülemmäär lapse kohta on võrdne linnalasteaia kohatasuga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.