"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Üle poole eestlastest kiidaks plaani heaks Kas Eestisse võiks rajada tuumajaama? (0)
10. september 2021
Foto: Pixabay

„Keeruline on toetada tuumajaama, kui pole teada, millist tehnoloogiat sellega seoses mõeldakse. Tuumajaama rajamisega seoses on ka küsitav, mis saab tuumajäätmetest ja kui kalliks läheb see kõik meile maksma,“ ütles Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur ja jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur.

Hiljuti Kantar Emori poolt läbi viidud küsitluse raames uuriti eestimaalastelt, milline on nende seisukoht Eestisse võimaliku tuumaelektrijaama rajamise osas. Üle poole küsitletutest arvasid, et see on hea plaan, ent sugugi mitte kõik teadlased pole samal arvamusel.

Tuumaenergeetika tehnoloogia „uus põlvkond“ pole veel kohal

„Ma ei toeta tuumajaama rajamist, sest ei saa toetada seda, mida ei ole olemas!“ ütles keskkonnafüüsik ja Eestimaa Roheliste juhatuse liige Marko Kaasik. „„Uueks põlvkonnaks“ võiks nimetada neljanda põlvkonna tuumareaktoreid, mida mõnel pool maailmas töötatakse välja juba paar aastakümmet, aga töötavat mudelit lubatakse ikka veel umbes 10 aasta pärast. Need tähtajad on järjest edasi nihkunud. Seega, “uue põlvkonna” kohta küsides eksitati vastajaid.“ 

Rohkem selgust inimeste eelistustest annavad tema sõnul vastused erinevate energialiikide eelistuse kohta võrreldes põlevkiviga: selgelt üle poole eelistab tuule- ja päikeseenergiat ning alla poole tuumaenergiat.

„Pean õigeks Eesti tuumaenergia plaanid praegu külmutada ja vajadusel naasta nende juurde siis, kui neljanda põlvkonna tuumareaktorid hakkavad maailmas normaalsuseks saama. Ei ole otstarbekas nullist üles ehitada  riiklikke kontrollorganeid ja infrastruktuuri, kuni eksisteerib üksnes oletuslik tulevikuvisioon. Las kõigepealt katsetavad need riigid, kel tuumaenergeetika võimekus juba olemas!“ leidis Kaasik.

Eesti ei jaksa kinni maksta varjatud kulusid

„Tuumajaama ehituseks saavad arendajad kindlasti kusagilt oma rahad kokku. Kas aga meie jaksame kinni maksta riigile kaasnevad kulud?“ küsis Mihkel Kangur. 

Tuumajaama kavandamise, ehitamise, käigushoidmise ja utiliseerimise ajal peab Kanguri sõnul kõigil protsessidel silma peal hoidma vastav ametkond. Selle ametkonna väga hea ettevalmistusega spetsialistid tuleb tema sõnul kõige pealt koolitada, neile tagada sobiv ettevalmistus ja siis nad pidevalt ka tööl hoida.

„Arvestades tagasihoidlikult, et tuumajaama jäätmete utiliseerimine võtab umbes 10 000 aastat, peab vastav ametnikkond ka nii kaua tööl olema. Sellise järelevalve kulude katmiseks peab raha kokku kogutama elektrijaama käigus oleku ajal ja see suurendab kindlasti võrgutasude komponenti meie elektriarvetel,“ märkis Kangur.

Kui suureks sellised kulud kujunevad, pole ükski arendaja seni veel Kanguri hinnangul usutaval moel välja öelnud.

„Tuumajaamas toodetav energia võib olla on odavam kui mõnest muust energiaallikast pärinev, kuid me ei osta elektrit tuumajaamast, vaid börsilt. Seega ei saa tuumajaam mitte kuidagi muuta elektrienergiat meile odavamaks, kuna väike tootmisvõimsus ei suuda mõjutada börsi hinda,“ selgitas ta.

„Seega on tuumajaama ehitamine ja käitlemine kahtlemata arendajatele kasulik ja poliitikud on nõus ettevõtmist ka toetama, sest sarnaselt Rail Balticu ehitusega teavad nad, et kui millegi nii suure ehitamisele piisavalt lähedal seista, siis midagi ikka „peale pritsib“,“ sõnas Mihkel Kangur.

„Paraku on igapäevane elu meile näidanud, et meie poliitikute poolt juhitud ametkonnad ei suudeta korrektselt käidelda isegi tühje jogurtitopse ja kui riigireservvarude hoidlas läheb hapuks 3 miljoni euro väärtuses ravimeid, ei vastuta selle eest mitte keegi. Seetõttu olen ma pragu tuumajaama ehitamisele vastu.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.