"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
kas tallinn pälvib tiitli? Lahtis selgub täna Euroopa roheline pealinn 2023 (0)
09. september 2021

9. septembril selgub Soome linnas Lahtis, kes saab 2023. aastal Euroopa roheliseks pealinnaks. Finaali jõudis ka Tallinn. Suureks galaks sõitis üle lahe ka pealinna meer Mihhail Kõlvart.

“Esmajoones on Lahti Euroopa roheliseks pealinnaks saamise lugu seotud pikaajaliste keskkonna-alaste ambitsioonidega,” selgitas Lahti linnapea Pekka Timonen Lahti linna edu.

Linnade, poliitika ja ärimaailma esindajad üle Euroopa kogunevad Lahtisse Euroopa rohelise pealinna auhinnagalale. Üritusel valitakse välja Euroopa keskkonnapealinna aastaks 2023 ja Euroopa rohelisema linna 2022 võitjad.  

Lahtisse oodatakse umbes kahtesadat ootusärevat külalist, et teada saada 2023.aasta Euroopa keskkonnapealinna tiitli omanik. Finalistideks on Helsingborg Rootsist, Krakow Poolast, Sofia Bulgaariast ja Tallinn Eestist. Üritusel kuulutatakse välja ka Euroopa rohelise linna 2022 auhinna võitjad. Rohelisema linna tiitlit ehk Euroopa rohelise lehe auhinda taotlevad Bistrița Rumeeniast, Elsinore Taanist, Gavà Hispaaniast, Treviso Itaaliast, Valongo Portugalist ja Winterswijk Hollandist.  

Auhinnagala toimub Sibeliuse saalis neljapäeval, 9. septembril. Galat saab vaadata otseülekandes aadressil greenlahti.fi/en/awards alates 18.30. Samuti saate jälgida 9. septembri hommikul kell 10–12 toimuvat Lahti sümpoosioni otse-eetris sama veebilehe vahendusel, kus eksperdid ja linnajuhid arutavad jätkusuutliku tuleviku lahendusi.  

Pidulikul auhinnatseremoonial kõlab Sinfonia Lahti esituses ICE teos, mis on pühendatud kliimamuutustest ohustatud mereäärsetele linnadele ja loodud Lahti keskkonnapealinna aasta auks. Külalisi ootab Lahti linnapea Pekka Timonen, galast võtab osa ka peaminister Sanna Marin. ELi keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičiumi tervitust näeb virtuaalselt.  

Lisaks autasustamisele on kolmapäevast reedeni programm rahvusvahelistele külalistele. Külalistele pakutakse võimalus tutvuda Lahti keskkonnalahenduste ja Lahti piirkonna ainulaadse loodusega.  

„Lõpuks saame Lahti saavutustest rääkida nii kohalikele kui ka Euroopa partneritele. Linnad koos neis tegutsevate ettevõtete, ülikoolide ja elanikega on linnade jätkusuutlikumaks muutudes lahenduste keskmes,“ ütleb Lahti keskkonnapealinna projekti juht Milla Bruneau.  

Euroopa rohelise pealinna auhind antakse igal aastal ühele linnale, kes on keskkonnatöö alal eeskujuks teistele linnadele ja loob uuenduslikke lahendusi keskkonnaprobleemidele. Konkurssi korraldab Euroopa Komisjon. Rahvusvaheline žürii hindab auhinda taotlevaid linnu mitme erineva keskkonnanäitaja ja Lahtis toimunud esitluse alusel. 

Lahti on Soome esimene keskkonnapealinn ning seni 12-st võitnud linnast põhjapoolseim ja väikseim. Enamik eurooplasi elab keskmise suurusega linnades nagu Lahti, mistõttu on Lahti võit oluline.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.