"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Soome Rohelised nõuavad kanepi keelustamise lõpetamist (0)
13. september 2021
Foto Pixabay

Rohelistest on saanud esimene Soome valitsuse ja parlamendi erakond, kes nõuab marihuaana legaliseerimist.  

Rohelised kiitsid pühapäeval, virtuaalse parteikonverentsi teisel päeval, heaks erinevaid algatusi, sealhulgas ühe, milles kutsuti valitsust üles kuulutama välja „kliima eriolukord“. Teine – potentsiaalselt vastuolulisem – nõudis kanepi legaliseerimist Soomes.  

See tähendaks, et kanepitehas, selle kasutamine, valdamine, tootmine ja müümine dekriminaliseeritakse, selgitas parteisekretär Veli Liikanen.  

Algatuse kiideti heaks üliväikese häälteenamusega 183 -181.  

„Poolthääled olid napid. Otsustati vaid kahe häälega. See muidugi näitab, et roheliste seas on selle poliitika osas erinevaid seisukohti,” märkis Liikanen.  

Hääletusega said rohelised esimeseks parteiks Soome parlamendis, kes nõudis marihuaana legaliseerimist.  

Opositsioonilise Rahvusliku Koonderakonna noortetiib tegi sarnase üleskutse eelmisel aastal.  

Roheliste esimees ja siseminister Maria Ohisalo ütles 2019. aastal, et väikeste koguste ebaseaduslike uimastite kasutamine ja omamine ei tohiks olla karistatav.  

Kaks potentsiaalset siseministrit hääletasid poolt  

Ohisalo läheb peagi lapsehoolduspuhkusele ja teda asendab siseministrina üks kolmest laupäeval valitud aseesimehest: saadikud Hanna Holopainen, Atte Harjanne ja Iiris Suomela.  

Neist kaks viimast hääletasid legaliseerimise poolt. Soome politsei allub Siseministeeriumile.  

Algatuse kohaselt tuleks kodanike isikuandmete registritest kustutada kriminaalkaristused kanepi kasutamise eest.  

THL professor: märkimisväärne avaldus  

Liikanen ütles, et praegune karistustel ja piirangutel põhinev uimastipoliitika ei ole suutnud kahju vähendada.  

„Rohelised on keskendunud narkopoliitika nihutamisele karistuselt kahjude vähendamisele. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Soome tervise ja heaolu instituut (THL) on seda aastaid nõudnud,” ütles ta.  

„Loomulikult on see märkimisväärne avaldus, kui mõelda, et tegemist on ühe Soome valitsusparteiga, kes võtab sellise positsiooni,” ütles THLi uurimisprofessor Pekka Hakkarainen Ylele.  

„2018. aasta uuringu põhjal arvas 18 protsenti soomlastest, et kanep peaks olema seaduslikult kättesaadav. Isiklikult olen pidanud olulisemaks, et loobutakse kasutamise kriminaliseerimisest. See ei puudutaks ainult kanepit, vaid kõiki aineid ja me võiks probleemide kasutamist paremini lahendada, “ütles Hakkarainen. 

Allikas: Yle 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.