"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Tallinna abipakett toetab nii lapsevanemaid kui ka ettevõtjaid (0)
06. september 2021

1. klassi minevate laste vanemad saavad sel sügisel linna 320-eurose ranitsatoetuse kätte ühes osas. See on kahtlemata abiks olukorras, kus õppeaasta alguse kulutused ulatuvad peredes sadadesse eurodesse.  Tallinna uus abipakett toetab ka lasteaialaste vanemaid ning linnapindadel tegutsevaid ettevõtjaid.

Paljude lapsevanemate rõõmustuseks maksab Tallinna linn nüüdsest kogu ranitsatoetuse korraga välja. Just kooliaasta alguses on peredes väljaminekud  reeglina kõige suuremad.

“See tuli ikka  väga suure üllatusena.  Ma arvan, et just sügisel olekski seda suuremat toetust vaja, mitte siis, kui laps on juba esimese klassi ära lõpetanud. Eks kvaliteetne ranitski maksab päris palju, korralikud riided, jalanõud ja võimlemisriided. Kõik see teeb päris märkimisväärne summa,” leidis kolme lapse ema Liis Hinno.

Tallinna 21. Kooli 3 b klassi poisid teavad rääkida omast kogemusest, milline osturalli käis kolm aastat tagasi, enne esimesse klassi minekut.

“Esimeses klassis oli palju rohkem asju, mida osta ja palju kiiremini pidi ostma kõik kooliasjad. Ranits ja  riided, need kõik pidi  hästi kiiresti ära ostma,” rääkis Adrian. “Siis oli jah terve suvi täis kooli ettevalmistusi,” meenutas Tobias.

Esimesse klassi mineva lapse ranitsatoetust saavad tallinlased taotleda kuni novembri lõpuni ja see makstakse välja 30 päeva jooksul pärast taotluse esitamist.

Lasteaia kohatasu alates teisest lapsest maksma ei pea

Linn toetab lastega peresid aga ka lasteaedade kohatasu maksmisel. Kui lasteaias käib enam kui kaks last, siis alates teisest lapsest kohatasu maksma ei pea. 

“Sama soodustust saavad ka lapsevanemad, kelle lapsed käivad kas eralasteaias või lastehoius. Ehk siis lisaks sellele lapsehoiu hüvitisele, mida saavad vanemad, kelle lapsed käivad era eelkooliasutuses ja milleks on 196 eurot kuus lapsevanaemale. See lisandub ka see lisasoodustus alates teisest lapsest,” selgitas Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

“Lastega seoses on nii palju väljaminekuid. Riided ja  kõik asjad sinna juurde, et see oleks väga suur abi ikkagi vanematele, kellel on kaks pluss last,” leidis lapsevanem Kaisa Meier.

Haiguspäeva hüvitis ja üürisoodustus vanalinnas

Ranitsatoetuse ja lasteaiakohatasu kaotamise kõrval, jätkab Tallinn ka esimese haiguspäeva kompenseerimist kuni selle aasta lõpuni.  Kevadise koroonapuhangu ajal maksis linn esimese haiguspäeva hüvitist rohkem kui kahe kuu jooksul kokku üle 180 tuhande euro.

“See on väga positiivne.  Ma arvan, et see julgustab inimesi rohkem koju jääma,” leidis Kaire.

“Väga tore, seda enam inimesed koju jäävad ja ilmselt haigena tööle ei tule,” lisas Tiivi.

“See peaks olema riiklikul tasemel kõik reguleeritud. Haige inimene peab saama hüvitist,” oli Ülo kindlal seisukohal.

Tallinn ei ole unustanud ka vanalinna ettevõtjaid.  Kõik linna pindadel olevad ettevõtjad, kes on mõjutatud turismisektorist, nende üürivabastus on siseruumides kuni 31. detsembrini  80 protsenti. Kõik väliterrassid, mis kasutavad linnatänavaid ja muid linnale kuuluvaid maaüksusi, linnale renti maksma ei pea.

“Tuleb tunnistada, et see suvi oli kehvem kui eelmine. Ehk nii mõnigi ettevõtja tegi enda ettevõtte  külastatavuse analüüsi ja numbrid näitasid, et see aasta oli kehvem kui 2020. Ja see oli ka üks põhjuseid, miks me siis sellise otsuse tegime,” ütles  Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

“Ilma linnavalitsusepoolse abita ei oleks enam elu vanalinnas olemas.  Praegu elu põhimõtteliselt käib raekoja platsil ja Viru tänaval. Kõrval vanalinnaäärsetel tänavatel seda elu juba praktiliselt ei ole. Võib-olla suvel paariks kuuks, nad on seda siiski teinud, aga karta on, et peatselt nad sulgevad,” teadis rääkida Vanalinna ettevõtjate ühingu esindaja Mait Talu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.