"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Rahvusraamatukogu kolib rekonstrueerimise eel servereid, mistõttu ei tööta nädalavahetusel paljud digitaalsed teenused (0)
09. september 2021
Rahvusraamatukogu. Foto: Mats Õun

Rahvusraamatukogu (RaRa) kolib koostöös Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskusega 11. ja 12. septembril oma servereid Tõnismäe rekonstrueerimisele minevast hoonest välja. Kolimine tagab tulevikus serverite suurema töökindluse ja stabiilsuse.  

Serverite liigutamise tõttu pole nädalavahetusel võimalik kasutada enamikke RaRa digitaalseid teenuseid ega laenutada ja tagastada raamatuid. Sisuliselt on kõik rahvusraamatukogu teenused sel nädalavahetusel kättesaamatud.

Vähemalt 300 raamatukogu töö häiritud

Plaanitud katkestus mõjutab ka enam kui 300 raamatukogu ca 800st, kes kasutavad lugeja.ee otsingu- ja laenutuskeskkonda. Samuti pole võimalik kasutada nii digitaalarhiivi DIGARit kui ka rahvusraamatukogu otsinguportaali, mille kaudu on võimalik jõuda ligikaudu 500 andmebaasini. Neil kahel päeval ei tööta ka rahvusraamatukogu veebileht ning ükski veebilehe kaudu kättesaadav teenus.  

Rahvusraamatukogu IT osakonna juhi Villu Lõhmuse sõnul oleks RaRa pidanud serverid hiljem ära kolima nii või teisiti, sest praegune amortiseerunud hoone pole serveripargi pidamiseks optimaalne. “Samuti on osa serveripargist vananenud ning nende töökindlus võib olla küsitav. Seetõttu oleme koostöös Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskusega (RMIT) otsustanud serverid liigutada sobivamasse keskkonda või virtualiseerida.” 

Lõhmuse sõnul võib kolimine põhjustada osades digitaalsetes teenustes häireid ka kolimisele järgneval nädalal (13- 19.09). “Me anname endast parima, et esmaspäevaks oleksid kõik digitaalsed teenused töökorras ning kõige prioriteetsemaks peame kõige laiema kasutajaskonnaga teenuseid nagu näiteks lugeja.ee keskkond või digitaalarhiiv DIGAR.” 

Vajalik samm rekonstrueerimise protsessis

Rahvusraamatukogu serverite kolimine on oluline samm peatselt algavas 4 aasta pikkuses hoone rekonstrueerimise protsessis. Selle tulemusel avatakse 2026 kaasaegne kultuuri,- loome ja hariduskeskkond, kus pärandkultuuri hoidmine ja kogumine toimub vastavalt uue aja vajadustele ja kasutaja ootustest lähtuvalt. 

Eesti Rahvusraamatukogu vabandab ebamugavuste pärast ja teeb kõik endast oleneva, et saada digitaalsed teenused kiiresti toimima.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.