"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
VANALINLANE: Piirangud ohjavad taas tärganud pidusid (0)
06. september 2021
Albert Truuväärt

Koroonakriisi eelsed rajud peod on vanalinnas tagasi ning seetõttu on sealsed elanikud rõõmsad, et septembri algusest rakendusid öise alkomüügi piirangud baarides ja lokaalides.

Tallinnas ei tohi alates septembri algusest lõbustuskohtades alkoholi müüa argipäeva öösel kella kahest kuueni ja nädalavahetustel kolmest seitsmeni. Ööklubides on see lubatud tunnikese võrra kauem: kolmest kuueni ja neljast seitsmeni.
Tallinna volikogu võttis sellise otsuse vastu juba möödunud aasta septembris. Seega oli ettevõtjatele antud aasta aega kohanemiseks. Otsuseni alkomüügi aega kärpida jõuti pärast umbes kolm aastat kestnud arutelusid ja asja vaagimist koos kõigi huvirühmade esindajatega ehk siis peamiselt kohalike elanike ja ettevõtjatega. Piirang ei puuduta mitte ainult vanalinna, kus olukord kõige tõsisem, vaid kogu Tallinna.

Ühistud koristavad peoliste jääke

Ühe etteheitena on kõlanud, et alkomüügi aja lühendamine peletab turiste. Ometi kurdavad vanalinlased, et lärmakad peod on tagasi ja kriisiaegne vaikus juba ammu kadunud. Seda vaatamata tõsiasjale, et turiste liigub endiselt vähe. “Need on mingid kindlad tallinlaste seltskonnad, mis nädalavahetustel lõbutsema kogunevad,” märkis vanalinnas ühe Sauna tänava maja korteriühistut juhtiv Sergei Suits. “Turismi öine alkomüügi kärpimine minu arvates ei pärsi.”
Nii Suits kui ka mitmed teised vanalinlased ütlevad, et kuna piirangud sündisid pikalt kaalutud kompromissina, ei tohiks need ettevõtjate elu halvendada. Veel enne kevadel 2020 alanud viirusekriisi pidasid linnaametnikud kohalike elanike ja lõbustuskohtade pidajatega pikalt aru, kuidas teha nii, et lärmi ja kuritegevust oleks vanalinnas öösiti vähem, teisalt aga jääksid ellu ka ettevõtted.
Ühelt poolt on öist alkomüüki juba kärpinud seoses viirusekriisiga kehtestatud üldriiklikud piirangud. Need on aga juuni algusest kaotatud. Enne Tallinna kehtestatud piirangute jõustumist äsja, septembri alguses meenutas öine elu mõnel vanalinna tänaval oma lärmakuse poolest taas koroonaviiruse eelset aega.
“Korteriühistu juhina võin öelda, et enne viirusekriisi küsiti meie maja turvakaamera salvestusi keskmiselt korra kvartalis,” ütles vanalinna elu hästi tundev Sergei Suits, lisades, et politseile tekitas lausjoomine tänavatel tööd juurde. “Niipea kui tulid koroonakriisi piirangud ja öised peod lakkasid, pole salvestisi enam küsitud.”

Juhtumipõhine lähenemine ei aidanud

Nüüd, kui peod on tagasi, peavad mitme maja elanikud Sauna tänaval taluma öist tümpsmuusikat ja purjus inimeste laaberdamist. “Eriti on hädas meie ühistu koristaja majaesisega esmaspäeva hommikuti,” mainis Suits.
Mõnedki ettevõtjad, kelle baarid asuvad elamutest eemal, näiteks sadamas, on pahased, et neidki n-ö karistatakse.
Teisalt, kui piirangu kehtestamise üle alles arutleti, viitasid nii vanalinna elanikke esindav Vanalinna Selts kui ka politseiametnikud, et müügikeeld peaks kehtima üle linna. Seda ennekõike põhjusel, et vältida ebavõrdset kohtlemist. Teiseks valitsenuks ainult vanalinna piirangu alla seades oht, et lõbutsejad oleksid lihtsalt liikunud ühest piirkonnast teise.
Meelelahutusettevõtja Vallo Palvadre sõnul pöördusid lõbustuskohad linna poole, et piirangute jõustumist seoses kriisioludega veel aasta võrra edasi lükataks. Sellele vastu ei tuldud. “Piirangud mõjuvad niigi raskel ajal valusalt ja vanalinnas leidub juba niigi palju kriisi tõttu tühje rendipindu,” ütles Palvadre. “Turistide voog ju taastunud ei ole. Müügiaega võiks lubada laupäeval-pühapäeval kõigi jaoks ühtemoodi kella neljani hommikul.”
Hotellide fuajeebaare ning sadamate ja lennujaama reisijate alasid piirangud ei puuduta.

Piirangud hoiavad kokku politsei ja kiirabi ressurssi

• Enne kui viirusekriis lõbustuskohtadel stepsli seinast välja tõmbas, oli Põhja prefektuuri andmetel vanalinnas üle poole väljakutsetest seotud alkoholiga.
• Kriisieelse kahe aasta jooksul ehk 2018-19 oli üldse kasvanud joobes isikute ja kaklustega seotud väljakutsete arv kümnendiku võrra, vanalinnas veerandi jagu. Seetõttu soovitasid ka politseiametnikud linnal Tallinna meelelahutusasutuste alkoholimüügiaega piirata. Tallinna Kiirabi statistikast selgub aga, et enne 2020. a kevadel alanud viirusekriisi oli umbes 12% kesklinnas, sealhulgas vanalinnas avitatud patsientidest alkoholijoobes.

SA SAAD HAKKAMA: Pea septembris alkoholiga pausi

Juba kuu aega alkoholita toob märgatavalt parem tervise, sügavama une, väiksema ärevuse, paremad suhted oma lähedastega ja väiksema kehakaalu.
Eestis käivitus kampaania “Septembris ei joo”. Kuu aega karsklust olevat spetsialistide väitel piisav periood, mil juba võib olla saavutatud märgatavalt parem tervis, parem uni, vähem ärevust või lausa ka väiksem kehakaal. “Samamoodi paranevad inimsuhted. Kui alkoholi tarvitamist vähendada, siis kindlasti peres nii naine-lapsed kui ka mees tunnevad, et pingeid on vähem,” ütles tervise arengu instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel. Kuu aega kestev paus alkoholist aitab selle tarvitamist piirata veel ka hiljem. “Uuringutega on tõestatud, et sellised kampaaniad mõjutavad inimeste alkoholi tarvitamise harjumust veel ka kuus kuud hiljem,” sõnas Sammel.
Kuid kes alkoholi juba kuritarvitab, sellel tasub piir tõmmata ennekõike seepärast, et märkamatult võib kujuneda sellest tõsine sõltuvushäire ning sel puhul pole kuu kestev paus enam sugugi piisav ravi. “Alkoholisõltlasest ei ole kunagi võimalik teha normaalset tarbijat,” ütles sõltuvusnõustaja Kaja Heinsalu. “Selle mõttega tuleb leppida, et tahtejõuga ei saa alkoholi tarbimist kontrollida, aga on võimalik toimida nagu terve inimene, kui pean meeles seda ühte piirangut, et terve olek kestab seni, kuni ma ei võta ka mitte seda ühte pitsi.”
Tasuta ravi ja tugigrupid sõltuvushäire puhul on täiesti saadaval, tasuta ja ilma järjekordadeta. Rohkem infot leiab aadressilt alkoinfo.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.