"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Grüne Fee Eesti: keelatud aineid kasutati inimliku eksimuse tõttu (0)
08. september 2021
AS Grüne Fee Eesti juht Raivo Külasepp. Foto: Scanpix

“Kokku on ühes kasvuhoones 23 000 taime. Euroopa Liidus lubatud preparaati Plenum 25 WG kasutas agronoom katsetamiseks ainult 80 taime peal, et testida lõputõrje efektiivsust. Nende 80 taime saak oleks pidanud minema utiliseerimisele, kuid inimliku eksimuse tõttu jõudsid poelettidele need sadakond kurki, millest PTA võttis 30. märtsil proovi,” selgitas Grüne Fee Eesti juhatuse liige Raivo Külasepp juhtunut.

Kurgikasvataja Grüne Fee Eesti vabandab kõikide tarbijate ees ja kinnitab, et Luunja kurkide kasvatamisel kasutati Eestis keelatud aineid inimliku eksituse tõttu, vahendab BNS.

Teisipäeval teatas põllumajandus- ja toiduamet (PTA), et tunnistas kehtetuks AS Grüne Fee Eesti agronoomi taimekaitsetunnistuse, sest leidis Luunja kurkidest keelatud taimekaitsevahendi jääke. 

Ettevõtte juht lisas, et taimekaitsevahend Plenum 25 WG, mida agronoom katsetas tootmisest välja mineval 80 taimel viimase tõrje tegemiseks, jõudis ettevõttesse Soomest. “Mõistame, et tegemist on Eestis kasutusluba mitteomava preparaadiga, ning tunnistame agronoomi eksimust. Selle kohta, miks jõudis nimetatud preparaat meieni, alustasime sisejuurdlust, et edaspidi vältida selliseid olukordi,” rõhutas ta.

Samas märkis Külasepp, et PTA tuvastatud taimekaitsevahend on Euroopa Liidus lubatud ning aine sisaldus üksikutes poodi jõudnud kurkides oli inimesele ja ümbritsevale keskkonnale ohutu. Seda kinnitasid ka PTA proovide tulemused. Ettevõtte juht lubas, et Grüne Fee Eesti lähtub oma tegevuses Eesti riigi seadustest ja jälgib edaspidi veelgi rangemalt kõikide taimekaitsevahendite vastavust kehtivatele nõuetele.

“Vabandame siiralt inimliku eksimuse tõttu tekkinud olukorra pärast ja kinnitame, et kõik poelettidele jõudnud kurgid on AS Grüne Fee Eestis kasvatatud jätkuvalt bioloogilise tõrje abil ning on puhtad ja naturaalsed,” ütles Külasepp. 

Ta lisas, et tegemist on suurema usalduskriisiga, kuid seda enam pingutab ettevõte selle nimel, et selliseid olukordi enam ei korduks ja karmistab protseduurireegleid veelgi. 

Grüne Fee Eesti juhatuse liige selgitas veel, et ettevõtte kurgitaimi vahetatakse kolm korda aastas. Iga taime eluea lõpul, pärast viimase saagi koristamist aga kasutatakse täiendavat tõrjet, et nelja kuu jooksul taimi ümbritsevasse keskkonda kogunenud kahjurid lõplikult hävitada. Lõputõrje tegemisel kasutatakse ettevõtte juhi kinnitusel Eestis lubatud taimekaitsevahendeid. 

“Pärast viimast tõrjet taim utiliseeritakse, ruum õhutatakse, lastakse seitse päeva tühjalt seista ja alles siis tuuakse sisse uued kurgitaimed ning alustatakse uue saagi kasvatamise ja biotõrjega kuni järgmiste taimede vahetuseni,” selgitas Külasepp. 

AS Grüne Fee Eesti kasutab kurgi kasvatamisel ainult keskkonnasäästlikke meetodeid. See tähendab, et taimekahjureid hävitavad kurgitaimede vahel elavad kasulikud röövputukad. 

PTA ütles kolmapäeval BNS-ile, et nii Grüne Fee Eesti kui ka ettevõtte agronoom jäävad edaspidi järelevalve teravdatud tähelepanu alla.

Taimekaitsetunnistuse kehtetuks tunnistamine tähendab sisuliselt seda, et Grüne Fee Eesti agronoom ei tohi oma majandus- või kutsetegevuses tegeleda taimekaitsevahenditega, neid osta, neid kasutada või nende kasutamise üle otsustada.

PTA taimetervise ja väetiste osakonna juhataja Eva Lind ütles, et kui ettevõtte agronoomil on soov edaspidi tegeleda taimekaitsevahenditega, on tal võimalik taotleda uus taimekaitsetunnistus, läbides taimekaitsevahendite kasutamise aluskoolitus. Ajalisi piiranguid tunnistuse taotlemiseks ei ole.

PTA tuletab taimekaitsevahendite soetamisel meelde, et Eestis tohib kasutada ainult neid vahendeid, mis on Eesti taimekaitsevahendite registris. Registrisse kandmisel on hinnatud vahendi ohutust inimesele ja keskkonnale. Kuna naaberriikides on keskkonnatingimused erinevad, ei tohi seal müüdavaid taimekaitsevahendeid Eesti tingimustes kasutada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.