"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Mulgid toovad oma kultuuri nädalavahetuseks pealinna (0)
19. september 2021
Scanpix

Pühapäeval toimub Tallinna vanalinnas Etnolaat ja tähistatakse Eesti rahvuste päeva – oma väljapanekuga osalevad Mulgi Kultuuri Instituudi ja Mulgimaa Arenduskoja eestvedamisel ka mulgid.

Käesoleval aastal on Mulgimaa ja selle ajalooline pealinn Abja-Paluoja soome-ugri kultuuripealinn. „Kogu aasta vältel toimub mitmesuguseid üritusi ja ettevõtmisi, millega näitame Eestimaa inimestele, külalistele kaugemalt ja meie hõimurahvastele Mulgimaad, selle mustreid, toitu, käsitööd, keelt, kultuuri ja inimesi. Ehk kõike seda, mille üle mulkidena äärmiselt uhked oleme ja mis Mulgimaast Mulgimaa teeb,“ rääkis Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg.

„Etnolaadal pöörame oma väljapanekuga lisaks kõigele eelpool kirjeldatule suurt tähelepanu mulgi kirjavarale. Mulkidel on oma mulgi keele aabits, mitu töövihikut, mulgikeelne lauamäng ja sõnaraamat, mille ühe äärmiselt uhked oleme ja mida Etnolaadal tutvustame. Loomulikult esitleme Mulgimaa ettevõtjate toodangut ja ostmisvõimalusi, et laada külastajad saaksid Mulgi maitseid proovida. Näiteks on Mulgi pruulikojas loodud spetsiaalselt tänavuseks soome-ugri kultuuripealinna-aastaks Hõimlase märjuke, mis samuti Etnolaadal mulkide väljapanekule jõuab. Lettidel on ka Mulgimaa mesi, mahenäksid ja mulgi korp,“ andis Grenberg aimu, mis Mulgimaalt pealinnas toimuvale Etnolaadale jõuab.

Lisaks kutsutakse Etnolaada külastajaid mängima Mulgi lauamängu, mis on kõige lihtsam ja kiirem viis teha ring peale kogu Mulgimaale. 

Grenberg kinnitas, et soome-ugri kultuuripealinna tiitel on tunnustus kogu Mulgimaale ja Etnolaat võimaldab teadmist Mulgimaast ja selle erilisusest veelgi laiema publikuni viia. „Juba paari nädala pärast hakkame tähistama Mulgi nädalat ja Mulgi lipu päeva. Sügis toob tõelised suursündmused, mis soome-ugri kultuuriaastat väärikalt kokku hakkavad võtma,“ tõdes Grenberg.

Etnolaat toimub pühapäeval Tallinna vanalinnas Raekoja platsil kella 10-18. Lisaks mulkide väljapanekule saavad huvilised tutvuda teiste Eestis elavate rahvuste käsitöö ning toiduga – udmurdi perepetšide, tšuvaši kalja, baškiiri tšak-tšaki ja mitmete muude roogadega. Hea tuju tagavad folkloorirühmade kontserdid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.