"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
riigikogulastele palka juurde? Kaljulaid kutsus üles reformima presidendivalmiste korda ja tõstma riigikogulaste palka (0)
13. september 2021
President Kersti Kaljulaid. Foto: Mats Õun

“Oleme viimastel kuudel kuulnud palju kriitikat meie parlamendi suhtes, mida riigikogu minu arvates pole ära teeninud. Kriitikat presidendivalimiste suhtes, mis ometigi kulgesid täpselt nii, nagu reeglid ette näevad,” ütles Kaljulaid esmaspeäval riigikogus esinedes. Presidendi sõnul oli kriitika põhjendamatu. “Parlamentaarne riik toimis, nagu pidi,” nentis ta.

President Kersti Kaljulaidi hinnangul tuleks presidendikandidaatide registreerimise kuupäeva tõsta varasemaks ning valijameeste kogus peaks võitma kandidaat, kes kogus rohkem hääli.

“Osa sellest kriitikast tulenes protseduurireeglitest, mis ei ole praeguse valimiskorra jaoks lihtsalt optimaalsed. Neid reegleid saab riigikogu vastavalt tajutud rahulolematusele kohendada ja ma loodan, et see saab tehtud. Eelmiste presidendivalimiste järel ei saanud. Oli karta, et tegemata töö tuleb kummitama. Tuligi,” ütles Kaljulaid.

Tema sõnul tuleks presidendikandidaatide registreerimise kuupäeva võib tõsta kuu või paar varasemaks. “Et sel mõte oleks, peab siis olema nimekiri lõplik. Valijameeste kogus võitku see, kel rohkem hääli nendelt, kes oma hääle anda soovisid. Kes ei soovinud, on jäänud vabatahtlikult kõrvale – mis sest, et justkui tulnud saali kohale. See on nende valik ja nende õigus, aga see ei saa mõjuda valimistulemusele suuremal määral kui nende valik, kes on kandidaate kaalunud ja oma otsuse teinud,” sõnas Kaljulaid.

Ta lisas, et kohalikud omavalitsused väärivad suuremat esindatust valijameeste kogus.”Nii saab hõlpsasti taastada presidendivalimiste protseduuri usaldusväärsuse rahva silmis,” ütles Kaljulaid.

President Kersti Kaljulaid avaldas ka arvamust, et riigikogu liikmete palk võiks tõusta nelja Eesti keskmise palgani.

“Võiksime ühiskonnas julgemalt uuesti rääkida sellest, milliste inimeste jaoks me rahvaesindaja tööd atraktiivsena tahame hoida. Jah, lisaks õpetajate, päästjate, kultuuritöötajate ja kõigi teiste palkadele peame me rääkima ka parlamendiliikmete palgast,” ütles Kaljulaid.

Ta märkis, et kunagi oli laiapõhjaline kokkulepe, et riigikogu liikme palk võiks olla neli keskmist Eesti palka, kuid praeguseks on see alla kolme keskmise palga.

“On täiesti kindel, et paljudele võimekatele inimestele on tänane riigikogu liikme palk lihtsalt ebaatraktiivne. Loomulikult on rahvaesindaja töö midagi, mida ei tehta raha pärast, siin saalis on aated ja vaated ja soov Eestit oma valijate soovi järgi vormida, kuid riigikogu liige on ikkagi Eesti riigi tippjuht – kõik 101 – ja palk peab olema motiveeriv,” ütles Kaljulaid. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.