"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
TalTechi teadlased loovad droonilahenduse terrorirünnaku ohvrite abiks (0)
14. september 2021
TalTechi Seebecki elektroonikainstituudi professor Muhammad Mahtab Alam.

“Kui inimestel pole võimalik tavapäraseid vahendeid kasutades abi kutsuda või kui infrastruktuur on terrorirünnakus kahjustada saanud, võib olukorra kontrolli alla saamine ja inimeste päästmine võtta aega tunde,” sõnas TalTechi Seebecki elektroonikainstituudi professor Muhammad Mahtab Alam.

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlaste juhtimisel luuakse uudset lahendust, mis aitab droonide abil terrorirünnaku ohvreid kiiremini päästa ning kaitsta kriitilist infrastruktuuri. NATO rahastatud projekti katsetused käivad ning esimest prototüüpi esitletakse lähiajal, vahendab BNS.

Alami sõnul on terrorirünnaku korral iga andmekild ning selle saamiseks kulunud aeg kriitilise tähtsusega nii inimelude päästmiseks kui ka infrastruktuuri kaitsmiseks.

“Meie eesmärk on kommunikatsioonitehnoloogiate abil muuta päästeoperatsiooniks vajaliku info hankimine palju kiiremaks ja automaatsemaks ning võtta selleks kasutusele droonid ja erinevad sensorid, aga ka ohvrite nutitelefonid ja kaamerad,” rääkis ta.

“Terrorirünnakud on julgeolekuoht kõikjal maailmas ning kõige enam on terroristide sihiks avalikud ja suurte rahvahulkadega kohad, näiteks transpordi sõlmpunktid ja kaubanduskeskused. Neis paigus on päästeoperatsioonide jaoks vajaliku info hankimine aeganõudev ning see ongi kitsakoht, millele otsime oma uurimisgrupiga lahendust,” rääkis Alam, kes juhib Eesti, Itaalia ning Pakistani teadlastest ja ekspertidest koosnevat meeskonda.

Seadmete vahel kindla ja turvalise ühenduse loomiseks kasutatakse droone ja valgusvihu tehnoloogiat, mis suunab traadita signaali konkreetse vastuvõtuseadme poole. “Nii saavad inimesed näiteks enda nutitelefonide ja -kelladega, tahvelarvutite ja teiste seadmetega saata päästeoperatsiooniks kriitilise tähtsusega infot, nagu kinnivõetud inimeste arv, nende asukoht ning terroristide arv piirkonnas,” lisas teadlane.

“Esimesed katsetused droonidega on olnud paljulubavad ning saame õige pea juba tulemusi esitleda,” ütles Alam.

Kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamine terrorirünnakutega seotud olukordades on uus ja vähe uuritud valdkond, kus TalTechi teadlased on oma meeskonnaga teed rajamas. Projekti rahastatakse NATO teaduse programmist “Science for Peace and Security Programme”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.