"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
fotod! Lilleküla päästekomando hoone avas pärast põhjalikku uuenduskuuri taas uksed (0)
07. september 2021
Foto: Mats Õun

„Lilleküla komando asub strateegiliselt väga heas asukohas ja lõpuks on päästjatel olemas ka kaasaegsed töötingimused. Päästekomandod pole enam ammu lihtsalt reageerimisüksused, vaid täidavad kogukondades ka ennetus- ja ohutussõnumite levitaja rolli. Mina töötasin Lilleküla komandos 90ndate keskpaigas ja soovin kõigile täna siin töötavatele päästjatele edu ja turvalisi päästmisi,“ sõnas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Vaata galeriid (67)

Täna avati Tallinnas põhjalikult rekonstrueeritud ajalooline Lilleküla päästekomando. Tegemist on juba teise saastevaba kontseptsiooniga komandoga Eestis, kus päästjate tervise kaitseks on eraldi must ja puhas tsoon, et puhtad ja saastunud riided ning varustus omavahel kokku ei puutuks.

Komando alustas pea 90 aastat tagasi

Lilleküla päästekomandos alustati tegevust aastal 1932, mil valmis linna arhitekt Herbert Johansoni projekti järgi uus, tolle aja kohta väga moodne tuletõrjehoone. Eelmisel sügisel sai tänaseks 89 aastane komando täiesti uue kuue. Lilleküla päästekomando väljasõidupiirkonda jääb enamus Kristiine ja Haabersti linnaosast, osaliselt Kesklinna, Mustamäe ja Põhja- Tallinna linnaosad, lisaks kolmandik Harku vallast – kokku ca 50 km².

Eraldi võiks välja tuua näiteks Toompea, mis kuulub samuti komando väljasõidupiirkonda. Seega on Lilleküla päästekomando väljasõidupiirkond väga vaheldusrikas – alustades väikestest eramutest lõpetades kõrghoonetega. Lisaks veel mitmed koolid ja lasteaiad, palju hotelle ja suuri kaubanduskeskuseid, tööstused, erinevad riigiasutused, parkimismajad, supelrannad ning spordikompleksid.

Lilleküla päästekomandol on ka mitmeid erivõimekusi. Eraldi saab välja tuua, et Lilleküla päästekomando on praegu veel ainuke varingupääste võimekusega komando Eestis. Kuna vana maja oli aastate jooksul ajahamba käest korralikult pureda saanud ning eritehnika jaoks ka ruumi enam piisavalt ei jätkunud, siis tänaseks on päästjad endale saanud oluliselt paremad töötingimused.

Töötingimuste parandamise kõrval oli oluline ka ajaloolise hoone säilitamine

„Siseturvalisuse valdkonnas väärtustame iga teenistujat. Selleks on muuhulgas oluline inimväärsete töötingimuste loomine, sest päästjad veedavad komandos väga palju aega. Päästekomandos hooldatakse ja hoitakse varustust, oodatakse väljakutset ning planeeritakse töid-tegemisi,“ ütles siseminister Kristian Jaani. Minister lisas, et ajalooliste hoonete renoveerimisel on ümbruskonnaga arvestamine ja algse arhitektuurikeele säilitamine oluline lisaboonus, mille üle uhkust tunda.

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu sõnul on viimased kaks aastat erilised, sest Tallinnas said korda kaks ajaloolist päästehoonet – Nõmme ja Lilleküla. „Lilleküla komando asub strateegiliselt väga heas asukohas ja lõpuks on päästjatel olemas ka kaasaegsed töötingimused. Päästekomandod pole enam ammu lihtsalt reageerimisüksused, vaid täidavad kogukondades ka ennetus- ja ohutussõnumite levitaja rolli. Mina töötasin Lilleküla komandos 90ndate keskpaigas ja soovin kõigile täna siin töötavatele päästjatele edu ja turvalisi päästmisi,“ sõnas Tammearu avamisel.

Lilleküla päästekomando ajalooline hoone ei ole arhitektuurimälestis, kuid päästekomando funktsionalistlik arhitektuur on linnaosale iseloomulik ja sobib keskkonda. Seetõttu säilitati võimalikult palju olemasolevat arhitektuurikeelt, hoone laienes suures mahus sisehoovi ning tänavapoolsed fassaadid säilitasid esialgse mahu. Ka hoone torn säilitati.

Uuenenud hoonet ootasid nii päästjad kui kohalik kogukond

Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul on uue komandohoone valmimine kogukonna jaoks väga tähtis. “Kristiine linnaosa elanike jaoks on oluline, et päästekomando on kogukonnale lähedal ja jõuab kiiresti reageerida. Komando on oma pikaajalise tegevuse jooksul muutunud meie Lilleküla asumi lahutamatuks osaks ning sellega täiesti kokku kasvanud. Tänan kõiki komando päästjaid hea töö eest, sest piirkond on äärmiselt väljakutseterohke ning mitmekesine,” lisas Riibe.

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin sõnas, et Lilleküla uut päästehoonet on kaua oodatud. “Päästjate töötingimuste kvaliteedis ei saa järeleandmisi teha ning seetõttu valmis rekonstrueeritud ajaloolisest Lilleküla päästehoonest koos juurdeehitusega tõeliselt funktsionaalne kaasaegsete ruumidega, energiatõhus ja hea sisekliimaga päästehoone,” sõnas ta.

Lilleküla päästekomando rekonstrueerimise projekti koostas ConArte OÜ ning hoone rekonstrueeris Ehitus5ECO OÜ. Hoone pindala on 1540 m2, mis jaguneb kahele maapealsele korrusele ja ühele maa-alusele korrusele. Investeeringu kogumaksumus oli ilma käibemaksuga 2,6 miljonit eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.