"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
haigla projekteerivad itaallased Tallinna haigla projekteerimine läheb maksma üle 17 miljoni euro (0)
16. september 2021
Tallinna haigla üks võimalik visioon illustratsioonina.

Tallinna haigla projekteerimishanke võitnud Itaalia firmad küsisid oma töö eest 17,5 miljonit eurot; parimad sisupunktid saanud Eesti ettevõtted küsisid ligi 30 miljonit eurot ja jäid kokkuvõttes napilt teiseks, vahendab BNS rahvusringhäälingu uudisteportaali.

Samas veel kevadel lootis Tallinna linnavalitsus, et uue suurhaigla projekti saab koostada maksimaalselt 11 miljoni euro eest. Hange kukkus läbi, sest kõik osalejad soovisid oluliselt rohkem raha. Uue hanke eeldatav maksumus kergitati kaks korda kõrgemale ja näib, et nüüd liigub linn tasapisi lepingu poole.

Kaheksast pakkujast olid dokumendid korras seitsmel, neist parimat hinda küsisid Itaalia ettevõtted ATIproject srl ja 3TI Progetti, kes lubavad projekteerimistöö ära teha 17,5 miljoni euro eest. Itaallaste kõige tugevam külg oligi odav hind, mille eest said nad tabelisse maksimaalsed 44 punkti.

Tallinna linnakantsleri Kairi Vaheri sõnul jäi suurem osa pakkumisi 23 ja 25 miljoni euro vahele. “Võimalik, et võitjal on teatud eelis läbi oma suure rahvusvahelise kontori olemasolu ja kogemuste,” pakkus Vaher põhjuse, miks võisid itaallased kõige vähem raha küsida. 

Tuleval nädal kukub hanketulemuste vaidlustamiseks antud tähtaeg. Siis loodab linn hanke võitjatega lepingu sõlmida ja erinevad arhitektuurilised kontseptsioonid vaatamiseks välja panna.

Kui varem plaaniti ehitusega algust teha 2023. aasta lõpus, siis nüüd on süvendi rajamine planeeritud 2022. aasta detsembrist 2023. aasta augustini. Haiglahoone ehitamine peaks algama 2024. aasta veebruaris.

Eraldi hankeid võidakse teha ka kinnistuväliste trasside ja teede rajamiseks. Tallinna haigla eeldatav kogumaksumus on 520 miljonit eurot. Sellest planeerimise, projekteerimise ja ehituse kavandatav maksumus on 450 miljonit eurot ning investeering seadmetesse 70 miljonit eurot.

Riik loodab Tallinna haiglat rahastada Euroopa taastefondi abil. Kogu fondi raha peab olema lepingutega seotud 2023. aasta lõpuks ja raha tuleb ära kasutada 2026. aasta augustiks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.