"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
pässik, tuletael ja teised põnevad tegelased Laupäeval avatakse Eesti Loodusmuuseumi iga-aastane seenenäitus (0)
06. september 2021
Tuletael on puuseen, millest valmistatakse taela. Foto: Scanpix

Seenenäitus tuleb taas! Tänavu saab söödavate ja mittesöödavate, tinglikult söödavate ja suisa mürgiste seentega tutvuda 11. – 26. septembril. Sel aastal pööratakse kõrgendatud tähelepanu nendele seentele, millel on ka teine praktiline otstarve lisaks söögiseeneks olemisele. Nii saavad tuttavaks pässik, tuletael, teeseen, värviseened ja paljud muud põnevad isendid.

Seenesügis on käes. Mõtted kipuvad liikuma seenesoustile ja -salatile või mõnele teisele ahvatlevale kõhutäiele. Silme ees terendavad purgid seenehoidistega. Ometi on rikkalikul, mitmeid kasutusvõimalusi pakkuval seeneriigil varuks palju enamat, kui vaid kulinaarsed naudingud.

Sealjuures leidub seeni, mille väljanägemine on kaugel tuttavlikust kübara ja jalaga tegelasest ning mis pakuvad ootamatut rakendust väga erinevates valdkondades. Tänavuse näituse fookuses ongi justnimelt need seened, millel on mõni eriline ja põnev praktiline kasutusvõimalus.

Platsis on aga ka traditsiooniline seenetarkust jagav väljapanek. Näitust külastades saab õppida nii seente korjamise, määramise kui kasutamise kohta. Kes aga enda määramisoskust ka peale näituse külastamist täielikult ei usalda, on oodatud kahtlase seenega pöörduma näitusel kohal viibiva konsultandi poole. Määramiseks peab kaasa toodud seen olema värske ja terve – kübarast jala aluseni! Levinumad „veaohtlikud“ liigid määratakse hoo pealt, keerulisemate puhul tuleb vastuse otsimiseks süveneda arvukatesse raamatutesse loodusmuuseumi riiulitel.

Seenenäitus on avatud 11. – 26. septembril iga päev kell 11 – 19 Tallinna vanalinnas Eesti Loodusmuuseumi hoovis aadressil Lai 29a. Näitusele pääseb muuseumipiletiga. Need, kes soovivad ise muuseumihoovi välja pandud seenemaailma rikastada, võivad tuua oma seeneleiud kaasa. Esinduslikumad kübarakandjad pannakse näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.