"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Tallinna rattateed on ohutu värviga Jalgrattur Ülle: oma tee on turvalisem, palju parem on sõita (0)
18. september 2021

Tallinna kesklinnas maha märgitud ajutised jalgrattateed on saanud väga suurt tähelepanu. Seni on paraku see tähelepanu olnud väga ühte suunda kaldu ja loomulikult negatiivse poole. Tegelikkus aga on natuke teistsugune.

Viimase aja vastukajadest võib välja lugeda nagu ajutised rattateed Tallinna kesklinnas oleksid ohtlikud ja keskkonda kahjustavad ning lisaks väga halvad lahendused. See aga on väga ühekülgne peegeldus.

“Hea on see, et saab üle tee kiiresti, ei pea tunnelist minema kaubamaja juures. Oma tee on turvalisem, palju parem on sõita,” ütles parajasti rattaga Estonia juurest mööda rattarada sõitnud Ülle. “Ma ei ole siin ammu käinud, elan Soomes. Nüüd tulin ja imestan, et siin on ka juba sedamoodi, et saab sõita ühest linna otsast teise rattaga.”

Osaühing KMG, kes rattateid markeerib, keeldus kommentaaridest, ent firma kodulehel on selgelt kirjas, et värvitakse kuumplastiga. Selles kasutatakse peamiselt kaltsiumkarbonaadi kui erinevaid vaike nagu näiteks männivaik.

“Samasugust värvi kasutatakse meie naabrite juures näiteks Soomes, Rootsis ja Norras. On erinevaid värve, mis on vähem või rohkem keskkonnasõbralikud. See konkreetne värv, mida me Tallinnas kasutame, on üks keskkonnasõbralikumaid,” kinnitas Tallinna abilinnapea Andrei Novikov. “Kui me räägime mikroplastist, siis võrreldes tänavakatte märgistusega on tavaline autorehv umbes sada või mitusada korda rohkem mikroplasti loodusesse eritav kui värv ise.”

Sama tootja värve kasutatakse Skandinaavias maanteede märgistuseks ja teede sümbolite tähistamiseks. Rattateede kiirete lahenduste eesmärk on olnud turvalisuse tõstmine. Tallinna rattastrateegias on toodud pikk plaan ning sellest pole Tallinn ajutiste lahenduste tegemisega loobunud, kinnitab Andrei Novikov. Püsilahendusteni jõutakse tänavate täieliku uuendamise käigus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.