"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
UUS TREND – ULTRALÜHI ÜÜRIMINE Raekoja platsis saab 150 euro eest korteris pidutseda (1)
10. september 2021
Foto: Ilja Matusihis

„Booking.com pakub 150 euro eest Raekoja platsis üheks ööks peo panemise kohta – korterit. See on probleem,“ ütles Tallinna vanalinna elanik ja ettevõtja Ville Jehe. „Enne covidit olid kahe-kolme öö üürimised, kuhu saabus pidutsev seltskond. Turistide vähenedes on tegu juba ühe öö üürimistega.“

Jehe lausus, et kui ühes kortermaja trepikojas on mitu ultralühiajaliselt välja üüritavat korterit, siis on neil, kes seal kodu omavad üsna kehv seis.

„Igal nädalavahetusel peod,“ märkis ta. „Koduomanike elukvaliteet langeb, sest majas on sisuliselt hotell. Aga hotellidel on administraator, turvamehed, tuletõrjesignalisatsioon – seda kõike korterelamul pole.“   

Elamispinna üürile andmine tundub paljudele hea võimalus teenida. Selles investeerimisäris on aga probleeme, mida lahkavad kinnisvarainvestor, jurist, korteriühistu juhatuse liige ja ettevõtja.

Kinnisvarakooli koolitaja, Raid & Ko Kinnisvara- ja Õigusbüroo jurist Evi Hindpere sõnul reguleerivad üürile andmist erinevad seadused. „Pikaajaline üürimine on alates poolest aastast. Lühiajalisi üürimist reguleerib hoopis turismiseadus – majutustegevus on hoopis teistsugune ala,“ lausus ta.  

Lühiajaline üürileping on küllaltki uus nähtus, ütles kinnisvarainvestor, koolitaja ja kirjastaja Peeter Pärtel. „Võlaõigusseadus reguleerib seda vähe ning tegevus on napilt reguleeritud,“ märkis ta. „Lisaks ruum, mida üüritakse, on tänapäeval sageli tuntavalt erinev sellest, mida vanasti üürile anti. Tänapäeval võib üürile anda kas tuba või isegi osa toast.“

Pärteli sõnul on lühiajaline üürimine tuntavalt kallim kui pikaajaline, kuna risk on suurem. „Lühiajalised lepingud on suulised või üüriplatvormil vormistatud,“ selgitas ta. „Formuleerida tuleks üürisumma ja selle tasumine ning samuti üürniku kohustused, pidades silmas teisi majaelanikke.“  

Praktilise elu koha pealt selgitas Tallinna vanalinna elanik ja ettevõtja Ville Jehe, et on olemas veel ka ultralühi üürileping.

„Kui majas on üks korter välja üüritud lühiajaliselt, siis probleem pole mitte kolme kuuline leping vaid viimastel aastatel levinud ultra lühikesed üürimised,“ lausus ta. „Enne covidit olid kahe-kolme öö üürimised, kuhu saabus pidutsev seltskond. Turistide vähenedes on tegu juba ühe öö üürimistega. Booking.com pakub 150 euro eest Raekoja platsis üheks ööks peo panemise kohta – korterit. See on probleem.“ 

Olles investor, elades vanalinnas ja olles korteriühistu juhatuses, tunnistas Jehe, et ta pole päris klassikaline investor. Tema motiiv investeerimiseks oli kontrollida oma elukeskkonda. Seega – Jehe ei anna oma kortereid lühiajaliselt üürile. Põhjuseks asjaolu, et oma lapsedki kasutavad sama koridori ja probleeme pole vaja. Kuna üks lühiajalise üürimisega korter majas on, teab Ville Jehe ka probleeme, mis sellest võivad tuleneda.  

Kas üürida korterit pika- või lühiajaliselt? 

Üldiselt on kinnisvara hea investeering ja tavalisele inimesele sobiv, sest on stabiilne. Samas on selge, et hind ei tõuse üle 5-15% aastas. Peaks aga jälgima seda riski, et andes korteri rendile on see tootluse mõttes kolm kuni viis korda tootlikum kui pikaajalisele üürile andes. Lühiajalise rendi puhul on halduskulud suuremad. Hetkel Eestis ultra-lühiajalist majutust ei piira ükski seadus. Samas maailmas on vähe jäänud linnu, kus seda teenust ei reguleerita.

Reguleeritud on päevade arv ehk mitu korda aastas võib korterit sellisel moel üürile anda, et takistada ärina korterite kokkuostmist. Taoline piirang tuleb ilmselt ka Eestisse. Ja siis peab korterit mingi perioodi vältel tühjana hoidma, mis on taaskord kulu. Algne mõte ultralühi rendi puhul on oma isikliku eluruumi väljaüürimist sel perioodil kui oled kodust ära, üürid mõne nädalavahetuse turistile. Mitte investeerimine professionaalina.  

Kas eluruumi välja üürimine on kasulik? 

Peeter Pärtel on ise aastaid välja üürinud suuremat korterit toakaupa üürnikega. Eelmisel kevadel kadus lühiajaline üürimine üldse ära ja kui siis üks investor üritas oma korterit müüa, siis mitte keegi üle 1800 euro ruutmeetri eest polnud nõus maksma. Samas soetati taolised korterid 5000 eurose ruutmeetri hinnaga.  

Pikaajaliselt korterit välja üürida on kinnisvarainvestor Peeter Pärteli sõnul mõistlik. Võlaõigusseaduses pandi sel aastal viivistele peale piirang. Probleem on olnud nende üürnikega, kes ei maksa õigeaegselt. Varem sai olla viivis 0,2 või 0,5% päevas, mis võlgnikku siiski motiveeris raha ära maksma. Täna on maksimum 0,06% ehk 24% aasta peale ja see ei sunni enam tähtaegadest kinni pidama.  

Probleemid üürnikega 

HUGO.legal jurist ja kahe korteriühistu juhatuse liige Raivo Salumäe lisas, et investoritel on ka endiselt probleemiks puuküürnikud.

„Seadusandlikult pole sellega endiselt tegeldud,“ märkis ta. „Justiitsministeeriumi väitel seda teemat alles analüüsitakse ja kunagi tulevikus hakatakse sellega tegelema. Kuue aasta jooksul pole seda küll juhtunud.  

Ville Jehe ütles, et kui kinnisvarabüroo toob kliendi, siis nende standardid on läinud üha paremaks. „Nad teevad üürnike taustauuringu, et riskid oleks eelnevalt teada,“ lausus ta. „Ka korteris viibivate isikute isikukoodid ja nimed on välja toodud. Üürnik teab, et ka üheks ööks külla tulnud sõbra andmed peab edastama.“  

Üüritulult peab maksma makse – 20% tulumaksu. Sellest saab maha arvata 20% kuludeks. Ville Jehe soovitas aga neil, kel soov üürile andmisega tegeleda, luua kohe osaühing ja selle kaudu tegutseda.

„Alustaval üürileandjal on siiski parem enda nimel asju ajada,“ ütles HUGO.legal jurist, 2 korteriühistu juhatuse liige Raivo Salumäe. „Seda juhul kui kasutatakse eluasemelaenu.“ 

Arveldada võib loomulikult ka sularahas aga sel juhul peab kindlasti tehingud dokumenteerima, ütles kinnisvarainvestor Peeter Pärtel. Võimalike vaidluste puhul on probleem üürile võtja poolel.  

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

põhjus
11. sept. 2021 17:06
Elamispinna välja üürimine on kasulik just seepärast, et on võimalik teenida maksuvaba tulu. Maksuametil on väga raske kontrollida.