Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
vaata kava Täna algavad muinsuskaitsepäevad toovad pärandi peidust välja (0)
09. september 2021

“Muinsuskaitsepäevade kavas on mitmeid sündmusi, mis lisaks ajaloo tutvustamisele ka aktiivselt kaasavad inimesi selle mõtestamisesse ja säilitamisesse,” ütles Muinsuskaitsepäevade koordinaator Madle Lippus.

9.-12. septembril toimuvatel muinsuskaitsepäevadel “Peidus pärand” saab erinevate pärandobjektidega tutvuda rohkem kui 70 sündmuse raames üle Eesti. Lisaks loengutele, ekskursioonidele ja töötubadele valmis tänavusteks pärandipäevadeks ka näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist.

Tänavuste muinsuskaitsepäevade keskmes on “Peidus pärand” – kohalikud pärandobjektid, mis esmapilgul on võib-olla tavalised, kuid tegelikkuses kogukonna jaoks olulised ja identiteeti loovad.

Kultuuriminister Anneli Oti sõnul on muinsuskaitsepäevad suurepärane näide sellest, kuidas pärandi ja selle tähenduse hoidmisel on võtmeroll kohalikel inimestel ja kogukonnal. „Eestis on säilinud rikkalikult eri ajastute kultuuripärandit, millel on tähtis roll kohalike kogukondade lugudes ning meie riigi identiteedi ja rahva ajaloomälu hoidmisel. Muinsuskaitsepäevad aitavad meie ajalugu ning pärandit veelgi paremini märgata ja tutvustada, et meie kultuurilugu säiliks ka tulevastele põlvkondadele,“ ütles kultuuriminister Anneli Ott.

Muinsuskaitsepäevade koordinaator Madle Lippuse sõnul muutub pärand mõistetavaks ja omaseks siis, kui sellega tekib isiklik kokkupuude. “Muinsuskaitsepäevade kavas on mitmeid sündmusi, mis lisaks ajaloo tutvustamisele ka aktiivselt kaasavad inimesi selle mõtestamisesse ja säilitamisesse,” lausus ta. “Nii on näiteks Harku mõisa piirdemüüri uurimisse ja tutvustamisse kaasatud kohalik kogukond ja lapsed ning Kuusalus saavad kõik huvilised kaasa lüüa pikalt peidus olnud pruudivaiba restaureerimistalgutel.” 

Spetsiaalselt muinsuskaitsepäevadeks valmis ka näitus “Monumentaalkunst Nõukogude Eestis. Plastgraanulitest metallvarbadeni”, mis on 9.-25. septembrini avatud Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus ja virtuaalsena muinsuskaitsepäevade kodulehel. Näitus annab ülevaate säilinud monumentaal-dekoratiivkunstist Eesti eri paigus, tutvustab teoste saamislugusid ning hetkeolukorda. Näitusele on valitud poolsada žanri mitmekesisust esitlevat näidet, mis on peidus kultuurimajades, endistes kolhoosi- ja sovhoosikeskustes, koolides ja teistes avalikes hoonetes, sageli ruumides, kuhu pole vaba ligipääsu ega põhjustki minna, üle Eesti. 

Muinsuskaitsepäevad on kord aastas üle kogu Eesti toimuv festival, millega tutvustatakse meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo tutvustamiseks ja mõistmiseks. Kõik sündmused toimuvad kohalike inimeste eestvedamisel. Kogu programmiga saab tutvuda: https://muinsuskaitsepaevad.ee/

Harjumaa kava

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna avatud uste päev
9. septembril kell 9–17
Raekoja plats 12, Tallinn
Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna arhiivi satuvad tavaliselt ainult need inimesed, kes otsivad Tallinnas asuvate mälestiste kohta mõnda dokumenti. Tegelikkuses on aga arhiiv kahel päeval nädalas avatud kõigile huvilistele ja muinsuskaitsepäevadel kutsumegi teid sinna sisse astuma. Arhiivispetsialist tutvustab arhiivi ja raamatukogu, näitab hoidlat ning räägib sealsetest dokumentidest. Põnevaimad arhivaalid on külastajatele ka vaatamiseks välja pandud.Vaata täpsemalt

Mänguline ekskursioon „Ühe maja lugu“ peredele
9. septembril kell 17.30 vene keeles ja 10. septembril kell 17.30 eesti keeles
Tallinna Vene Muuseum, Pikk 29a, Tallinn
Mänguline juhitud pereprogramm suunab otsima keskaegse kaupmehemaja jälgi. Uurime, miks olid selle maja omanikud ainult rikkad ja kuulsad inimesed ning kuidas see hoone teistest erineb. Kujutleme ennast kunstnik Ants Laikmaa õpilasteks, kuna just meie majas hakati esimest korda Eesti ajaloos õpetama kunsti eesti keeles. Olge valmis mängima ja fantaseerima! Tegevus toimub tänaval ja muuseumi siseruumides.
Palume enne tulekut registreeruda: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSecbpGBKIi1QKEknn90BaPk2PnU3I5XPp1YcnepHEBQDAah_w/viewform Sooduspilet 3 eurot Vaata täpsemalt

Ekskursioon põnevas Patarei Merekindluses
9. septembril kell 17:30 ja 11. septembril kell 12
Patarei Merekindlus, Kalaranna 28, Tallinn
Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm toob teieni muinsuskaitsepäevade raames põneva ajalooga arhitektuuripärli. Sel korral avanevad külastajatele eksklusiivse tuuri käigus Kalaranna fordi rasked uksed ja keerulised koridorid.
Kalaranna forti on tuntud erinevate nimede all ning kandnud läbi ajaloo ka erinevaid funktsioone.
Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm võimaldab Merekindlusesse teha sissevaate sel põneval hetkel kui kindluskompleks on läbi tegemas oma muutumist ning saada viimasel hetkel osa ka paljust sellest, mida juba lähitulevikus ei ole enam võimalik sellisel kujul kogeda.
Muinsuskaitse päevade raames saavad osalejad lunastada tuurile soodushinnaga pääsme, sisestades pääsmete müügi lehel Fientas ‘salasõna’ – PeidusPärand2021 Vaata täpsemalt

Prantsuse Instituudi ja Tervisemuuseumi eriseanss: Dokumentaal medõdede väljaõppest
9. septembril kell 18
Tervisemuuseum, Lai 30, Tallinn
Millised on värskete õendustundengite esimesed õppetunnid koolipingis ja praktikad päris patsientidega? Milliseid rõõme-muresid, eneseületusi-läbikukkumisi õendustundegeil meiega jagada on? Prantsuse Instituut ja Tervisemuuseum kutsuvad 9. septembril vaatama tõetruud, südamlikku ja muhedat dokumentaali “Iga viimne kui hetk” / “De chaque instant”, mis toob vaatajani selle osa medõdede tööst ja mõtetest, mis patsientide eest tavaliselt peitu jääb. Filmiseanss toimub Muinsuskaitsepäevade raames, mille läbivaks teemaks on tänavu “Peidus pärand”.
Kohtade arv linastusele on piiratud. Pileti hind on 3€ ja müük algab 2. septembril Tervisemuuseumi kodulehel. 
Osaleda saab kehtiva COVID-19-tõendiga, mis näitab, et olete vaktsineeritud, haiguse läbi põdenud või andnud negatiivse testi.Vaata täpsemalt

Pop-up näitus “Monumentaal-dekoratiivkunst Nõukogude Eestis. Plastgraanulitest metallvarbadeni”

9.-25. september kell 11–17
Rävala pst 10
Näitus annab ülevaate seni veel säilinud monumentaal-dekoratiivkunstist Eesti eri paigus, tutvustab teoste saamislugusid ning hetkeolukorda. Kuigi XX sajandi jooksul on see kunstivorm nautinud suurt tähelepanu, siis viimastel kümnenditel on teoste käekäiku iseloomustanud pigem unustus ja hävinemine. Tänavused muinsuskaitsepäevad on andnud suurepärase võimaluse ka see osa meie põnevast pärandist peidust ning lisaks virtuaalnäitusele on näitusest tehtud ka väiksem pop-up näitus, mis muinsuskaitsepäevade ajal on avatud TLÜ akadeemilise raamatukogu ees.Vaata täpsemalt

„Pööning – Suurgildi peidus pärand“
9. septembril kell 18
Suurgildi hoone, Pikk 17, Tallinn
See on ekskursioon, mis viib kõrgustesse! Eksklusiivne võimalus tutvuda harilikult külastajatele suletud Suurgildi hoone pööninguga. Osaleda saab sooduspiletiga. Vaata täpsemalt

Ajalooline ekskursioon Tallinna Keskraamatukogus
10. septembril kell 13–14
Tallinna Keskraamatukogu I korrus, Estonia pst 8, Tallinn
Ekskursioonil saavad huvilised ülevaate ajast, mil praeguses keskraamatukogu hoones tegutses aristokraatlik Vene seltskondlik kogu (1895–1918), ning sajandivahetusel toimunud renoveerimisest, mille käigus taastati muu hulgas hoone välisilme. Peale ekskursiooni saab videosaalis vaadata Tallinna Keskraamatukogu kauaaegsele direktorile pühendatud dokumentaalfilmi „Ustavus raamatule. Aleksander Sibula aeg” (autor ja režissöör Vallo Kepp).
Eelregistreerimine ja lisateave e-posti aadressil ls@tln.lib.ee ja telefonil 683 0917. Vaata täpsemalt

Assauwe torn ja Karjase hoov – Teatri- ja Muusikamuuseumi kodu
10. septembril kell 18
Müürivahe 12, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tallinn
Muuseumi kuraator Jaanika Juhanson tutvustab muuseumi kodutorni ja -hoovi. Kiikame Karjase hoovi, mille olemasolust teavad üksnes vähesed, ning külastame Tallinna linnamüüri üht mõnusaima õhkkonnaga kaitsetorni, Assauwe torni.Vaata täpsemalt

Üllatusi täis Rahvusraamatukogu keldrist pööninguni
10.septembril kell 17.30 ja 11. ja 12. septembril kell 12
Eesti Rahvusraamatukogu, Tõnismägi 2, Tallinn
“Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm toob teieni muinsuskaitsepäevade raames veel ühe massiivse monumendi Eesti Rahvusraamatukogu kujul – see on hoone, mida kõik küll teavad, kuid mille põnevate käikudega ja nurgatagustega on tutvunud vaid vähesed.
Raamatukogu on tõepoolest täis üllatusi keldrist pööninguni – nii on näiteks ehk pisut veider teadmine, et hoonesse on projekteeritud bassein, hoone juurde kuulub amfiteater või tore avastus, et hoone katuseterrassilt avaneb Tallinna linnale üks unikaalsemaid vaateid, kust näeb kolmeteist kirikutorni. Seda suurepärast vaadet on võimalik tuuri külastajatel ka ise oma silmaga kogeda!
2021. aasta lõpul suletakse rahvusraamatukogu mitmeks aastaks, kuna raamatukogu on ees ootamas uuenduskuur ja mitmed vahvad arendused – nüüd on Sul unikaalne võimalus osa saada nii rahvusraamatukogu lugudest kui hoone kõige salapärasematest paikadest veel enne, kui raamatukogu mõneks ajaks end avalikkusele suleb! Samuti saab kuulda raamatukogu tulevikuplaanidest ja sellest, mis majas muutuma hakkab.
Muinsuskaitse päevade raames saavad osalejad lunastada tuurile soodushinnaga pääsme, sisestades pääsmete müügi lehel Fientas ‘salasõna’ – PeidusPärand2021 ″Vaata täpsemalt

Matk Muinas-Lasnamäelt Iru linnusesse
11. septembril kell 13 (eesti keeles)
Lasnamäe Centrumi peaukse esine, Mustakivi tee 13, Tallinn (alguspunkt)
Lasnamäele mõeldes meenuvad esimese asjana kõrged hallid üheksakorruselised paneelmajad. Tundub uskumatu, et veel 40 aastat tagasi asusid nendel aladel lihtsad talumajad ja kiviaiad, mille vahele jäid muinasaega meenutavad kultuskivid ja kivikalmed.
Matkal Mustakivist Irusse räägitakse lähemalt teele jäävatel aladel paiknenud varasemast asustusest ning on võimalus tutvuda Iru linnusest leitud esemetega. Giid on Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint. Matk kestab ligikaudu 2,5 tundi.
Tuurid toimuvad eesti ja vene keeles.
Kehtib muinsuskaitsepäevade sooduspilet 10,9 eurot, mille saab osta Piletilevist.Vaata täpsemalt

Rahvaste sõprus. Evald Okase pannoo pärand
11. septembril kell 13
Maarjamäe loss, Pirita tee 54, Tallinn
Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis paikneb üks Eesti suurejoonelisemaid nõukogude aja lõpust pärinevaid pannoosid. Ekskursioonil saab tutvuda Evald Okase teose põneva ajalooga lähemalt. Osaleda saab sooduspiletiga. Vaata täpsemalt

Tšuvaši Rahvakultuur Eestis
11. septembril kell 12-19 ja 12. septembril kell 12-18
Tšuvaši Rahvakultuuri eramuuseum, Kaera 21, Tallinn
Üritustel tutvustame tšuvaši rahvakultuur köögi, esemete, ehete ja meistrite töökodade kaudu, aga tuttavamaks saab ka Eestis elavate tšuvaššide eluga. Ootame osalema lapsi ja nende vanemaid, Tallinna elanikke ja külalisi, teadlasi ning inimesi, kellele pakub huvi rahvakultuur ja meie muuseumi tegevus, samuti tšuvaššide ajalugu.
11. sept kl 12–19 ja 12. sept kl 12–18: Tulge tutvuma tšuvaši rahvustoitudega: pakume naadi-muna, kartulipüree ning mooni- ja linaseemnetega pirukaid, taimeteed ja traditsioonilist ahjus kaua küpsetatud juustu. Toitu saab maitsta, kaasa osta, lisaks saada retseptid ja valmistamisjuhendid.
Mõlemal päeval kl 13.30–15.30: Koos vanematega valmistame lastele kaitsenukke. Väiksematele pakume võimalust valmistada tšuvaši rahvariietes pabernukke.
Mõlemal päeval kl 15.30–16.30: Ekskursioon muuseumis. Tutvume esemetega, soovijad saavad registreeruda muuseumi sõpradeks.
11. sept kl 12–19 ja 12. sept kl 12 –18: Võimalus tutvuda ehetega, millega tegeleb Tšuvašimaal terve pere. Põhimõte on näidata vanu ehtetraditsioone nüüdisaegseid materjale kasutades. Väljas on veel rahvusmärgid ja ornamendid, mida saab ka osta. Need võivad sobida nii rahvuslikus stiilis kui ka igapäevariietuse juurde.Vaata täpsemalt

Ekskursioon Balti Manufaktuuri uuestisünd
11. septembril kell 14:30 ja 12. septembril kell 12
Balti Manufaktuur, Kopli 35, Tallinn
Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm võimaldab muinsuskaitsepäevade raames teha tutvust ka Balti Puuvillavabriku massiivse hoonete kompleksiga, mis ärkab tasapisi uuele elule. Puuvillavabrik on laiemalt tuntud ka kui Balti Manufaktuur või rahvasuus Sitsi vabrik.
Balti Puuvillavabrik on olnud Tallinna suurimaid tööstuskomplekse, mis oma enam kui 120-aastase ajalooga pakub avastamist nii arhitektuuri- kui ajaloohuvilisele. Hoone ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi ja valmides oli manufaktuurihoone oma 230 m pikkusega Tallinna suurimaid hooneid üldse.
Muinsuskaitse päevade raames saavad osalejad lunastada tuurile soodushinnaga pääsme, sisestades pääsmete müügi lehel Fientas ‘salasõna’ – PeidusPärand2021 Vaata täpsemalt

Tallinna vanalinna salaaiad
12. septembril kell 13
Suurgildi hoone, Pikk 17, Tallinn (alguspunkt)
Tallinna vanalinn pakub peale märkimisväärsete hoonete silmale veel mitmekülgset ilu, muu hulgas suuremaid ja väiksemaid aedadega sisehoove. Ekskursioonil avastame üheskoos selliseid „salaaedu“. Osalemine sooduspiletiga. Vaata täpsemalt

Nõmme tänavanimed
12. septembril kell 12
Hiiu 100 tamme park, „Eesti Vabariik 100“ monument, 11620, Tallinn (alguspunkt)
Üritusel tutvutakse Tallinna Nõmme piirkonna ajalooliste tänavanimedega. Nii Nõmmel kui ka teistes linnades ja asulates on tänavanimesid aja jooksul korduvalt muudetud poliitilistel ja muudel põhjustel. Kuna Nõmme oli varem iseseisev linn, siis kattusid selle paljud tänavanimed Tallinna tänavate nimedega – näiteid on palju. Vaata täpsemalt

Peidus pärand Lutheri juugendvillas
12. septembril kell 13
Õnnepalee, Pärnu mnt 67, Tallinn
Tallinna Perekonnaseisuamet kutsub tutvuma ameti kasutuses oleva ajaloolise hoonega. Kauni juugendvilla omaaegse Lutheri vaimu ja õhustikuga saab tutvuda ekskursioonil, mida juhib ameti peaspetsialist Kalmar Ulm.
Tallinna ühe märgilisema juugendehitise projekteerisid 1910. aastal Peterburi arhitektid puidutööstur Martin Lutheri tellimusel. Mööblitöösturi suvevillana mõeldud hoone leidis hiljem, kui perekond Luther kolis sõjasündmuste eel Saksamaale, kasutust eri eesmärkidel. Sõja järel ehitati hoonesse korterid ja alates 1956. aastast tegutses siin lastepolikliinik. 1983. aastast on juugendvilla Tallinna Perekonnaseisuameti kasutuses. See on ühtlasi üks vähestest piirkonna omaaegse miljöö saarekestest, mis on siiani säilinud ja mis peitub Pärnu maanteega piirneval ajaloolisel haljastul. Vaata täpsemalt

Tallinna sünagoogi külastamine
12. septembril kell 11 eestikeelne, kell 12.30 venekeelne, kell 14 ingliskeelne grupp
Tallinna sünagoog, Karu 16, Tallinn
Tallinna sünagoogi külastatakse giidi saatel. Ta räägib Tallinna sünagoogide ajaloost ning tutvustab sünagoogi palvesaali, püha laegast, kus säilitakse rikkalikult kaunistatud ümbrises Toorarulle (pärgamendile kirjutatud viies Moosese raamat), rituaalse puhtuse basseini mikve ja judaismi kombeid. Sel päeval saab näha pühakirja rulle ja esemeid, mis on pärit Tallinna ja Tartu kunagistest sünagoogidest. Huvilised võivad külastada ka Tallinna sünagoogis asuvat Eesti Juudi Muuseumi.
Palume tulekust ette teatada. Registreerimine algab Eesti Juudi Muuseumi Facebooki-lehel 5. septembril kell 11.
Sünagoogi võivad tõendi esitamisel siseneda ainult täielikult vaktsineeritud inimesed (vaktsineerimiskuur peab olema lõpetatud 14 päeva varem) ja viimase kuue kuu jooksul koroonaviiruse läbipõdenud inimesed. Vaata täpsemalt

Tallinna tuletõrjemaja voolikutorni külastus
12. septembril kell 14
Tuletõrjemaja, Raua 2, Tallinn
Vaatame seest vana tuletõrje voolikutorni (valminud 1939, kogu kompleksi arhitekt Herbert Johanson) ja saame ülevaate tuletõrjujate elust-olust viimase saja aasta jooksul. Vaata täpsemalt

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.