"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
fotod! Moodsamate vastu vahetatud valgusfooridele antakse uus elu lasteaedade õppevahenditena (0)
16. september 2021
Foto: Mats Õun

„Meie lasteaed oli üheks huviliseks, kes endast märku andis, et valgusfoori õpperaja juurde saada. Kasutegur on sama, mis liiklusrajal ja foori olemisel liikluses –  laps õpib selle kaudu paremini, mis on omale lähemal ja silmale nähtav.  See on lastele põnevaks õppevahendiks,“ ütles Tallinna Kihnu Lasteaia direktor Eve Kalimulina.

Vaata galeriid (24)

Tallinnas on 125 lasteaeda, millest ligi 100 saavad endale lähiajal liiklusõpperajad ning kõigile neile pakub linn nüüd toredat võimalust täiustada liiklusõpet päris fooride abil – nimelt saab iga soovi avaldav lasteaed endale täiesti töökorras foori, mis on linnaliikluse korraldamise tööst moraalse vananemise tõttu „vabastatud“ ehk teisisõnu moodsama vastu vahetatud.

Kokku vahetati välja 1272 foori

„Me vahetasime Tallinnas tänavu välja kõik vanad foorid uute LED-tehnoloogial põhinevate fooride vastu ja seoses sellega on meil laos utiliseerimist ootamas suur hulk vanu foore,“ selgitas abilinnapea Andrei Novikov. „Kuna ma tegime sel suvel ka laste liikluslinnaku programmi koos liiklusõpperadadega, ütlesime me juba toona, et sügise poole on võimalik ka erinevaid mänguelemente saada. Praeguseks ongi see hetk käes, kus me kõik foorid oleme välja vahetanud ja need vanad foorid on ilusti laos. Need lasteaiad, kellel on fooride vastu huvi, võivad neid täiesti tasuta endale saada.“

Abilinnapea täpsustas, et foorid antakse üle vallasvarana ja lasteaed peab ise hoolitsema selle eest, et leida foorile sobiv koht ning see üles seada. Foori elektritoitega ühendamine on Novikovi puhul suhteliselt lihtne ja siis saab seda kasutada õppe-eesmärkidel ka reaalse foorina.

„Varasematel aastatel on kasutusest maha võetud foorid utiliseerinud lepingupartner ja see kohustus on lepingujärgselt sama ka tänavu, ent linn otsustas omalt poolt appi tulla nii lepingupartnerile kui lasteaedadele ja olla nii-öelda ühendavaks lüliks ja info vahendajaks,“ selgitas Novikov.

Kokku on sel hooajal LED-fooride vastu välja vahetatud 1272 amortiseerunud hõõglambiga valgusfoori 72 Tallinna ristmikul, mille tulemusel paranes nii liiklusohutus kui ka foorivõrgu loodussäästlikkus.

Lasteaiajuht: üritame kujundada kõiki väärtustavat ja toetavat liikluskultuuri

„Oleme koos õpetajatega teinud suurt selgitustööd laste ja lastevanemate seas, kuidas kinni pidada liiklusraja joonistest, et kujuneks meid kõiki väärtustav ja toetav liikluskultuur. Tihtipeale ei märka me enda ümber tehtud muutusi,“ tõdes Tallinna Kihnu Lasteaia direktor Eve Kalimulina. „Paari- kolme nädalane selgitustöö on hakanud vilja kandma. Soovime väga, et lapsevanemad, kes lapsi lasteaeda toovad, märkaksid liiklusrajale joonistatut ja lapsega koos sellest kinni peaksid. Hakkame tasapisi vilju maitsma.“

„Samuti oleme koos õpetajatega kokku leppinud jalgrattapäevade jaotuse rühmade lõikes (meil on väga palju lapsi-12 rühmaline suur lasteaed), et lapsed saaksid jalgratastel liikudes rajal ohutult sõita ning rada sihtotstarbeliselt kasutada.“ 

Liiklusõpe on Kalimulina sõnul lasteaia õppeprogrammi teemadena sisse lõimitud „Mina ja keskkond“- valdkonda. „Ka sel õppeaastal, nii nagu eelnevatel osalevad mitmed õpetajad Maanteeameti ja Tartu Ülikooli poolt korraldatud liiklusõppepäevadel, et liiklusõppe teemad oleks maksimaalselt mänguliselt igapäevategevustesse rakendatud,“ sõnas Eve Kalimulina.

Täna, 16. septembril on kõikide lasteaedade esindajad oodatud kell 11.00 AS Signaal hoovialale (Liimi 3), kus Tallinna abilinnapea Andrei Novikov esitleb Tallinna foorivõrgu ajakohastamise käigus väljavahetatud valgusfoore. Eelneva kokkuleppe korral võivad lasteaiad soovitud foori otse ürituselt kaasa viia.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.