"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Tallinna maraton toob tuhanded jooksjad Lauluväljakule Keskkonnasõbraliku liikumise kuu pakub rõõmu nii jooksusõpradele kui aednikele, lisaks toimuvad matkad ja rulluisusõidud (0)
08. september 2021
Foto Ilja Matusihis

„Juba kümme aastat korraldab Tallinn keskkonnasõbraliku liikumise kuu kampaaniaid ja selle aasta moto „Jalgsi ja rattaga liikudes hoiad tervist ja keskkonda“. Selle kuu raames toimub Tallinna linnas üle 50 ürituse, mis said alguse 4. septembril toimunud autovaba päevaga „Roheteekond linnasüdames“,“ selgitas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Näiteks saab 8.-29. septembrini osaleda ringkäikudel Tallinna õppeaedades, kus vahetatakse muuhulgas kogemusi loodus- ja alghariduse valdkonnas.

„16.-23. septembrini viiakse läbi  tervisevõimlemist kaheksas kogukonnaaias, mis on ühtlasi heaks võimaluseks tutvuda kogukonnaaedade kontseptsiooniga, oma tervist turgutada ja külastada kõiki neid aedu, mis omakorda tekitab ehk tekib mõtteid, kuidas enda kodu juurde või kogukonda selline aed teha,“ arvas Klandorf.

„22. septembril on rahvusvaheline autovaba päev sel päeval kutsume osa saama linnaorienteerumisest Uue Maailma kombineeritud maastikul ning avatakse näitust heast tänavaruumist. Lähtuvalt strateegiast „Tallinn 2035“ tuuakse välja üheksa tänavatüüpi ja antakse ülevaade tänavaruumi loovatest elementidest, tänavaruumi jaotusest, liikluskorraldusest, liikluskorralduselementidest, haljastusest ja muust inventarist,“ lisas ta.

Samal ajal toimuvad kogu kuu vältel treeningud linnaosade välijõusaalides ja erinevad jalgsimatkad matkajuhtidega, lisaks viiakse jalgratta juhilubade saamiseks läbi koolitused õpilastele vanuses 10-15 eluaastat.

„Juba alates sellest reedest toimuvad reedeti rulluisutajate ühissõidud –  alustatakse kell 20:00 Vabaduse väljakult, sõidetakse mööda vastvalminud jalgrattateid ja hoitakse sellist kiirust, et kõik, kes selles grupis sõidavad, saaksid sõita ja et grupp ära ei laguneks ja keegi kuskile maha jääks,“ sõnas abilinnapea, kelle sõnul toimuvad sõidud iga ilmaga.

Mati Lilliallik. Foto: Mats Õun

Tallinna maraton toob tuhanded jooksjad Lauluväljakule

Keskkonnasõbraliku kuu raames toimub ka üks pealinna suuremaid rahvaspordisündmusi – 10.-12. septembrini leiab aset Tallinna maraton.

“September on Tallinnas keskkonnasõbraliku liikumise kuu ja juba mitmes aasta on ka Tallinna maraton selles programmis osaline ja kui me tavaliselt oleme ikkagi Tallinna tänavatel näinud kümneid tuhandeid, isegi üle kahekümne tuhande osavõtja, siis tänavune aasta on selle poolest oluliselt erinev,“ märkis Tallinna maratoni peakorraldaja Mati Lilliallik

„Nii koroonapiiranguid kui vastutustunne inimestel ja korraldajatel ei ole võimaldanud kokku tuua sellisel määral inimesi, et me jahiksime osavõturekordit, aga sellegipoolest pakume me aktiivsetele jooksuhuvilistele  ja ka paljudele tippjooksjatele eeloleval nädalavahetusel tõesti jooksurõõmu,“ lisas ta.

Kõikide kehtestatud piirangute tagamiseks ning ettekirjutuste ja kooskõlastuste järgimiseks nii terviseameti, Tallinna linna kui vabariigi valitsuse poolt on esmakordselt Eesti suurim rahvaspordisündmus võistluskeskusega kolinud Tallinna lauluväljakule.

„Tallinna lauluväljak on väga hea roheala, mis on hästi piiratud ja hästi turvatav. Ehk siis võistluskeskusesse pääseb üksnes COVID tõendiga või siis vastavalt sellistele klauslitele, nagu vabariigi valitsus on kehtestanud. Värava juures on ka kiirtesti tegemise võimalus.“

Registreerumist ja viirusekontrolli saab läbida juba reedel

Reedel on võistluskeskus juba avatud, seal toimub sporditurg ja EXPO ja saab kätte oma rinnanumbrid. „Just selle tõttu hakkame reedel juba neid rinnanumbreid väljastama, et laupäeval oleks sagimist vähem. Kui inimesed on COVID tõendi esitanud, ohutusmeetmed taganud ja kinnitanud seda, siis nendele väljastatakse ka sarnane käepael. See hõlbustab võistluspäeval väravast sisse minekut, sest ei ole vaja täiendavalt dokumente ja tõendeid kontrollida, vaid inimene on juba selle läbinud ning võistluspäeval on julgem starti minna,” tõdes Lilliallik.

Võistlusprogramm näeb välja selline, et laupäeval, 11. septembril kell 9 hommikul Tallinna lauluväljaku Mere väravas stardivad poolmaratonijooksjad ja nemad siis suunduvad edasi Pirita teele, ületavad Pirita tee ja siis mereäärse bussiraja peal joostakse Merivälja poole teevad esimese seitsmekilomeetrise ringi ja teise ringi juba 14-kilomeetrise, nii, et  kokku tuleks poolmaraton 21,1  kilomeetrit.

“Laupäeva õhtune programm on kell viis algav 10 kilomeetri sügisjooks, mis stardib lauluväljakult ja finišeerib ka lauluväljakul. Nemad teevad siis oma jooksud ära selliselt, nagu traditsiooniliselt meil kevadeti on olnud maijooks, mis on valdavalt Maarjamäe ja, Lillepi pargiteedel ja tänavatel,” kirjeldas Lilliallik.

Kindlasti tasuks korraldaja sõnul laupäeval ja pühapäeval Lauluväljaku piirkonnas Maarjamäel olla tähelepanelik. “Ühtegi tänavat pikaajaliselt suletud ei ole, üksnes laupäeva hommikul ja pühapäeva hommikul kella 9 paiku kümneminutilise intervalliga.  Mõlemal päeval hoitakse kinni Pirita tee 200-meetrist lõiku, et stardid saaks ohutult läbi viia ja jooksjad pääseksid merepoolse niidi peale. Seejärel avatakse tavaliiklus uuesti,” lubas Mati Lilliallik.

„Ühtlasi on nendel päevadel Pirita teel ja Merivälja teel liikluskorraldus muudetud selliselt, et autodele on tehtud kahesuunaliseks maapoolne sõidusuund. Ehk siis see, mis läheb Tallinna kesklinnast välja. Ja see on tehtud kahesuunaliseks, merepoolne sõidusuund on jäetud üksnes bussitranspordile ning jooksjad on siis kõige merepoolsemal ehk ühistranspordi rajal, aga ühistransport on kõige siis eraldusriba poolsemal, kolmandal sõidurajal,” lisas ta.

“Kohalikud elanikud, kes sinna nii-öelda jooksuraja haardesse jäävad, nendel on iga teeotsa peal reguleerija, kes siis aitab vajadusel neil sõidurajale saada ja pärast tagasi ka, kui on tarvidus. Aga tasuks kindlasti olla sõbralik, me ei hoia vägisi kedagi kinni ja kui tekib tekkinud jooksjate vahel auk, et autosid läbi lasta, siis seda ka tehakse. Ja sel aastal tõesti ma ütlen, jooksjate read on oluliselt hõredamad ning seal tõenäoliselt väga suuri ooteaegu ei ole.”

.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.