"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
rohepööre VKG esitas riigikogule ettepaneku kliimaseaduse loomiseks (0)
06. september 2021
Viru Keemia Grupi (VKG) juhatuse esimees Ahti Asmann. Foto: Scanpix

“Ilma kokkulepitud õiguslike piirideta tähendaks rohepööre selgusetut ettevõtluskeskkonda, kus pole võimalik teha pikaajalisi otsuseid ega investeeringuid. Kaks aastat on möödunud hetkest, kui Eesti toetas kliimaneutraalsuse eesmärgi seadmist, kuid senini puudub Eestil plaan, millised eesmärgid, milliseks ajaks ja millistes valdkondades tuleb saavutada,” kommenteeris VKG juhatuse esimees Ahti Asmann.

“Antud olukorras tekib õigustatud küsimus, millise seisukoha võtab Eesti valitsus Euroopa Komisjoni poolt esitatud kliimapoliitika kobareelnõu paketile “Fit for 55″,” lisas ta.

Kliimaeesmärkide täitmiseks on vaja kliimaseadust

Asmanni sõnul esitas tööstusettevõte esmaspäeval riigikogu erakondadele ja peaministri büroole ettepaneku töötada välja Eesti kliimaeesmärkide täitmiseks vajalikku ühiskondlikku kokkulepet väljendav Eesti kliimaseadus, vahendab BNS.

Eesti riik on toetanud Euroopa Liidu (EL) kliimaneutraalsuse eesmärki ning selle fikseerimist määrusena, märkis VKG pressiteates. Grupi sõnul tuleb kliimaneutraalsuse saavutamiseks teha põhjalikke ümberkorraldusi kogu Eesti ühiskonnakorralduses, see tähendab transpordi, jäätmemajanduse, hoonete, põllumajanduse, energeetika, tööstuse, metsanduse sektorite ümberkorraldamisel ja maksupoliitika juhtimisel.

Kliimavaldkonnas eksisteerib VKG hinnangul täna Eestis õiguslik vaakum, mille täitmine on hädavajalik, sest EL-i kliimapoliitika eesmärkide elluviimiseks tuleb reguleerida käitumist Eesti ühiskonnas nii valdkondade üleselt kui ka jaotades kohustusi konkreetsetele valdkondadele. 

Kliimaseadus annaks VKG sõnul võimaluse selgelt ja üksikasjalikult sätestada muu hulgas Eesti riigiülesed ja valdkonnapõhised kliimaeesmärgid, nende ajalise raami, seose teiste seaduste, EL-i õiguse ja rahvusvaheliste lepingutega; kliimavaldkonna terminid; kliimaeesmärkide täitmiseks asjakohased ja proportsionaalsed isiku õiguste ja vabaduste piirangud nende õigused ja kohustused ning õiguste ja kohustuste täitmise tagamiseks vajalikud normid.

Erksama meelega riigid on sarnased seadused juba vastu võtnud

Sarnase reguleerimisalaga kliimaseadused on VKG andmetel Euroopas juba vastu võtnud Saksamaa, Prantsusmaa, Rootsi, Soome, Holland, Taani, Iirimaa, Norra, samuti ka Suurbritannia. Veel mitmes EL-i liikmesriigis on kliimaseadus väljatöötamisel. 

EL-i kliimapoliitika võib grupi hinnangul muu hulgas kaasa tuua intensiivse põhiõiguste piiramise. Ettevõtte tõi välja, et oluline on tunnistada kliimapoliitikaga seoses Eesti põhiseaduses sätestatud parlamendireservatsiooni, mille kohaselt otsustab kõiki riigielu olulisi küsimusi riigikogu või kõrgeima võimu kandjana rahvas.

“Ebaratsionaalne on lihtsalt ajada näpuga järge regulatsioonides, mis kirjutatakse kokku Brüsseli koridorides. Eesti kui riik peab võtma oma kliimapoliitilised seisukohad, määrama ära oma piirid ja panema paika protsessid muutuste elluviimiseks. Rohepööre mõjutab lähiaastatel iga eestimaalase elu ja sellest mõjust peab hakkama sisulisemalt rääkima,” lisas Asmann.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.