"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
taotle tänasest Lasteaia kohatasust pääseb soovi korral umbes 3100 last (1)
13. september 2021
Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede liidu juhatuse liige Karl Laas. Foto: Mats Õun

“Veekindlad riided, mida meie lapsed vajavad, maksavad väga palju. See, et me saame hakata maksma lasteaia kohatasu ainult ühe lapse eest, on ikka suurepärane kingitus!” rõõmustas kahe lasteaialapse ema Karin Pajur, et tänu linna abipaketile lasteaiamaks alates teisest lapsest kaob.

Pajurite peres kasvab kokku neli last ja kõigi nendega on seotud oma väljaminekud. “Meie pere lausa ootas, et niisugune otsus lõpuks tehtaks. See, et me saame hakata maksma ainult ühe lapse eest, on meile väga suureks abiks,” kommenteeris pereema Karin linna otsust. “Summa, mis meil tuleb lasteaia kohatasuna välja käia, on pere jaoks ikka päris suur. Lapsel peavad olema korralikud õueriided, mida kasutatuna saada eriti ei õnnestu. Need peavad olema veekindlad, sest selles eas lastele meeldib lausa veelompides elada. Aga sellised riided maksavad korralikult. Nii et see soodustus on meiesugustele peredele ikka suurepärane kingitus!”

Vanematele sääst vähemalt 800 eurot aastas

Tallinna volikogu kinnitaski eelnõu, mis ütleb, et kui ühest perest käib lasteaias rohkem kui üks laps, siis maksma peab vaid esimese lapse eest. Teise, kolmanda jne lapse eest kohatasu enam maksma ei pea. Soodustus laieneb ka eralasteaias ja lastehoius käivatele mudilastele.

Tallinna lasteaedade kohatasu on praegu 71,25 eurot kuus. Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul säästavad nüüd mitme lapsega pered lasteaia kohatasult vähemalt üle 800 eurot aastas. Kokku puudutab soodustus umbes 3000 linna- ja 100 eralasteaedade last. “Koroona mõjude tõttu kannatavad eelkõige lastega pered, eriti kui lapsi on peres rohkem,” lausus ta. “Möödunud aastal eriolukorra ajal ajutise meetmena kehtestatud lasteaiatasu sajaprotsendiline soodustus oli tõhus. Lapsi said lasteaeda endiselt viia ka pered, kes olid majanduslikesse raskustesse sattunud. Seetõttu otsustasime, et edaspidi on Tallinna peredel teisest lasteaiaealisest lapsest alates lasteaias käimine tasuta.”

Praeguseni olid vanemad lasteaia kohatasust vabastatud alles kolmandast lapsest alates.
Kadaka lasteaias käib selle direktori Marianne Luige sõnul palju ühest perest lapsi, kelle vanematel hakkab nüüd kergem, sest lasteaiatasu tuleb edaspidi maksta ainult ühe põngerja eest. “See toob naeru vanemate näole kindlasti ja muudab ka lapsed rõõmsamaks, kui vanemad on heas tujus,” lausus ta.

“Vanematel hea tuju kandub üle lasteaia üldisele meelolule,” arvas ka Rännaku lasteaia juht Pille Siimpoeg. “Kui kodus on õhkkond murevabam, on ka lapsed rõõmsamad. Linna abi vanemate rahakotile mõjub kõigile toonust tõstvalt. Vanemad saavad sedaviisi rohkem mõelda muudele vajalikele asjadele, mida lastel on samuti kogu aeg vaja. Ja lastele ehk natuke taskurahagi anda.”

Laagna Rukkilille direktori Merike Plutusegi hinnangul on lasteaia kohatoetus väga hea algatus. “Kolme ja enama lapse meede, mis oli kasutusel juba eelmisel aastal, oli paljudele väga suureks abiks ja see kindlasti mõjutas ka lasteaedadesse registreerimist,” ütles ta. “Kindlasti on kõik, mis aitab perel toime tulla – eriti noortel peredel – tervitatav.”

Trennid maksavad Tallinnas kõige rohkem

Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede liidu juhatuse liige Karl Laas rääkis, et lasteaia kohatasu on paljulapseliste perede jaoks korralik kulu. “Kohatasust vabastamine alates juba teisest lasteaias käivast lapsest saab olema väga suur tugi paljulapseliste perede jaoks,” ütles Laas.

“Jooksvaid kulusid on ju lastega kogu aeg vaja teha. Ja need kahjuks ei vähene, vaid kipuvad aina kasvama aja jooksul. Ka lasteaias käies ei ole ju nii, et kulud piirduvad ainult kohatasuga. On ühisüritusi ja muid sündmusi, mille puhul lapsevanemad peavad oma rahakotti kergendama. Ka huvitegevusega lasteaias kaasnevad kulud. Tallinnas ja ka Harjumaal on kõik laste huvitegevuse tasud palju suuremad kui maal ja väiksemates linnades. See, et linn märkas paljulapseliste perede muret, on väga ja väga teretulnud.”

Laasi hinnangul peaks peredes olema rohkem ka kolmandaid või miks mitte ka enamaid lapsi. “Sellest linnavalitsuse toetusest on suur abi perede planeerimisel,” leidis ta. “Enamikul kolmelapselistel peredel käivad lasteaias kaks last, aga üks juba koolis. Kui kohatasu vabastus kehtib juba teisest lapsest, siis küllap hakkab peredesse sündima ka rohkem kolmandaid lapsi. Ka suuremates peredes, kus on neli või rohkem last, on tavaliselt nii, et lasteaias käib neist kõigist ainult kaks. Seepärast näeme, kui õige on kohatasu vabastus juba teisest lapsest. Me peame oma rahvast taastootma.”

Kes ja kuidas soodustust saab?

• Vanem, kelle kaks või enam last käivad lasteaias, peab maksma tagasiulatuvalt 1. septembrist kohatasu vaid ühe lapse eest.
• Soodustuse saamiseks peavad vanem ja tema laps elama ametlikult samal Tallinna aadressil.
• Eralasteasutuses käivate laste eest maksab linn 71,25 eurot kuus, mis on võrdne linna enda lasteaedade kohatasuga.
• Loe soodustuse taotlemise kohta põhjalikumalt tallinn.ee või küsi infot lasteaiast.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Marju
16. sept. 2021 20:55
"Tasuta" lasteaiaga on kahjuks sama nagu Tallinna poolt pakutava tasuta ühistranspordiga - see tasuta tuleb teenuse kvaliteedi arvelt. Meil on lasteaedades ühe õpetaja kohta pea poole rohkem lapsi kui Põhjamaades ja nii pole võimalik tagada laste turvalisust ja kvaliteetset õpet (väga paljud lapsed käivad oma raha eest kallites eelkoolides, mille tasu on vanema jaoks ikka sama suur kui lasteaia tasu). Logopeede ja eripedagooge on lasteaedes puudu, õpetaja abi palk Tallinnas on 750 EUR bruto (!). Lasteaedades on mänguasju ja vahendeid puudu, vanemad ostavad ja viivad neid. Need probleemid linnavolikogu ei huvita, peaasi et tasuta lasteaiaga hääli osta saab. Tuleks teha tasust vabastus ainult neile kel on väike sisestused ja kes seda tõesti vajavad, mitte kõigile vanematele lasteaiateenuse kvaliteedi ja õpetajate palkade arvelt.