"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Riisalu: Paljassaarde kerkib kaasaegne linnakeskkond, mille keskseks osaks saab loodav filmilinnak (0)
14. september 2021

„Paljassaarde kerkib kaasaegne linnakeskkond, mille keskseks osaks saab loodav filmilinnak koos sinna juurde kuuluva elamu- ja ärihoonete ning vaba aja veetmise võimalustega,“ ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Tallinna linna ja Tallinn Film Wonderlandi koostöös Tallinnas Paljassaare piirkonda rajatav lähiriikide kaasaegseim filmitööstuse keskus Tallinna filmilinnak lisati eile Riigikogus 73 häälega riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirja.

Riisalu sõnul on see otsus kohaliku filmitööstuse arengu jaoks ainuõige. „Läbi loomemajanduse toetamise loome linna tarku töökohti ja edendame nii linnaruumi kui ka ettevõtluskeskkonda. On selge, et paljud rahvusvahelised filmiproduktsioonifirmad ja režissöörid tunnevad suurt huvi siin piirkonnas filmimise vastu, seega peame võimalusest kinni haarama ja sellest kasu lõikama. Tallinn Film Wonderland on märkimisväärne samm filmitööstuse edendamiseks, seetõttu on hea meel, et loodav kaasaegne võttekompleks saab ka kultuurkapitali toetuse,“ sõnas Riisalu.

Filmilinnak rajatakse Põhja-Tallinnas Paljassaares asuvale tööstusmaale ning see saab koondama Eesti erinevad filmitööstuse teenusepakkujad, et tagada koostöö ja võteteks vajalikud teenused, lisaks sobivad loodavad stuudiod ka teleproduktsiooniks ja ürituste läbiviimiseks.

“Ma mäletan aastat 1996, kui esimest korda rääkisime filmistuudio rajamise olulisusest, nii et see mõte on juba aastakümneid õhus olnud, ” sõnas AS Tallinn Film Wonderlandi juhatuse liige Ivo Felt.

“Kui me tahame saada tulemust ja tahame neid filmifestivale ja Oscari nominatsioone, siis tuleb seda valdkonda oluliselt rohkem toetada, kui seda siiani on tehtud,” ütles näitleja Evelin Võigemast.

“Eesti filmitegijad on päris head- meil on väga hea filmikool ja head režissöörid,” lisas Felt. “Kui me suudame neid vääriliselt ka majanduslikult toetada ja riik näeb filmikunsti väärilise kunstina teiste kunstide seas, jõuame päris kaugele.”

Kultuurkapitali seadus ütleb, et rahastada saab vaid kahte objekti korraga. Filmilinnak on järjekorras viies, seega tähendab see praegu rahastusele 15-16 aastast ooteaega. On vaja kedagi, kes on valmis linnaku valmis ehitama teadmisega, et raha tagastatakse alles pea 20 aasta pärast.

“Tegelikult on Tallinnal täna vajadus ja kohustus see esialgu ilmselt ise ära finantseerida ehk leida AS Tallinna Tööstuspargid rahastus, et ehitushange välja kuulutada,” lausus Riisalu.

Esialgsete arvutuste järgi läheb filmilinnaku esimene etapp maksma ligi 14 miljonit eurot. Filmilinnak poleks aga ainult filmitegijate mugavus vaid ka reaalne sissetulek riigile.

“Need võimalused kasvavad hüppeliselt, need ei suurene ainult filmitegijatele vaid see raha, mida stuudios filmijad siia Eesti majandusele jätavad, on märkimisväärne,” ütles Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

Hetkel luuakse Eestis filme tehes sisevõteteks tihti ajutisi pavilione, kuid see on kallis ja aeglane ning ei anna ka soovitud kvaliteeti. Praeguse seisuga peaks kaua oodatud filmilinnak Tallinn Film Wonderland tulema aadressile Paljassaare tee 17.

Riigikogu kinnitas riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise nimekirja veel Tartu Südalinna kultuurikeskuse, Narva Kreenholmi kultuurikvartali “Manufaktuur”, Arvo Pärdi nimelise muusikamaja Rakveres ja rahvusooperi praeguse hoone juurdeehituse. Viiendaks lisati riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingeritta 73 poolthäälega Tallinna filmilinnak. Nimekiri sisaldab ehitisi, mis on olulised kogu Eesti kultuurile, aitavad kaasa Eesti kultuuri, sealhulgas rahvuskultuuri järjepidevuse tagamisele ja kultuurivaldkonna terviklikule arengule ning soodustavad kultuurivaldkondade vahelist koostööd.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.