"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
fotod ja video! Rahvusraamatukogu avas Solarises saatkonna (0)
15. september 2021
Tarmo Soomere. Foto: Roman-Sten Tõnissoo

“Rahvusraamatukogu on nüüdsest inimestele veel lähemal, mis saab olema üks eesmärkidest ka tulevikus, kui Tõnismäel avatakse aastal 2026 rekonstrueeritud hoone,” viitas eesolevatele muutustele Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo, kes lisas, et alates novembrist kuni jaanuaris asenduspindade avamiseni saab Solarise nö saatkonnast ainus rahvusraamatukogu esindus.

Vaata galeriid (21)

Ebatavaline raamatukogu riidepoodide ja restoranide vahel hakkab pakkuma laenutusteenust ning sinna saab tagastada ka koju tellitud raamatuid. Rahvusraamatukogu kolmest miljonist raamatust on Solarises esindatud 1200 kõige uuemat ja populaarsemat.

“Praegu on meil kokku 51 kilomeetrit raamatuid, nendest 2 kilomeetrit võtame kaasa Narva maanteele logistikakeskusesse ja väiksem osa on esindatud Solarises,” sõnas Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo.

Neid kahte kilomeetrit raamatuid, mis konserveerimisele ei lähe, saab tellida lugemiseks raamatukappi või koju. Järgmisest aastast saab e-kataloogist tellida raamatuid ka Solarise esindusse. “Ma julgen öelda, et viimase kahe aastaga on hakatud rohkem raamatuid laenutama,” ütles  Eesti Rahvusraamatukogu teenindusosakonna juhataja Helena Pant. “Ühest küljest on see tänu koroonale- inimeste lugemus on kasvanud. Kuid inimesed tahavad raamatuid ostmise asemel järjest enam laenutada.“

Esimesed raamatud Solarisest laenutati Tarmo Soomerele, kes peaks lugemise hulga poolest paljudele meist eeskujuks olema.

Täna, 15. septembril avas Eesti Rahvusraamatukogu (RaRa) Solarises oma saatkonna, mis on kõiki tavapäraseid teenuseid pakkuv miniatuurne raamatukogu ja millest saab Tõnismäe hoonest rekonstrueerimise tõttu väljakolimisel mõneks kuuks ka RaRa ainus füüsiline teeninduspunkt.

Solarisest saab mõistagi kohapealseid raamatuid laenata, sinna tagastada ja iseseisvalt arvutit kasutada. Lisaks on võimalik teha koopiaid, kasutada printerit, lihtsalt aega veeta, lugeda suuremaid päeva- ja nädalalehti või küsida infonõustamist. Olemas on ka lastenurk.

“Rahvusraamatukogu otsinguportaal (portaal.nlib.ee) viib enam kui 500 andmebaasini ning PressReaderi kaudu saab lugeda tuhandeid ajalehti ja ajakirju üle maailma. Meie spetsialistid aitavad infomaastikul orienteeruda, et leida vajalik,” kõneles Pant.

Kes oli esimene laenutaja?

Esimese raamatulaenutuse tegi saatkonnast pikaajaline lugeja ja Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere, kes viis koju Balthasar Russowi “Liivimaa kroonika” ja Stanislaw Lemi “Solaris ja Eeden”.  “Pole vahet, kui suur on su kodu. Oluline on, et seal oleksid need raamatud, mis Sind kõnetavad.”

“Keskmiselt ikka raamat või kaks nädalas tuleb intregeerida oma teadmistesse,” lausus Eesti teaduste akadeemia rektor Tarmo Soomere. “Suurem osa lugemisest on seotud teaduse populariseerimisega. Kuid ilukirjandus on see, mis rohkem inspireerib ja innustab suurtele saavutustele.”

Miks valiti Solaris?

Saatkonna asutamine Solarise Keskusesse sündis mitmel põhjusel. Raamatukogud peavad tulevikus asuma rohkem aktiivse elu keskel, et teenused oleksid paremini kõigile kättesaadavad. Solaris on tuntud elustiilikeskusena ja lugemine on elustiil.

Vaikselt tuleb murda ka arusaam, et raamatukogu võrdub tolmuste riiulitega. Peadirektor Janne Andresoo sõnul pole see enam ammu nii. “ Seetõttu jõudis rahvusraamatukogu kevadel oma teenuste disainimise protsessi käigus otsusele, et asukoht Solarises aitab kõige paremini liikuda tuleviku raamatukogu suunas.”

Rohkem infot rekonstrueerimise kohta leiab siit: http://www.nlib.ee/rekonstrueerimine

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.