"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
RATTASTRATEEGIA KANNAB VILJA Tallinn on ratturite jaoks üks maailma parimaid linnu (2)
06. september 2021
Foto: Ilja Matusihis

Hiljuti Briti investeerimis- ja rahandusteemalise veebiportaali money.co.uk poolt läbi viidud uurimuse tulemusena selgub, et Tallinn on üks maailma ratturisõbralikemaid linnu, olles tabelis 40 linna seas suisa teisel kohal.

Erinevaid asjaolusid – muuhulgas rattateede hulk, jalgrattarendi hind ja vaatamisväärsuste ligipääsetavus – arvesse võttes pälvis Tallinn tabelis 280 maksimaalsest võimalikust punktist tervelt 210, jäädes vaid 6 punkti võrra alla tabeli esikoha haaranud Kopenhaagenile.

Tallinna puhul toodi välja seda, et linna külalised on suisa ära hellitatud erinevate avastamisvõimalustega, mida linn rattaliiklejatele pakkuda võib. Näiteks mainitakse uuringus võimalust sõita mööda Vanalinna munakivisillutisi otse Raekoja Platsile ning oluliseks peeti ka asjaolu, et Tallinnas on maailma linnade arvestuses märkimisväärne hulk jalgrattateid.

Tallinnas on praegu kokku ligi 300 kilomeetrit jalgrattateid, millest 257 kilomeetrit on jalakäijate ja jalgratturite jagatud ruumiga jalgratta- ja jalgteid ning 43 kilomeetrit on rattaradu. Tänavu ehitatakse juurde ligikaudu 10 kilomeetrit jalgratta- ja jalgteid ning järgmisest aastast alates on võimalik Tallinna, Tartu ja Pärnu linnasüdame rattateede ehitamiseks kasutada ka Euroopa liidu 42 miljoni eurost toetust.

Edetabeli kolmandale kohale jäi 209 punktiga Amsterdam ning neljas oli meie põhjanaabrite pealinn Helsinki, saades üldarvestuses 201 punkti.

Kõige ratturivaenulikumaks linnaks jäi uuringu tulemusel Sloveenia pealinn Ljubljana. Kuigi linn on tuntud oma avarate parkide ja arvukate rohealade poolest, on tegu äärmiselt mägise linnaga ja maksimaalne kõrguste vahe 295 meetrit muudab linnas rattasõidu mõnusa kulgemise asemel pigem kestvusspordiks. Lisaks on linna keskmine aastane sademete hulk 1124 mm, mis tähendab, et kuiva nahaga sihtpunkti kohale jõudmine pole ratturite jaoks tihtipeale kuigi tõenäoline.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

jüri
7. sept. 2021 11:36
See kvaliteetuuring näitab ju, et Tallinnas on pea 400 000km rattateid. Miks Pealinn "uuringu" tulemusi manipuleerivad. See ongi ju uuringu point, et oleks selge ja uuritud. Kui uuringu tulemusi hakata oma teadmiste järgi muutma, siis kaob uuringu mõte.
Henrik Manitski
7. sept. 2021 10:59
14% on siis jalgrattateed ja 86% tinglikult jalgrattaga sõitmist võimaldavad teed. Väga nõrk.