"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Sellest nädalavahetusest saab kaitsepookida ka Jansseni vaktsiiniga (1)
18. september 2021
Ilja Matusihis

Eestisse saabus sel nädalal üle pooleteise kuu taas 2400 doosi Jansseni vaktsiini, mis jaotati kõikidesse maakondadesse.

Jansseni vaktsiini küsivad eelkõige need inimesed, kel on soov saada viirusevastane kaitse ühe süstiga. Raviasutused pakuvad Janssenit nii etteregistreerimata kui ka eelregistreerimisega. Kõikidel inimestel palutakse enne vaktsineerija juurde kohale minemist Vaktsineeri.ee lehelt vaadata, kas raviasutus ootab koos isikut tõendava dokumendiga kohale tulemist või aja eelnevat kirjapanemist. Haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul on inimeste huvi Jansseni vaktsiini vastu suur.

„Vaktsineerimine ühedoosilise vaktsiiniga algas juba eile ning nõudlus on üsna suur. Järgmise nädala lisadoosid aitavad raviasutustel ka suuremal hulgale soovijatest vastu tulla,“ ütles Parv.

Lisaks sel nädalal saabunud 2400 doosile on Eestil käimas läbirääkimised teiste Euroopa Liidu riikidega täiendavate Jansseni vaktsiinidooside saamiseks. Järgmisel nädalal saabub Eestisse veel 14 800 Jansseni doosi, millest suuremale osale on raviasutused juba tellimused teinud. Jansseniga vaktsineerimine jätkub seega ka lähinädalatel, infot kohtade ja aegade kohta palub haigekassa jälgida vaktsineeri.ee lehelt või helistades infotelefonile 1247. Need, kes vajavad vaktsineerimisnõustamist meditsiinilistes küsimustes, võivad pidada nõu oma perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonil 1220.

Jansseni tarnetega on probleeme alates augustist, mil tootjal tekkisid nii tootmis- kui ka tarneraskused. Haigekassa on vaktsineerijatega otsesuhtluses ning Jansseni vaktsiini on küsinud kõik haiglad ja vaktsineerimise erapartnerid, samuti mõned perearstikeskused ja ka koduõendusteenuse osutajad. Põhjuseks on ennekõike inimeste ootus, sest tegemist ühedoosilise vaktsiiniga. Koduõenduse puhul lisandub argumendina ka lihtsam logistika, sest koduõendusteenuse osutajad käivad kodus vaktsineerimas. Samuti küsivad inimesed Jansseni vaktsiini erinevatelt infotelefonidelt.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tõhustaja
18. sept. 2021 18:40
https://forte.delfi.ee/artikkel/94618849/kai-kisand-antikehade-hulk-peabki-vaktsineerimise-jarel-vahenema-vastasel-juhul-inimene-plahvataks Kõige võimsama immuunvastuse annab tänaste teadmiste kohaselt kombineeritud vaktsineerimine, kus kõige pealt on saadud AstaZeneca vaktsiini ja selle otsa teise doosina Pfizeri vaktsiini. Sellel on ka immunoloogiline seletus: ogavalgu järjestused nendes vaktsiinides on pisut erinevad ja immunsüsteemile meeldib, kui ta näeb seda antigeeni pisut erinevad vormis - see võib stimuleerida veelgi kvaliteetsemat ja veelgi tugevamat immuunvastust. Need võiksid rõõmustada, kes on AstraZenecat alla saanud ja kellel paistab olevat võimalus saada mRNA vaktsiini tõhustusdoosi.