"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Keskkonnakuu jagab lastele jalgrattaga sõitmise tarkust (0)
13. september 2021
Albert Truuväärt

Linlasi ootavad õppereisid kogukonnaaedadesse, orienteerumine Uue Maailma asumis ning maraton, mida saab kaasa teha ka virtuaalselt.

September on Tallinnas keskkonnasõbraliku liikumise kuu, mille tunnuslauseks on tänavu “Jalgsi ja rattaga liikudes hoiad tervist ja keskkonda”.

“Tallinn on korraldanud keskkonnasõbraliku liikumise kuu kampaaniaid juba kümme aastat,” ütles abilinnapea Kalle Klandorf. “Sel aastal toimub selle kuu raames Tallinnas üle viiekümne ürituse, kuhu huvilisi ootame.”
Näiteks saab kuni 29. septembrini osaleda õppevisiitidel ja koolitustel linna õppeaedades. “Vahetatakse loodus- ja aiahariduse kogemusi ning tehakse ringkäike õppeaedades,” ütles Klandorf, kelle sõnul jagatakse aiahuvilistele teadmisi nii aia kavandamisest kui ka ehitamisest ja hooldamisest, samuti õuesõppe ja loodushariduse kohta.

Maheseemned lilleniiduks

Tugikeskuse Juks õppe- ja kogukonnaaias räägib teadur Anneli Banner 15. septembril kodumaiste looduslike seemnete kogumisest, millega saab kaasa aidata elurikkuse taastumisele ja kujunemisele. Hästi sobivad maheseemned õppe- ja kogukonna aeda. Ilusa ilmaga tehakse kohapeal algust ka lilleniidu rajamisega.

“Ehk siis tekib linnaelanikel mõtteid, kuidas ka ise kogukonnaaeda luua,” ütles Klandorf. “Kutsume inimesi üles hoidma oma füüsilist ja vaimset vormi ning samas avastama kodulinna. Soovime ka innustada inimesi liikuma rohkem jalgsi, jalgrattal ja ühistranspordiga, mis kõik on keskkonnasõbralikud liikumisviisid.”

Ameerika kogukonnaaia aednik Elisabeth Niitaru viib 27. septembril ringkäigule Solarise keskusesse, et tutvustada kogukondlikku Tootsi peenra näitust. See kulgeb läbi keskuse eri korruste, nn Tootsi peenra stiilis kujundatud peenrakastid on meisterdatud euroaluste kraedest. Avastamisrõõmu pakuvad maitse-, köögivilja-, marja- ja ilutaimed. Heleni koolis saab 29. septembril õppida projekti kirjutama ja juhtima ning Kopli ametikooli ja noortekeskuse õppeaias 22. septembril aiaplaani koostama.
Tallinna maratoni virtuaaljooksu distantsi saab läbida 30. septembrini.

“Virtuaaljooksul saab iga osaline valida talle sobiva distantsi ja joosta seda endale sobival ajal endale sobivas paigas,” rääkis spordiürituste korraldamise klubi juhatuse liige Mati Lilliallik. “Selline kaugjooksu formaat on omamoodi ajastu märk! Virtuaaljooksul võib kaasa teha ükskõik mis maailma nurgas.”

Programmi kuuluvad lastejooksud, viie- ja kümnekilomeetrised jooksudistantsid, poolmaraton (21,1 km) ning klassikaline maratonijooks (42,2 km).

Kingikott ja medalid

“Pärast distantsi läbimist tuleb osalejal seda kinnitada ning oma jooksu tõestus korraldajatele virtuaalkeskkonda üles laadida,” selgitas Lilliallik. “Kõik osalejad saavad tänavu sponsoreilt ka kingikoti.”
Jooksjaile saadetakse elektrooniliste kanalite kaudu e-diplom ning DPD pakiautomaadiga Tallinna Maratoni ametlik jooksusärk. Unikaalse medali saab vastavalt läbitud distantsile.

“Lastejooksudele on kirja pandud juba lasteaiarühmade kaupa,” lisas maratoni peakorraldaja Lilliallik. “Mudilased saavad vabalt valitud distantsi läbida koos kasvatajate või vanematega. Medali saavad kõik lapsed.”
Maratoni virtuaaljooksu eeldatavalt populaarseim distants on kombineeritud maraton ehk maratoni kombo, mis on Lillialliku sõnul jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Täispikk maratonidistants tuleb septembrikuu jooksul läbida kas joostes või käies osade kaupa, kuni vajalik kilometraaž täis saab. Ühekorraga tuleb läbida minimaalselt kümnendik maratonist ehk 4,2 kilomeetrit. Registreerida saab https://www.jooks.ee/et/tallinna-maraton/virtuaaljooks

Rahvusvahelisel autovabal päeval 22. septembril kutsub linn orienteeruma Uue Maailma asumisse.
“Autovabal päeval kutsume osa võtma linnaorienteerumisest Uue Maailma kombineeritud maastikul, samuti avatakse sel päeval näitus heast tänavaruumist,” ütles Klandorf, kelle sõnul annab näitus “Tänavad on liikumiseks ja heaks olemiseks: tule ja avasta oma tänava tüüp!” ülevaate Tallinna üheksast tänavatüübist ja säästvatest liikumisviisidest. “Jalgratta juhiloa saamiseks viiakse läbi 10- kuni 15-aastaste õpilaste koolitused. Kokku toimub neli koolitustsüklit 14 teooria ja 10 sõidutunniga.”

Ühel koolitusel saab osaleda kuni 25 õpilast. Kes eksamid ära teeb, saab jalgratta juhiloa. Kogu keskkonnasõbraliku liikumise kuu ürituste programmiga saab tutvuda ja üritustele registreeruda veebilehel www.tallinn.ee/est/keskkond/liikumiskuu

16.-23. septembrini saab võimelda kogukonnaaedades

Tervisevõimlemise välitreeninguid juhendab treener Aliis Sarapik (OÜ Treksi Teraapiad).
• 16. septembril kl 18-20 Pääsküla aias (Liipri 8, Nõmme)
• 17. septembril kl 18-20 Padriku linnaaias (Padriku 10, Padriku lasteaia kõrval üle künka, Pirita)
• 18. septembril kl 10-12 Kännukuke aias (Vilde tee 72, Mustamäe)
• 19. septembril kl 10-12 Väike-Õismäe aias (Järveotsa 2a, Haabersti)
• 20. septembril kl 18-20 Pelguaias (Ehte 40, Põhja-Tallinn)
• 21. septembril kl 18-20 Krameri aias (Keemia 41, Kristiine)
• 22. septembril kl 18-20 Aafrika aias (Püssirohu 5, Kesklinn)
• 23. septembril kl 18-20 Pae aias (Pae 19, Lasnamäe)
• Välitrennid on tasuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.