"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
kolmest miljonist sai kolmteist Aivar Riisalu: targalt investeerides võid palju võita (0)
07. september 2021

„Tallinnal on tarbijaõiguste päeva puhul põhjust olla uhke, sest ka Tallinn investeeris targalt. Paigutasime mõni aasta tagasi kunagisest linna hoiuühistust järele jäänud kolm miljonit eurot Coop panka ning sellest on praeguseks saanud enam kui 13 miljonit eurot. See on hea tootlus, mis näitab, et targalt investeerides võid palju võita,“ ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu tarbijaõiguste päevale pühendatud konverentsil „Targad tehingud“.

Riisalu sõnul on paljudel inimestel praegu pärast teisest pensionisambast raha kättesaamist probleemid, mida selle rahaga peale hakata. „Börs tegi selle peale naljakaid hüppeid, elektroonikapoed rõõmustasid suurenenud käibe üle ning paljudel tekkis kihk hakata kohe kulutama. Samas on õige aeg mõelda ka investeerimisele, kuigi selles vallas valitsevad samuti ohud. Tallinn on mõelnud ka sellele, et nõustada inimesi, kes vajavad investeerimisalast nõu,“ märkis ta.

Sotsiaalministeeriumi pensionipoliitika juht Kristiina Selgis sõnas, et üheks pikaajalisemaks ja parimaks investeerimise kohaks on olnud pensionisambad. „Kui sa ei ole väga emotsionaalne inimene, et kogu pensioni teise ja kolmandasse sambasse kogutud raha korraga välja võtta ja ära kulutada, siis on pensionisambad igal juhul ka hea investeering. Ainult esimese samba puhul ootab ees igal juhul madalam pension ning tark on selleks ajaks ette valmistuda täiendavate investeeringutega,“ selgitas ta.

Selgis kutsus üles mõtlema pensionisammaste puhul pikema plaani peale. „Tuleb plaan paika panna, kas tahad pensionieas töötada edasi või koguda enne seda rohkem raha,” lausus ta.

Selgis soovitas mitte jääma unistama suuremast pensionist kahaneva ja vananeva elanikkonnaga riigi puhul,  vaid igaühel isiklikult ka panustada pensionisammastesse.

Aasta investor ja investeerimiskoolitaja Kristi Saare soovitas alustada investeerimisega kohe ja kasvõi ühe euro kaupa, sest selleks on praegu kõige parem aeg. „Nüüd on fantastiline alustada. Igasugused investeerimisalased raamatud, videod, sotsiaalmeedia ja koolitused annavad selleks tuge. Investeerimine on pikas plaanis alati õige valik,“ lausus ta.

Saare kiitis Eesti pensionisüsteemi ja pensionisambaid, kuhu on kasulik investeerida, sest ka riik toetab selles. „Riik paneb teise sambasse 4 protsenti juurde, riik annab sulle kolmandas sambas tulumaksu tagasi. See on investorile igati kasulik ja kindel plaan. Niisuguseid tulusaid ja samas kindlaid investeerimisvõimalusi, kus ise palju tegema ei pea, pole väga palju,“ märkis Saare.

Tulevikku silmas pidades soovitas ta kõigil raha ka kõrvale panna. „Riik küll maksab teises pensionisambas juurde, aga see 40 protsendine pension keskmisest palgast pole paljudele piisav. Soovitav on mõelda ka  kolmanda samba peale. Isegi vaid mõne euro kaupa sinna investeerides on võit suur, eriti kui sellelt saab ka maksuvabastust. Pole mõtet jääda lootma, et tulevikus on pensionid iseenesest kõrgemad. Oma pensioniinvesteeringutega tuleb ise tegeleda,“ tõdes Saare.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.