"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Ligi 5000 õpetajat ja õpilast rändasid ajas tagasi iseseisvuse taastamise aega (0)
15. september 2021
Foto: Mats Õun

15. septembril toimus üle-eestiline ajarännak aastasse 1991. Projekti eestvedajaks on Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts, Eesti Rahva Muuseum ning partneriks Riigikantselei. Ajarännakuga tähistatakse Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva. Septembris toimuvatel ajarännakutes osalevad 19 kooli, 4 muuseumi ning ligi 5000 õpilast ja õpetajat.

Vaata galeriid (33)

15. septembri hommikul kell 6.55 kogunesidd Tallinna Reaalkooli 9.–12. klassi õpilased ja õpetajad Toompeale Kuberneri aeda, kus elati kaasa sinimustvalge heiskamisele Pika Hermanni torni. Ajarännakus osalejatele kõneles Riigikogu esimees Jüri Ratas. Hetk hiljem koguneti Hirveparki, kus meenutati1987. aasta 23. augusti sündmusi. Tallinna Reaalkooli 12. klassi õpilane Pert Koduvere pidas teemakohase kõne ning esitusele tuli Merca „Kodukased“. Kell 7.55 kogunesid Hirveparki Tallinna Reaalkooli 5.-8. klassi õpilased, kus neile esines Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur.

Õpilased kandsid ajastukohaseid riideid. Koolimajas toimusid ajastutruud tunnid, puhvetis toimus arveldamine sularahas ning vajalik oli talongide olemasolu.

Valmis näitus, millega tutvustatakse iseseisvumise taastamise aegseid esemeid, rõivaid, fotosid, ajalehti, mänguasju jne. Iga tunni alguses vaadati õpilaste poolt tehtud videoid, kus toodivaatajateni laulva revolutsiooni hõng. Ennelõunal viidi läbi Balti kett (kell 10.10-10.40) ning pärastlõunal esinesid staadionil toimuval (öö)laulupeol Ivo Linna ja Antti Kammiste.

Audentese Erakool on oma ajarännaku ette valmistanud koostöös Eesti Rahva Muuseumiga, kus lavastatakse eelkõige 1991. aasta sündmuseid.  Töötubades valmistatakse oma meelsuse näitamiseks plakateid, saadetakse telegramm olukorrast kodustele, õpitakse kuidas ülesehitada turumajandust, aga ka seda kuidas kitsastes oludes edukalt toime tulla ja Eesti riik õitsengule juhtida. Pärast töötubasid kogunetakse aulas, kus saadakse teada, et Ülemnõukogu on Eesti iseseisvuse taastanud, järgneb solidaarsusketi moodustamine, kus kantakse omavalmistatud loosungeid ning saadetakse soovid inimestele, kes elavad Eestis 30 aasta pärast.

Ootame ajakirjanikke nii Kuberneri aeda, Hirveparki kui ka Audentese Erakooli ja Tallinna Reaalkooli intervjuusid ning fotosid tegema.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.