"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
VIDEO JA FOTOD PÕHJA-TALLINNA KOGUKONNAMAJA: Uus avar maja toob huviringid teatri- ja filmisõpradele (1)
15. september 2021
Dmitri Povilaitis

“See skatepark uue kogukonnahoone pargis on lihtsalt super, hetkel on sellest saanud minu lemmik park Tallinnas üldse. Siin on nii palju võimalusi, milliseid trikke teha ja juurde õppida,” ütles trikirattal sõitnud Arli pärast esimest proovisõitu.

Vaata galeriid (47)

Laupäevasel avatud uste päeval saavad kõik huvilised tutvuda uue kogukonnamaja ruumide ja seal tegutsevate ringidega.

Kogukonnamaja õuel said külalised osaleda parkuurimise ja street workout töötubades ning ekstreempargis. Noortekeskus korraldab linnaosa teemalise bingomängu, korvpalli viskevõistluse ning tõukerataste ja rulade takistusraja.

Uus skatepark meeldib ka tõukeratturitele. “Alguses me arvasime, et tehakse nii nagu tavaliselt, et ruumi eriti ei ole, eriti veel siis, kui palju trikitajaid koos on, aga tulin kohale ja nägin, et see on hoopis midagi muud, avar ja väga mugav. Hetkel on see väljak siin Kari tänaval minu kindlas esikolmikus sees,” rääkis tõukerattur Harley.

“Meile uued kooli ruumid väga meeldivad, siin on väga mugav saal ja ruumi on palju rohkem,” ütles Kopli huvikooli tantsija Evelin. “Meil hakkas just uus hooaeg ja selle saamegi avada uutes avarates ruumides,” oli tantsija Ksenja õnnelik.

„18. septembril kell 12 ootame kõiki huvilisi uude huvikooli majja, kus meie õpilaste kontserdi järel juhendajad näitavad ringide igapäevast tegevust töötubades ja meisterklassides,“ rääkis Kopli huvikooli direktor Jelena Zemenkova.

Kopli huvikool sai ruumid vastvalminud maja kolmekorruselises läänetiivas. 

Uue ringina alustab mudilaste muinasjutukamber

„Tänu avaramale majale saame sügisel päris palju uusi ringe avada,“ rääkis Zemenkova. „Uued ruumid pakuvad kaasaegset õppekeskkonda, näiteks saame laiendada tantsu- ja muusikaõpet. Meil on võimalus avada tehnikaringe ja loodusringe, samuti mitmeid uusi loovusringe.“

Uue ringina alustab mudilaste muinasjutukamber, kus õpetaja Liia Kikas arendab lasteaiaealiste laste loovust lugude, muinasjuttude ja isetegemise kaudu ja kus õpitakse ise nukkegi valmistama.  Kikase juhendamisel alustab draamaõpetusega veel teatristuudio ja unistuste filmistuudio.

„Meie filmigrupi töö on unikaalne. Kui tavaliselt võetakse filmihuvilised lapsed kokku ja juhendatakse neid klippe monteerima, siis meie hakkame tööle ehtsa filmigrupi sarnaselt,“ rääkis Kikas. „Lapsed tahavad ju kõik näidelda ja nii on meil kaksikerialad, näitleja-grimeerija või näitleja-operaator. Laste vanus polegi määrav – mõni laps on väga iseseisev juba kaheksa aastaselt.“

Noorte filmigrupi linateost saab eeldatavasti vaadata juba kevadel. 

„Alustame ideest ja selle arendamisest, et jõuda filmistsenaariumi kirjutamiseni. Stsenaarium sünnib noorte endi maailmanägemist, õpime näitlema ja kaameraga filmima!“ ütles Kikas, kes on lastele filmitegemist õpetanud juba 25 aastat. „Võtteperioodi järel monteerime filmi ka koos kokku. Meie filmid ei saa kindlasti igavad, vaid vahvad ja energilised. Hooaja lõpul on plaan esimene paarikümne minutiline film valmis saada. Esilinastus võiks tulla kevadel!“

Huvikoolis tegutseb praegu ligi nelikümmend huviringi

Abilinnapea Eha Võrk rõhutas, et uut hoonet on väga kaua oodatud, sest linnaosavalitsuse hooned on amortiseerunud ja huvikooli tegevus on kannatanud eelkõige ruumipuuduse tõttu.

„Seni on mõned huviringid tegutsenud erinevates lasteaedade ruumides – uues hoones on noorte huvitegevustele suunatud pind ligi neli korda suurem ja lisaks ehitatakse ristkasutusse suur saal,“ ütles Võrk, kelle sõnul on varem ühekordses majas tegutsenud huvikoolil nüüd kasutada ka märksa avaramad kunstiklassid.

„Kui vanas majas tegutsesid ruumipuuduse tõttu kõik kunstiringid ühes klassiruumis, siis nüüd saime eraldi keraamikaklassi,“ ütles Zemenkova. „Omaette ruumis on glasuurimikapp, klaasi- ja keraamikaahjud. Kunstiklassis on koht molbertite jaoks ja kolmandas klassis spetsiaalsed joonistuslauad.“

Kuuel nädalapäeval avatud huvikoolis tegutseb praegu ligi nelikümmend huviringi 4 -kuni 19-aastastele lastele ja noortele. Kogukonnamaja neljakorruselises idatiivas on juba tööle asunud Põhja-Tallinna Valitsus, lisaks saavad seal rendipinnad mittetulundusühingud. Majas saab ruumid ka mupo tugipunkt. Hoone keskosas hakkab tööle kohvik-söökla. Energia saab hoone päikesepaneelidelt.

Uues majas pareneb nii teenuste kvaliteet kui ka kättesaadavus

„Tegemist on Tallinnas unikaalse majaga, kus on ühendatud mitmed kogukonnale vajalikud funktsioonid terve elukaare ulatuses. Seda hoonet on kaua oodanud nii linnaosa elanikud kui ka linnaosavalitsuse ja huvikooli töötajad, mida näitab seegi, et iga päev on meie õues tegutsemas sadakond last ja täiskasvanut,“ rääkis Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap. „Uues majas pareneb nii teenuste kvaliteet kui ka kättesaadavus, seda alates juba ligipääsetavusest hoonele, mis näiteks erivajadusega inimestele ja lapsevankritega emadele oli enne keeruline. Ka kõigi kogukonnamajas tegutsevate asutuste töö- ja õpikeskkond on liikunud varasemaga võrreldes täiesti uuele tasandile, seda nii ruumikuse, kujunduse kui ka sisustuse poolest.“ 

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul loob kogukonnale kindlasti lisandväärtust ka see, et Kopli huvikool on nüüd pääsenud tõsisest ruumikitsikusest. „Kui huvikoolil tuli seni ruumipuuduse tõttu jaotada oma tegevusi Lina tänaval asuva noortemaja ja mitme eri lasteaia vahel, siis nüüd on nende käsutuses varasemast neli korda enam põrandapinda ehk ligi pooled ruumid kogukonnahoones. See annab koolile võimaluse ellu viia oma unistusi ning pakkuda rikkalikku valikut huvitegevusi,“ ütles Belobrovtsev. „Huvikoolis saab õppida kujutavat kunsti, muusikat, tantsu, robootikat, meediat ja palju muud. Uus atraktiivne ja loovust arendav keskkond avardab ja mitmekesistab õppimisvõimalusi veelgi.“        

Uus kogukonnahoone on rajatud endise Tallinna Ranniku Gümnaasiumi lammutatud hoone territooriumile. Kogukonnamaja moodustub kolmest hooneosast: idatiivas asub Põhja-Tallinna valitsus (u 2720 m2), läänetiivas Kopli huvikool (u 2230 m2) ja keskosas kohvik-söökla (u 110 m²). Linnaosavalitsuse ja huvikooli ruumid paiknevad 1.-3. korrusel, neljas korrus on mittetulundusühingute kasutuses.

Kogu krunt (ligi 20 160 m²) on heakorrastatud, sinna on rajatud välilava, jalgrataste hoidla, laste mänguväljak, korvpalliplats ja rulapark. Inimestele on tagatud mugav ligipääs hoonele nii ühistranspordi kui ka teiste liikumisvahenditega.

Põhja-Tallinna linnaosavalitsus paiknes varem linnaosa piiril Kalamajas, kuid enamik pöördumisi tuli hoopis Pelgurannast ja Koplist ehk linnaosa teisest otsast. Kunagi ohvitseride kasiinoks ehitatud hoone ei vastanud ka kuidagi kogukonnamaja standarditele. Sotsiaalhoolekande osakond, sealhulgas lastekaitse talitus asusid aga teenuste pakkumiseks ebasobivates ruumides. Linnaosavalitsuse paiknemine eri asutustes ei soosinud kvaliteetset teenuste pakkumist ning aasta aastalt suurenesid hoonete remondivajadus ja ülalpidamiskulud.

Nüüd saavad põhjatallinlased kõik teenused kätte samast kohast – ühe katuse all asuvad nii sotsiaalteenuste, sotsiaaltoetuste ja lastekaitse talitused kui ka Põhja-Tallinna valitsuse linnamajanduse osakond ja rahvastikuregister. Peale selle avatakse kogukonnamajas veel munitsipaalpolitsei tugipunkt. Uue maja ruumijaotus koostati nii, et inimeste teenindamine oleks võimalikult kasutajasõbralik ja mugav. Ka igakuised kommunaalkulud vähenevad märgatavalt, sest uue maja energiatõhususe klass on A.

Hoone projekteeris Esplan OÜ arhitekt Karina Mamontova eestvedamisel. Maastikuarhitektuuri kujundas AB Artes Terrae OÜ (maastikuarhitektid Karl Hansson ja Sulev Nurme). Ehitustöid teostab RAMM Ehitus OÜ, omanikujärelevalvet tegi Keskkonnaprojekt OÜ. Hoone sisustas Standard AS, tehnika tarnis Progear OÜ. Hoone kogumaksumus (sh sisustus ja tehnika) on 8,4 miljonit eurot.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Rein
17. sept. 2021 03:11
Kui avatakse uus park, siis, usu mind fotograaf, inimesed tunnevad huvi ka uue pargi atraktsioonide vastu, mitte inimeste.