"Arendajad ei lase arhitektidel lähtuda inimeste vajadustest, vaid sellest, kuidas äriplaan võimalikult tulu tooks."

Kunstiakadeemia rektor, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm
video Jüri Ratas ja Tanel Kiik: kaitstud on 71% täiskasvanutest; saame ühiskonna avada, kui jõuame sama tasemeni kogu elanikkonnas (1)
15. september 2021
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik Foto: Mats Õun

COVID-19 vastu on vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud või selle läbi põdenud kokku 71 protsenti täiskasvanutest. Kui jõuame 70% tasemele kogu elanikkonnas ja 85%-ni riskirühmade seas, saame hakata ühiskonda avama, kinnitasid Riigikogu esimees Jüri Ratas ning tervise- ja tööminister Tanel Kiik Keskerakonna fraktsiooni korraldatud seminaril “Piirangutevaba Eesti – kuidas selleni jõuda?”.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon arutas kolmapäeval peetaval seminaril asjatundjatega, kuidas jõuda COVID-19 pandeemia tingimustes piirangutevaba Eestini.

“Taanis on täielikult vaktsineeritud üle 70 protsendi kogu elanikkonnast ja see andis neile võimaluse loobuda alates 10. septembrist kõikidest koroonapiirangutest. Samuti liiguvad piirangute leevendamise kursil Soome ja Rootsi. Taanlaste, soomlaste ja rootslaste eeskuju võiks olla eesmärgiks ka Eestile – ühiselt pingutades saame nautida tavapärast elukorraldust,” märkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid..

Jüri Ratase sõnul eeldab piirangutevaba Eesti, et meie inimesed on kaitstud tasemel, mis välistab massilise haigestumise. “Ühiskond on koroonaviirusest väsinud ja see on inimlikult arusaadav,” ütles Keskerakonna esimees. “Kuid kriisi juhtides peame mõtlema mitu käiku ette. Meil tuleb ühiselt pingutada selle nimel, et ühiskonnas oleks võimalikult vähe piiranguid. Selleks on kaks meedet: vaktsineerimine ja selgitustöö.”

Üheks alternatiiviks vaktsineerimisele on pakutud kõikehõlmavat ja järjepidevat testimist, täiendas Jüri Ratas. “Olemasolevaid võimalusi ja nende maksumust arvestades, pole see jätkusuutlik ei inimeste tervise kaitse, kulude ega korralduse seisukohalt,” nentis Jüri Ratas. “Koroonaviirus on Eesti inimeste ühine vaenlane. Viimastel kuudel hoogustunud vastandumine on takistuseks piirangutevabale Eestile. On vaja hoopis vastupidist – mitte süüdlaste otsimist, pidevat välistamist ja kellelegi teisele lootmist, vaid mõistvat suhtumist, osapoolte koostööd ja ühisele eesmärgile keskendumist.”

“Piiranguid võiks leevendada või sootuks kaotada, kui COVID-19 vastu on kaitstud 70 protsenti kogu elanikkonnast ja 85 protsenti riskirühmast,” lausus Tanel Kiik. “Hiiumaa on vähemalt ühe doosiga 70% hõlmatuseni juba jõudnud, mujal Eestis tuleb veel tõsiselt pingutada. Viirus leiab paraku üles inimesed ja piirkonnad, kus on vähe vaktsineeritust ja kaitstust. Eesmärk on saavutada Eestis ühetaoliselt kõrge vaktsineeritus.“

Tanel Kiik märkis, et üheks võimaluseks vaktsineerimise tempot tõsta on asendada vaktsineeritud inimestel maskikandmise nõue soovitusega või kaotada see piirang kõrgema vaktsineerimisega hõlmatusega maakondades. “Samuti tasub kaaluda täiendavate hüvede pakkumist vaktsineeritud inimestele ning toetada veelgi vaktsineerimise teavitustööd ja korraldust era- ja avalikus sektoris,” lisas Tanel Kiik.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kodanik
15. sept. 2021 17:25
Kuidas kaitstud?! Täitsa segane sjab oma demagoogiat ja numbreid taga! Lihtlabane pakazuhha! Ei ole ju kaitstud- vaktsineeritud inimesed jäävad haigeks ja kannavad veelgi aktiivsemalt viirust laiali. Palju tuttavaid vaktsineeritud inimesi on viirusega nakatanud, petede viisi istuvad eneseisolatsioonis. Uskumatu jama aetakse!