"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
visadus viib sihile Tallinn valitigi Euroopa Roheliseks Pealinnaks 2023 ! (3)
12. september 2021
Foto: Jan-Joonas Kimmel

“Ma plaanisin alustada oma kõnet lausega, et me ei ole siin mitte auhinna pärast või tiitli pärast – asi pole võidus või kaotuses – aga tegelikult on ikka päris hea võita,” tõdes Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart oma tänukõnes. Täna, 9. septembril võttis Tallinn Euroopa Komisjonilt vastu kõrge tunnustuse – tiitli Euroopa Roheline Pealinn 2023. Konkursi võitja kuulutati välja Lahtis kell 19.40.

Vaata galeriid (6)

Tallinna tugevustena tõi žürii välja terviklikku lähenemist, tasuta ühistransporti, tööstuslike linnaalade rohelisemaks muutmist ja rohelise mõtteviisi saadikuks olemist.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on suur rõõm võtta vastu niivõrd kõrge tunnustus.

“Meie jaoks on see väga sümboolne võit ja eriti just sel aastal. Tänavu tähistasime me 30 aasta täitumist taasiseseisvumisest ja ma usun, et see pole mitte pidupäev, mis tähistab minevikku, vaid hoopis tulevikku. Nüüd on meil veel üks väga tugev sõnum Eesti ja Tallinna jaoks, sõnum tuleviku kohta,” sõnas Kõlvart.

“Tänan žüriid selle au ja suure väljakutse eest kanda 2023. aastal Euroopa Rohelise pealinna tiitlit. Konkursil osalemine on meil võimaldanud oma püüdlusi veelgi paremini mõtestada ja sõnastada, luua koostöövõimalusi ja vastu võtta strateegiaid. Kuid meie eesmärgiks ei ole mitte pelgalt tiitlid ja direktiivid, vaid ennekõike inimesed,” lisas linnapea.

“Roheline pealinn tähendab meie jaoks seda, et Tallinn on oma inimeste jaoks sõbralik, mugav ja puhas tulevikulinn,“ sõnas linnapea ja lisas, et suur töö on veel ees. “Siinkohal tänan oma meeskonda ja kõiki kolleege, kes on aastate vältel pühendanud ja panustanud oma töös rohelise Tallinna nimel.“

Oma tänukõnes meenutas linnapea, et rohelise pealinna idee sündis 15 aastat tagasi just Tallinnas ning andis Euroopa Komisjonile üle seda päeva tähistava ajaloolise meene – pronksist tammelehe.

Soome peaminister tähtsustas oma kõnes linnade võimalikku rolli kliimamuutustega võitlemisel ning seda, et poliitilised otsused peaksid toetama kliimamuutustega võitlust.

“Teadus ütleb, et me peame muutuma sajandi keskpaigaks kliimaneutraalseks. Kliimamuutused ei ole poliitiline vaidluskoht, vaid teaduslikult tõendatud fakt. Siiski peame me võtma vastu poliitilisi otsuseid, et tagada kliimaalaseid tegusid tehtaks sotsiaalselt õiglasel moel,” märkis Marin.

Maineka võistluse finaali jõudis Tallinn koos Helsingborgi, Krakowi ja Sofiaga. Euroopa rohelise pealinna tiitlile kandideeris ühtekokku 16 linna.

Tallinna teekonnast Euroopa Roheliseks Pealinnaks 2023 ning tegevustest rohelisema linnakeskkonna nimel saab lugeda veebilehelt Roheline pealinn.

VAATA KOGU TSEREMOONIA VIDEOSALVESTUST!

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kati
10. sept. 2021 14:50
Kahju, et selle tiitli saamiseks oli vaja Mustamäel Parditiigi pargis ja Männi pargis puid ja põõsaid maha võtta.
Karl Laas
10. sept. 2021 00:24
Hea töö Raido! Jõudu edasiseks, Ants! Palju õnne Mihhail!
Tiina
9. sept. 2021 19:52
Tublid!