"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Vabaõhumuuseum kutsub pühapäeval leivapäevale (1)
11. september 2021
Albert Truuväärt

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub pühapäeval Eesti leiva päevale ja sügislaadale, kus lisaks rukkileiva saamisloole tutvustatakse piima ja piimatoite kui eestlaste põhilist leivakõrvast.

Toimub käsitöö-, toidu- ja leivalaat ning valida saab parimat laadaleiba. 

„Must leib on eestlaste jaoks toidulaua kuningas, kuid leivakõrvasena on toidulaual tähtsal kohal olnud alati ka piim. Mida kõike juba vanarahvas piimast valmistada oskas, tänavusel leivapäeval tutvustamegi. Mitmekesiseid tegevusi jätkub nii suurtele kui väikestele, seega tasub lõikusaja pidupäeva tulla tähistama kogu perega,“ sõnas ürituse projektijuht Merike Puura. 

Piki muuseumi peateed kulgeb kell 10–16 toidu- ja käsitöölaat, Sassi-Jaani talu ees on end ritta seadnud piima- ja leivatootjad. Programmist taludes saab osa kell 11–16. Tutvustatakse rukkileiva valmistamisega seotud töid ja oskusi nagu viljaterade tundmine, käsikivil jahu jahvatamine, rehepeks ja leivaküpsetamine. Lisaks käsitsi rehepeksule saab näha, kuidas töötab rehepeksumasin, mis on kohale toodud Heino Prosti Põllutöömasinate muuseumist.

Piimandusmuuseum tutvustab, millesse on piimatooteid aegade jooksul pakendatud. Näha saab, kuidas valmib jäätis, rjaženka ja keedusuhkur ning kuidas töötab koorelahutaja. Lisaks saab vaadata Sirje Pärismaa 2018. aasta filmi „Piimapukimaailm“. 

Lapsi rõõmustab nukuteatrietendus „Lopi ja Lapi“, meisterdada saab soolataignast kujukesi, voltida enda valmis kujundatud piimapakki, valmistada õnnenööpe ning osaleda pagarite ja korstnapühkijate teatevõistlustel.  

Kell 11.30 toimub Sutlepa kabelis leiva õnnistamise palvus ning kell 15 kuulutatakse Kolu kõrtsi juures välja parim laadaleib. 

Osalejate ja külastajate turvalisuse tagamiseks tuleb muuseumi sissepääsus esitada covid tõend. Kell 8-16 pakub vabaõhumuuseumi linnapoolses parklas kiirtestimise ja vaktsineerimise võimalust Qvalitas Arstikeskuse personal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
11. sept. 2021 10:35
Lippu võib õhtul ka mitte langetada. Pimedal ajal peab lipp olema aga valgustatud.