"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Müller: piirangute kaotamine toob kaasa hinnatõusu aeglustumise (0)
10. september 2021
Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller. Foto: Mats Õun

“Mäletame ju veel näiteks kaitsemaskide puudust ja kallist hinda eelmisel kevadel, millele ettevõtjad väga kiiresti reageerisid. Enam maskidest puudust ei ole ja ka nende hinnad on langenud. Samuti oleme juba näinud, kuidas mitmete kevadel kiiresti kallinenud toorainete hinnad – näiteks puit ja rauamaak – on maailmaturul järsult odavnenud,” märkis Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller.

Mülleri sõnul sõnul võib hinnatõusu aeglustumist ja majanduse uute oludega kohanemist oodata siis, kui järjest enam riike kaotab pandeemiaaegseid piiranguid, vahendab BNS.

Keskpanga president toob välja, et hinnatõusu kiirenemine on olnud märkimisväärne, ulatudes viimastel andmetel euroalal 3 protsendini ja Eestis 5 protsendini. Seda on tema sõnul põhjustanud mitte ainult toormete kallinemine, vaid ka kiiresti taastunud nõudlus olukorras, kus tarneahelates on ikka veel olulisi tõrkeid.

Euroala hinnatõus kerkib sügisel üle 3%

Euroalal tervikuna võib Mülleri sõnul sügiskuudel olla hinnatõus üle 3 protsendi, kuid järgnevatel aastatel jääb hindade kasv prognoosi kohaselt taas selgelt alla 2 protsendi. 

Samas märgib Eesti Panga president, et siiski peaks olema valmis ka võimaluseks, et hinnatõus ei aeglustu nii kiiresti ja nii madalale, kui Euroopa Keskpank prognoosib. “Mitte kõik tegurid, mis hindu mõjutavad, ei pruugi osutuda ajutiseks. Võtame kasvõi kliimapoliitikast tuleneva mõju. Kui hinnatõus jääb kiireks pikaks ajaks, siis võib see lõpuks ka suuremates Euroopa riikides kiirendada palkade tõusu, mis on juba aastaid püsinud väga aeglasena,” rõhutas ta. 

Kuid praeguste teadmiste põhjal on Mülleri hinnangul aga oht üsna väike, et euroala hinnatõus kujuneb lähemal paaril aastal püsivalt üle Euroopa Keskpanga poolt sihiks seatud 2 protsendi taseme.

Sealjuures on Eestis surve hindade tõusuks taaskord Euroopa keskmisest tugevam. “Majanduse kriisist taastumine on meil olnud kiirem, inimeste sissetulekute tõus tempokam ja oma kohta otsib ka pensionisüsteemist lahkunud raha. Kuna me oma sissetulekute tasemelt võtame kiiresti järele Lääne-Euroopa riikidele, siis samamoodi peavad paraku järele võtma meie endiselt euroala keskmisest madalamad hinnad,” tõdeb Müller. 

Eesti suur majanduskasvu näitaja on Euroopa vaates praegu tavapärane

Ühtlasi toob keskpanga president esile, et Eesti 13 protsendi lähedale ulatunud majanduskasvu näitaja ei olnud eelmise aasta esimese poole keerulist olukorda arvestades erandlik –  sarnane pilt avaneb tegelikult enamikus Euroopa riikides.

“Eks kasv tundubki eriti tugev, kui võrdluspunktiks on koroonakriisi kõige keerulisemad kuud. Siiski saab öelda, et majandusaktiivsuse taastumine ei ole olnud mitte lihtsalt kiire, vaid isegi üle ootuste kiire,” lausus Müller. 

Sellest tulenevalt värskendas ka Euroopa Keskpank oma majandusprognoosi, eeldades majanduskasvu jõudmist 5 protsendini sel aastal ja langemist seejärel 4,6 ja 2,1 protsendile järgneval kahel aastal. Kui Eesti majandus on juba taastunud üle kriisieelse taseme, siis euroala tervikuna jõuab Mülleri sõnul selleni eeldatavasti aasta lõpuks.

Varasemast soodsam väljavaade majanduse arengule võimaldas ka Euroopa Keskpanga nõukogul mõõdukalt vähendada võlakirjade oste, millega suunatakse uut raha majandusse.

“Euroala keskpangad ostavad igakuiselt erinevaid võlakirju selleks, et toetada majandust ehk aidata kaasa töökohtade ja inimeste sissetulekute taastumisele. Kuigi igakuised nii-öelda uue raha süstid majandusse ettevaates veidi vähenevad, on euroala keskpankade aktiivne tegevus laenutingimuste soodsana hoidmiseks veel endiselt vajalik,” selgitas Eesti Panga president. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.