"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
video! Kehalise kasvatuse õpetaja Meelis Raiend: meie kooli pallimängude väljak on avatud kõigile (0)
10. september 2021

„Pallimängude areen valmib täpselt kooli kõrvale, aga koolihoov ei ole ainult õpilastele koolis, vaid inimestele kogu piirkonnas,“ ütles Mustamäel asuva 32. keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja Meelis Raiend saates „Siin Tallinn“.

Tallinn ootab kuni 1. oktoobrini kõigi linlaste ettepanekuid selle kohta, milliseid projekte võiks rahastada linna kaasavast eelarvest 2022. aastal.

Mullu käivitus Tallinnas esimene kaasava eelarve korje ning suur osa eelmise aasta projektidest on juba töös või valmis. Saates „Siin Tallinn“ uuriti, millised linlaste pakutud ideedest on juba ellu äratatud.

Linlased loovad ise linnaruumi

Noorte jalgratturite seas on väga populaarne Pirita Pumptrack, mis sai valmis tänavu suve lõpul. Idee eestvedaja Priit Aunroosi ütles, et rahval nii pealinnas kui ka teistes linnades on eriti suur huvi just vabaõhuprojektide vastu. „See on midagi, mida saab teostada sinu enda eelarve väliselt, midagi, mis läheb inimestele korda,“ sõnas ta, et kaasava eelarve projektide puhul saavad inimesed hääletada just selle poolt, mida nad ise tahavad.

Teine väärt idee, mis on praeguseks juba teostunud, on joogiveekraanide paigaldus terviseradade äärde. Üks selle idee esitajatest, Moonika Kitt, ütles, et ideede korje annab inimestele suurepärase võimaluse sõna sekka öelda ja kui teised ka samamoodi arvavad, siis saab hea mõte ka teostatud.

Oktoobris on valmimas projekt Kristiines, Lövenruhe pargi madalseiklusrada, ning lasnamäelaste poolehoiu võitnud Mustakivi jalakäijate tunneli renoveerimise projekti esimene etapp ehk tunneli vanade kioskite lammutamine ja tunneli korrastamine peaks valmima juba enne talve.

Projekti aitab edasi ilus nimi

Nüüd, sügisel saab viimse lihvi ka Mustamäel asuva 32. keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja Meelis Raiendi esitatud pallimängude väljaku projekt. „See valmib täpselt kooli kõrvale, aga koolihoov ei ole ainult õpilastele koolis, vaid inimestele kogu piirkonnas,“ ütles ta, et pallimängude areen sai rajatud kõigile.

Raiend ütles, et mullu, kui tekkis kaasava eelarve võimalus, haaras ta sellest kohe kinni: „Koolil endal ei ole sellist rahalist võimekust, aga kaasava eelarve abil saab seda tekitada.“

Mustamäel oli mitmeid aastaid kitsaskohaks spordirajatiste puudus ja sel aastal ehitati neid juurde neli. Raiend arvas, et Mustamäele oleks vaja veelgi rohkem liikumist toetavate rajatiste võimalusi: „Tehnika ja istuv eluviis võtavad võimust, probleeme on toitumisega, seetõttu tuleb rajada selliseid liikuma kutsuvaid võimalusi, mis on loomingulised ja atraktiivsed.“

Mustamäe avalike suhete peaspetsialist Oksana Talisainen julgustas inimesi kaasava eelarve ideede korjes osalema. „Taotlemine on lihtne, aga pange oma projektile ilus ja atraktiivne nimi, sest siis jääb see paremini silma,“ soovitas ta.

Kaasav eelarve ootab ettepanekuid

Tallinn ootab kuni 1. oktoobrini kõigi linlaste ettepanekuid selle kohta, milliseid projekte võiks rahastada linna kaasavast eelarvest 2022. aastal.

Ideid saab esitada kuues kategoorias: lapsed/noored, linnakeskkond, turvalisus, sport, kultuur ja vaba aeg ning muu.

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2022. aastal on 1 miljon eurot. Linlased saavad endale meeldivamaid projekte toetada novembris algaval avalikul hääletusel. Esitatud ideede teostatavust hindab eksperdikomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Arvestada tuleb, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks.

Igas linnaosas on taas oodatud ka eelmisel kaasava eelarve hääletusel osalenud projektid, mis ei pälvinud valituks osutumiseks küllalt hääli. Esita oma idee siin!

Möödunud aastal laekus linlastelt enam kui 500 ideed. Kuues linnaosas valiti välja üks ja kahes linnaosas kaks ideed, millest enamik on praeguseks juba ellu viidud või saavad teoks veel enne aasta lõppu. Osa projekte, mis olid mahukad, kuid samuti vajalikud, valmivad järgmisel aastal.

Täpsem info kaasava eelarve ideede esitamise ja hindamisprotsessi kohta on leitav veebilehel www.tallinn.ee/kaasaveelarve.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.