"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
Erakondade reitingud: Reformierakonna toetus püsib langustrendis (0)
15. september 2021
Reformierakonna esimees Kaja Kallas. Foto: Mats Õun

“Reformierakonna toetuse puhul me näeme olukorda, kus neljanädalase perioodi kahel esimesel nädalal on toetus olnud kõrgem ja kahel viimasel nädalal olulisel madalam. Seetõttu nägime ka sel nädalal nende toetuse langust ning erakonna üldine positsioon hetkel on pigem selline, kus toetuse lühiajaline langus paistab natuke tõenäolisem kui selle kiire või otsustav kosumine,” selgitas politooog Martin Mölder. 

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitluse põhjal on Reformierakonna toetus praegu madalamal tasemel alates 2019. aasta veebruarist. Viimaste tulemuste järgi toetab Reformierakonda 27,1 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,4 protsenti ja Keskerakonda 19 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, vahendab BNS.
 
Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,6 protsendipunkti võrra ning viimase nelja nädalaga on peaministripartei reiting langenud 3,9 protsendipunkti võrra. Reformierakonna toetus on nüüd madalaimal tasemel alates 2019. aasta veebruarist. EKRE toetus tõusis nädalaga 1,5 ning Keskerakonna toetus 1 protsendipunkti võrra.
 
Reformierakonna edu EKRE ees on kahanenud 3,7 protsendipunktini, mis on väikseim vahe alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.
 
Esikolmikule järgnevad 12,2 protsendi toetusega Eesti 200 , Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda toetab 8,2 protsenti ning Isamaad 7,1 protsenti. Eesti 200 toetus langes nädalaga 1 protsendipunkti võrra ning Isamaa toetus tõusis esimest korda alates 2019. aasta novembrist üle 7 protasendi piiri.
 
Koalitsioonierakondi toetab kokku 46,1 protsenti ja opositsioonierakondi 38,7 protsenti vastajatest. Koalitsioonierakondade summaarne toetus pole praeguse valitsuse ametisoleku ajal veel nii madal olnud.

Teadur Martin Mölder märkis, et sel nädalal on näha just seda, mida eelmise nädala tulemuste põhjal oletada võis ehk Reformierakonna toetuse langust ja EKRE toetuse kasvu. “Viimase nelja nädala jooksul on nüüd iganädalastes tulemustes EKRE toetus olnud võrdlemisi stabiilne, kõikudes mõne protsendipunkti võrra praeguse nelja nädala koondkeskmise ümber. See annab alust oletada, et nende toetus on hetkel pigem stabiilne,” ütles ta. 

“Reformierakonna toetuse puhul me näeme aga olukorda, kus neljanädalase perioodi kahel esimesel nädalal on toetus olnud kõrgem ja kahel viimasel nädalal olulisel madalam. Seetõttu nägime ka sel nädalal nende toetuse langust ning erakonna üldine positsioon hetkel on pigem selline, kus toetuse lühiajaline langus paistab natuke tõenäolisem kui selle kiire või otsustav kosumine,” selgitas Mölder. 

“Valimiste hooaja alguses – sest kaua aega ei möödu kohalikest valimistest, kui tuleb juba ees ootavate riigikogu valimiste peale hakata mõtlema – tasuks meeles pidada erakondade positsioone võrreldes eelmiste riigikogu valimistega. Selles kontekstis on meie parteisüsteemis hetkel ainult kaks võitjat – EKRE ja Eesti 200. Kõikide teiste oluliste erakondade positsioon on praeguseks võrreldes eelmiste valimistega halvenenud,” rääkis Mölder. 

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 17. augustist 13. septembrini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

 09.08-07.09.2021 Koondtulemus17.08-13.09.2021 Koondtulemus
Eesti Reformierakond28,7%27,1%
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond21,9%23,4%
Eesti Keskerakond18%19%
Eesti 20013,2%12,2%
Sotsiaaldemokraatlik Erakond8%8,2%
Isamaa6,8%7,1%
Erakond Eestimaa Rohelised2,4%2,3%
Muu1%0,7%
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.