"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Linn soovib korteriomanike ja -ühistute vaidluste lahendamise seadust (0)
13. september 2021
Abilinnapea Eha Võrk. Foto: Aleksandr Guzhov

Uus seadus annaks omavalitsustele võimaluse luua lepitusorgan, et lahendada korteriomanike ja -ühistute vahelisi vaidlusi.

Linn teeb valitsusele vastava seaduse loomiseks ettepaneku ja on valitsusele ette valmistanud ka vastava eelnõu teksti.

“Tallinn on Eesti suurim haldusüksus nii elanike kui ka korteriühistute arvult. Äriregistri andmetel on siin üle 6200 korteriühistu. Tallinna eripäraks on ka Lasnamäe linnaosa, kus on loodud väga suured korteriühistud – näiteks 17 elamu ja 1675 eluruumiga Masti korteriühistu. Seega puudutavad korteriühistutega seonduvad teemad otseselt väga paljusid inimesi,” rääkis abilinnapea Eha Võrk.

“Sageli tekivad omanike ja ühistute vahel vaidlused, millega kokkuleppele ei jõuta ja ka linna võimalused olukordade lahendamiseks on piiratud. Seepärast esitame valitsusele ettepaneku töötada välja korteriühistute vaidluste lahendamise seadus, mis annaks kohalikule omavalitsusele võimaluse moodustada lepitusorgan.”

Praegu on korteriühistute ja nende liikmete vaheliste erimeelsuste lahendamiseks kaks võimalust – kas kohus või kohtuväline nõustamine lähtuvalt lepitusseadusest. Esimene neist on kulukas ja ajamahukas protsess, teine aga eeldab mõlema osapoole soovi ja nõusolekut vaidlust lepitusega lõpetada. Korteriomaniku ja -ühistu vahelise vaidluse lahendamisel ei saa abi ka üürikomisjonist, sest see lahendab vaid omaniku ja üürniku vahelisi ja üürilepinguga seotud vaidlusi.

Tallinn on oma korteriomanikele ja -ühistutele juba üle kümme aasta pakkunud linnavalitsuse infosaalis tasuta nõustamist. 2019. aastal avati nõustamiskeskus ka Lasnamäel. Käesoleva aasta esimese kuue kuu jooksul sai keskustes nõu 676 inimest. “Eelmisel aastal moodustasime linnavalitsuse korraldusega veel ajutise korteriühistukomisjoni, mille eesmärk on lahendada ühistute ja nende liikmete vaidlusi,” lisas Eha Võrk.

“Siiani on komisjoni poole pöördutud üle 65 korra.” Eeltoodu kinnitab abilinnapea sõnul, et korteriomanikud ja korteriühistu juhatuse liikmed vajavad sellist kohtuvälist organit, mis lahendab probleeme kohtuga võrreldes oluliselt odavamalt ja lühema aja jooksul. Korteriühistute ja -omanike vaidluste lahendamise vaideorgan oleks alternatiiv kohtule, sarnanedes töövaidlus- ja üürikomisjonile.
Praegu kehtivad seadused ei anna omavalitsusele võimalust moodustada lepitusorganit.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.