"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
täna on viimane päev elukohandmed korrastada Valijate nimekirjad koostatakse rahvastikuregistri andmete alusel 17. septembri seisuga (0)
17. september 2021

Tallinna linnasekretäri, valimiskomisjoni esimehe Priit Lello sõnul muudetakse valimised vaatamata koroonaviirusele inimeste jaoks võimalikult mugavaks ja ohutuks. Näiteks haigetele jt soovijatele toob isikukaitsevahendites meeskond valimiskasti koju ning kodus valimise võimaluse aega on pikendatud varasemalt ühelt päevalt kolmele.

 

Priit Lello märkis linnavalitsuse pressikonverentsil, et valimisjaoskondades vaktsineeritust ei kontrollita ja ohutus tagatakse nii, et komisjonid püüavad inimesi ruumis võimalikult hajutada. Mis puudutab aga kodus hääletamist, siis ette on nähtud spetsiaalsed meeskonnad, kes seda korraldavad ning kastiga inimeste juures käivad.

«Neile on ette nähtud isikukaitsevahendid ja meeskondades eelistatakse vaktsineerituid,» lisas Lello. Seega peaksid kõik, kes soovivad hääletada, aga haiguse tõttu vm põhjusel jaoskonda ei tule, seda saama teha. Soovijatele tuuakse valimiskast nende juurde kohale. Seega on valimas käimine Lello sõnul korraldatud maksimaalselt ohutult. Linnasekretäri sõnul loodetavasti täidavad võimalikult paljud oma kodanikukohust.

Inimestele saadetakse koju ka teabelehed

Valimiskomisjoni liikme Aljona Kallaste lisas, et riigi valimisteenistus ja terviseamet välja andnud juhise, kuidas valimisprotseduur peaks võimalikult ohutuna välja nägema: kuhu asetada hääletuskast, kuidas tagada inimeste hajutatus jne. 7. oktoobriks saadab siseministeerium valimiste korralduse kohta inimestele koju ka teabelehed.

„Inimesed, kes elavad Tallinnas, kuid ei ole siia ametlikult registreeritud, peaksid linnavolikogu valimisel osalemiseks oma elukohaandmeid rahvastikuregistris uuendama. Viimastel aastatel on palju inimesi elukohta vahetanud. Linna tuleviku suunamisel võiks osaleda võimalikult suur osa elanikest,“ ütles Lello. „Samuti võiksid rahvastikuregistris oma elukoha andmeid uuendada inimesed, kes on asunud elama ühest linnaosast teise ja soovivad valimistel osaleda oma kodulinnaosas. Elukohaandmete korrastamine on oluline ka seepärast, et valija on seotud selle valimisringkonna ehk linnaosaga, kus on tema registreeritud elukoht.“

Oluline veel, et valimispäeval on inimesel võimalik muuta varem e-hääletuse kaudu antud häält ehk n-ö ümber hääletada. Varem seda võimalust ei pakutud ja selle puudumist on e-valimiste arvustajad sagedasti kritiseerinud.

Hiljemalt 17. septembril tuleks inimestel meelde tuletada ja vajadusel üle kontrollida, kas rahvastikuregistris on elukoha andmed õiged. Just õigete andmetega tagatakse valimistel osalemine. Valima oodatakse kokku 352 000 valimisõiguslikku inimest – eelmistel valimistel oli see number 361 000. Valimiskomisjon on registreerinud 1183 kandidaati.

Oma hääle anda näiteks oma kodulinnaosa kaubanduskeskuses

Valijate nimekirjad koostatakse rahvastikuregistri andmete alusel 17. septembri seisuga. Et elukohaandmete korrastamine ei jääks viimasele minutile, siis soovitame kõigil valijatel, kelle elukoht vajab rahvastikuregistris muutmist, teha andmed korda veidi varem enne seaduses sätestatud päeva ning korrastada andmed hiljemalt selle nädala neljapäevaks, 16. septembriks 2021.

Oma elukohaandmeid saab kontrollida ja uuest elukohast teatada veebilehel https://www.rahvastikuregister.ee/. Vajadusel saab elukohaandmete korrastamiseks pöörduda lähima linnaosa valitsuse või Tallinna Perekonnaseisuameti poole.

Iga valija saab Tallinnas hääle anda ainult oma linnaosas üles seatud kandidaadile. Tallinn jaguneb kaheksaks valimisringkonnaks, mis kattuvad linnaosadega, igas ringkonnas on eraldi kandidaatide nimekiri. Kokku pürgib Tallinna linnavolikogusse 1183 kandidaati, neist Haaberstis 148, Kesklinnas 182, Kristiines 114, Lasnamäel 194, Mustamäel 166, Nõmmel 131, Pirital 98 ja Põhja-Tallinnas 150.

Seekordsetel valimistel saab valimisnädala reedest pühapäevani ehk 15. oktoobrist 17. oktoobrini anda oma hääle vabalt valitud valimisjaoskonnas oma linnaosa piires. Valija ei ole enam seotud konkreetse valimisjaoskonnaga, vaid võib oma hääle anda näiteks oma kodulinnaosa kaubanduskeskuses.

Valimisõigus kohaliku volikogu valimisel on lisaks Eesti kodanikele ka teiste Euroopa Liidu riikide kodanikel ja välismaalastel, kellel on pikaajalise elaniku elamisluba või alaline elamisõigus. Kuna Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkunud, siis ka Suurbritannia kodanikud saavad 2021. aastal hääletada ainult siis, kui neil on pikaajalise elaniku elamisluba.

Kohalikku volikogu saavad valida vähemalt 16-aastased valijad. Esimest korda said 16-aastased ja vanemad osaleda 2017. aasta kohalikel valimistel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.