"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
TARBIJAÕIGUSTE PÄEV Päev keskendub pensionile, üürisuhetele ja e-kaubandusele (1)
07. september 2021
Scanpix

Kui Euroopa netipoest ostetud kaupa saab tagastada 14 päeva jooksul, siis nt Malaisia ja Ühendkuningriigi kaupade puhul ei pruugi see kehtida, selgub sel nädalal algaval tasuta tarbijaõiguste päeval.

Eesti E-kaubanduse liidu tegevjuhi Tõnu Väädi sõnul on e-poodlemine tõusutrendis, sest pandeemia ajal on sel viisil üha rohkem ka toitu ja ravimeid koju kätte tooma hakatud. “Toidu ja ravimite koju tellimine on selle aasta uus trend,” lausus Väät. “Eriti hoogustas pandeemia toidu e-tellimist Tallinnas ja Harjumaal. Ravimid on e-kanalites suhteliselt uus kaup, nende puhul jagub kasvupotentsiaali rohkemgi. Rõivaste müük on langenud ilmselt seetõttu, et kodukontoris vajatakse uusi riideid vähem. Seevastu vaba aja ja sporditarvete kaupade ost on suurenenud, sest kodus töötades jääb inimestel sportimiseks rohkem aega.”

E-kaubandus kasvab Väädi hinnangul iga kuu 25-30%. Kogu jaekaubandusest langeb e-poodlemise arvele 15-20%, nii et kasvuruumi veel jagub. E-poodlemine võiks kasvada lähiaastail 30-40%-ni.

Seltskonnad pidutsevad vanalinnas öö läbi

Pandeemia aeg on aga vanalinna elaniku Ville Jehe sõnul süvendanud eluruumide üürile andmisega kaasnevaid muresid. “Turiste on vähem, aga noored kasutavad lühiajalisi rendikortereid peokohtadena,” rääkis Jehe. “130 euro eest võib näiteks Raekoja platsi lähedases korteris kolmkümmend inimest öö läbi pidutseda! See on suhteliselt soodne hind ajal, mil ööklubid kinni peaksid olema.”

Majaelanikele võib selline päev-päevalt üürilisi vahetav korter Jehe sõnul tõsiselt muret valmistada. “Lühimajutused võivad rikkuda kõigi majaelanike öörahu. Kõige rohkem häirivad elanikke ühepäevased majutused, mida enamasti võetaksegi peo asenduspinnana,” tõdes Jehe. “Muidugi on inimesel õigus oma kodu üürile anda, kuid seadust tuleks muuta just elamispinna lühiajalise hotellina väljaüürimise suhtes. Lühimajutusena vajakski reguleerimist ühe- või kolmepäevane üürilevõtt. Nädala või kuu pikkune periood pole kindlasti häiriv.”

Jehe hinnangul on seadused kiiresti arenevas internetimaailmas ajale jalgu jäänud. “Eesti perekond ostab endale kodu üldjuhul korra elus, see on suur investeering,” nentis ta. “Siis peaks olema ka teatud garantii, et ostad kodu elamusse ja mitte hotelli. Riik peaks suutma sellist investeeringut kaitsta! Kui hotellide, kaupluste ja kontorite kohta on väga selged regulatsioonid, siis elamispinna lühiajalise hotellina üürimise kohta regulatsiooni pole. Varem ei osatud ju ette näha, kui lihtne on lühiajalist, ühe- kuni kolmepäevast üüripinda interneti kaudu tellida.”

Kiired ja mõtlematud tehingud on ka e-poodlemise mure. “Eesti netipoed on üldjuhul usaldusväärsed, mida paraku ei saa öelda tundmatute välismaiste kauplejate kohta,” rääkis Väät. “Tihti vaatab ostja teraselt reklaamitud kaupa, kuid ei vaata müüjat ega seda, kus pood on registreeritud. Näiteks sotsiaalmeedias võib välismaine kaupleja end reklaamida ka eesti keeles. Euroopa Liidus on tarbijal õigus kaup 14 päeva jooksul põhjust avaldamata tagastada, teiste riikide, nt Malaisia ja nüüd ka Ühendkuningriigi kaupade kohta ei pruugi see kehtida. Euroopa Liidu kaupmehel on kohustus ostjale raha tagastada 14 päeva jooksul.”

Riknevat kaupa tagastada ei saa

Tagastada ei saa aga kiiresti riknevat kaupa nagu näiteks toit ja lilled, samuti ajalehed. “Ja ka eritellimusel tehtud kaupa nagu enda pildiga T-särke või initsiaalidega mansetinööpe,” sõnas Väät. “Kui aga kaupmehed väidavad, et oma valitud kangavärviga diivan on samuti eritellimus, siis nii see siiski pole.”

Tarbijaõiguste päeva modereerib Eero Reinu. Osalemine on tasuta, registreerimisvormi leiab SIIT. Huvilised saavad arutelusid jälgida ka veebis otseülekande vahendusel.

Arutlusel ruumide üürimine ja e-kaubandus

• Tallinna tarbijaõiguste päeva “Targad tehingud” avab 7. septembril kell 11 Viru konverentsikeskuses abilinnapea Aivar Riisalu.
• Järgneval arutelul “Tuleviku pension otsusta targalt!” annavad sotsiaalministeeriumi töö- ja pensionipoliitika osakonna pensionipoliitika juht Kristiina Selgis ning aasta investor, investeerimiskoolitaja ja investeerimisraamatute autor Kristi Saare ülevaate pensionisüsteemist ja pensioni kujunemisest. Samuti jagatakse soovitusi investeerimise võimaluste ja ohtude kohta ning arutletakse II pensionisambast raha välja võtmise ja selle omal käel investeerimise mõistlikkuse üle.
• Päev keskendub tänavu tarkadele tehingutele tulevikku investeerimisel, ruumide üürimisel ja e-kaubanduses. Juttu tuleb sellestki, kuidas tarbijakaitse kliendile abiks on. Kogu päeva ajakava leiab linna kodulehelt.

Programm:

11.00 avasõnad: Aivar Riisalu, Tallinna abilinnapea

11.05-11.40 Tuleviku pension otsusta targalt!

Saame teada, milline on praegune pensionisüsteem ehk kuidas meie pension kujuneb. Investeerimise võimaluste ja ohtude fookuses arutleme II pensionisambast raha välja võtmise ja selle omal käel investeerimise mõistlikkuse üle.

Esinejad:

Kristiina Selgis, Sotsiaalministeeriumi töö- ja pensionipoliitika osakonna pensionipoliitika juht
Kristi Saare, Aasta investor, investeerimiskoolitaja ja investeerimisraamatute autor

11.50-12.35 Üürisuhted ning üürikorter kui investeering

Anname ülevaate üürileandja ja üürniku peamistest õigustest ja kohustustest ehk saame teada, millised aspektid tuleks läbi mõelda enne korteri üürile võtmist või üürile andmist. Käsitleme korteri lühiajalise ja pikaajalise välja üürimise erisusi ning lühiajalise väljaüürimisega kaasneda võivaid probleeme. Lisaks arutleme, kas on mõistlik investeerida üürikorterisse ning milliste võimalike ohtudega peaksime sealjuures arvestama.

Arutelus osalevad:

Evi Hindpere, Kinnisvarakooli koolitaja, Raid & Ko Kinnisvara- ja Õigusbüroo jurist
Peeter Pärtel, kinnisvarainvestor, koolitaja ja kirjastaja
Raivo Salumäe, HUGO.legal jurist, 2 korteriühistu juhatuse liige
Ville Jehe, ettevõtja, Tallinna vanalinna elanik

12.45-13.30 Tehinguid tehes kaitse end ise!

Toome teieni tarbijakaitse valdkonnas korduma kippuvad küsimused ning põhilised probleemid, millega pöördutakse tarbijavaidluste komisjoni poole. Lisaks saame teada, kas mõne levinud probleemiga on kokku puutunud ka Eesti kõige kasutajasõbralikumaks e-poeks valitud WeekendShoes.ee ning kuidas nad vastava olukorra lahendasid.

Esinejad:

Aase Sammelselg, Tarbijavaidluste komisjoni esimees
Anu Pajula, WeekendShoes.ee
Birgit Valgus, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ettevõtluse osakonna kaubandustalituse juhataja
Veiko Kopamees, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti tarbijate ja ettevõtjate nõustamise osakonna tarbijavaidluste komisjoni sekretariaadi juhataja

13.40-14.30 Eduka internetikaubanduse väljakutsed

Viimase aasta jooksul on e-poest tehtavate ostude arv hüppeliselt kasvanud. Arutleme, millises seisus on Eesti e-kaubandus aastal 2021 ja saame teada, millele pöörata tähelepanu e-poest kaupa või teenust ostes ning mis teeb ühe e-poe kasutajasõbralikuks.

Esinejad:

Tõnu Väät, MTÜ Eesti E-kaubanduse Liit tegevjuht
Anu Pajula, WeekendShoes.ee müügijuht
Birgit Valgus, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ettevõtluse osakonna kaubandustalituse juhataja
Heldin Malmet, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti tarbijate ja ettevõtjate nõustamise osakonna Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse jurist

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tõus
6. sept. 2021 15:59
https://www.err.ee/1608329498/seeder-tooks-erakorralise-pensionitousu-varasemaks "Minu jaoks on kummaline see, et pensionireformist tulev raha hakkab laekuma juba sel aastal märkimisväärses koguses, rääkimata järgmisest aastast, aga koalitsioon soovib pensionitõusu teha alles 2023. aasta alguses," ütles Seeder. Isamaa esimehe sõnul on sellel tema hinnangul ka üks selge põhjus: 2023. aasta märtsis on riigikogu valimised ning seetõttu lükatakse selle tegemine valimis-eelsesse aega.