"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Tallinna vanim puitkirik saab 300 aastaseks Kaasani kiriku vaimulik: meil on imetegija ikoon (0)
14. september 2021

Tallinna Jumalaema sündimise kirik on Tallinna vanim puitkirik ning üks vanimaid puitkirikuid Eestis. Sel aastal tähistab kirik ümmargust sünniaastapäeva – 21. septembril möödub 300 aastat kiriku pühitsemisest.

21. september on õigeusukalendri järgi Jumalaema sündimise püha. Siit ka kiriku üks nimi – Jumalaema sündimise kirik. Teine, vast levinum nimi, Kaasani kirik, on seotud Jumalaema Kaasani ikooni koopiaga, mis praktiliselt sama koha peal seisab aastast 1721, kui kirik pärimuse järgi sisse pühitseti.   

“Meie peame seda ikooni imetegijaks, sest on teada imesid, mis on juhtunud,” rääkis ikoonist  kiriku koguduse eestseisja abi Grigori-Kazimir Seliverstov. “Näiteks üks imedest on see, et 20. sajandi alguses toimus tulekahju sellest ahjust, mis siin kõrval seisab ja kõik see pool, kus seisab ikoon, oli põlenud ja ikoon ei saanud kahjustatud mitte kuidagi.”

Kiriku kolmesajandaks juubeliks on valmistatud juba mitmeid aastaid. Linna toel kirikurenessansi programmist ja annetustest saadud rahadega on Kaasani kirik juubeliüritusteks restaureeritud nii seest kui ka väljast.

“Veel viis aastat tagasi maalingud kukkusid kuplist ja pikki hoonest,” kirjeldas olukorda TLPA muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Dubovik. “Mul on väga hea meel, et Kaasani kirikut suutsime teha kahe aastaga. 2018 tegime fassaadid, siis küte. Kõige suuremad tööd olid 2019, kus tegime interjööri, kõik lahtised maalingud jne olid kunstrestauraatoritega puhastatud. Praegu on see selline interjöör nagu kompvek,” ütles Dubovik.

Hinnanguliselt 19. sajandi teise poolde kuuluvad laemaalingute taastamistöid juhtinud Kar-Grupi juht Rutt Tuvikese sõnul olid maalingute restaureerimised keerulised.

“Kirik oli väga amortiseerunud seoses kliimaga, mis siin valitses, seoses kõigi nende põlengute ja viletsa katusega, seoses sellega, et siin ümber on suur liiklus ja vibratsioon. Need ajaloolised krohvid, mis siin seintel olid kõik lahti. Eriti halvas olukorras olid kuppel ja tambuur, kihid olid täiesti seinast lahti, kohati isegi 15-20 cm, see tähendab et ka maaling rippus põhimõtteliselt õhus,” rääkis Tuvike. 

Kaasani kiriku interjöörist saab aimu, milline üks õigeusu kirik ajalooliselt välja on näinud. Taastamistööde käigus paljastus kihistusi ka varasematest etappidest. Ootamatult tuli välja fresko, mis tõenäoliselt on originaal 18. sajandist, kiriku algusaegadest.

“See maal on sellest, kuidas Abraham ohverdab oma poega ja see on stseen Vanast Testamendist. See maal sai päris hästi välja puhastatud, natukene oli ka kadusid, aga tegelikult on sellise maali nii palju kannatanud hoones säilivus suhteliselt imepärane,” nentis Tuvike.

Kirik on kuuldavasti ehitatud Peeter I käsul Põhjasõja lõppedes sõjaväelastele. Kaua oligi kirik nö garnisonikirik, mis iseseisva Eesti saabudes muutus 1919. aastal lihtrahva koguduseks. Kirikust on oma teed alustanud ka praegu kirikus koguduse eestkostja abi ametit pidava Grigori vanaisa Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius.

“Minu vanaisa alustas siin ja see oli esimene kirik, kus ta poisina pani kirikuriided selga. Võib ka rõhutada seda, et tulevane patriarh Kirill, kes oli peaaegu 20 aastat patriarh, on ka siin alustanud. Tema isa oli siin preester peaaegu 20 aastat. Siis on meie kirikut Dostojevski külastanud, enda vennalapsi siin ristinud. Päris huvitav on siin ajalugu,” rääkis Grigori.

Grigori, kes ka ise on kirikuga olnud seotud terve elu ning juhtinud taastamistöid, on uhke oma kiriku ja koguduse üle ning kutsub kõiki, hoolimata usulistest vaadetest, kirikut külastama ja nautima.

“Me rõhutame seda, et see on jah õigeusu kirik, aga praeguseks on see ka Tallinna linna väärtus, see on vanim puitehitis Tallinnas. Sa võid olla mitte õigeusklik, aga see on tähtis, et selline sakraalväärtus on jäänud püsima. Kirikut on hoitud, kui ta on tänapäevani elanud välja,” lausus Grigori.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.