"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Rahvas vajab sotsiaalkiirabi (1)
06. september 2021
Foto: Ilja Matusihis

Häirekeskuse 112 juht Heiko Leesment kirjutas ERR-is vajadusest sotsiaalse kiirabi järele. Näiteks 5. juunil reageeris 716 sotsiaalse abivajadusega seonduvale juhtumile 444 politseiüksust, 161 kiirabibrigaadi ja kuus päästemeeskonda.

Teemade palett on neis kõnedes Leesmendi väitel kirju, kuid umbes 70% sotsiaalse abivajadusega seonduvate kõnede puhul käib jutt sõltuvusprobleemidest.

Täiskasvanute kõrval vajas abi 57 last, kellest 11 oli kodust ära jooksnud, kümme käitus agressiivselt ja vanemad ei suutnud nendega enam toime tulla. Üheksa puhul oli probleemiks narkootikumide tarvitamine ja kuus teadet puudutas suitsiidi või suitsiidikatset. Umbes paarisajal juhul aga ei saanud Häirekeskus aidata, sest ööpäevast sotsiaalabiteenistust meil ei ole.

Leesmendi mõtete taustal tulebki küsida, et kuidas siit edasi minna. Kas sotsiaalses mõttes kimpus olemine on defineeritav hädaolukorrana ning kui jah, siis kas oleme nõus 112-le ressurssi juurde eraldama? Ja kas me peame oluliseks saata järjepanu kiirabi välja vanainimesele, kellel hakkab raske poekoti tõstmisest pea ringi käima?
Ja kes on juba harjunud, et kiirabi tal pärast iga poeskäiku tervist kontrollib ja koju sõidutab. Omaette teema on vaimuhaiged, kellel samuti on kahtlemata õigus abi saada ja riigil kohustus seda osutada. Kui sotsiaalhädas inimestel ei olegi kuhugi mujale pöörduda kui 112, ehk siis tuleks luuagi sotsiaalkiirabibrigaadid.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nii ongi
12. sept. 2021 18:29
Ühiskonna selline areng eeldab ka sotsiaalabi teenuse loomist.