"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
ORKESTRI JUHATAJA: Politseiorkestri päästmise uudis tõi meie silmi rõõmupisarad (2)
20. september 2021

“Meie pillimängijad aplodeerisid, kui kuulsid, et linn võtab orkestri oma hõlma alla,” ütles politsei- ja piirivalveorkestri juht Kristiina Veerde. “Neil poleks olnud kuhugi mujale tööle minna.”

Veerde kinnitas, et orkestri jätkumine linnaasutuse koosseisus teeb talle rõõmu. “Meie jaoks on see suurepärane lahendus, sest vahepeal tundus asi ikka lootusetu,” kinnitas ta. “Kui meilt küsiti, kas me soovime uuel kujul jätkata, ei tekkinud meil küsimustki. Tahame oma tööd edasi teha ja linnaorkestrina on selleks meil võimalus. Meile on kõige olulisem, et orkestrantide ametikohad säilivad ja saame loomingulist tegevust jätkata oma praeguses koosseisus.”
Veerde kinnitas, et orkestrandid võtsid uudise orkestri säilimisest vastu aplausi saatel.

“Kui linnapea meile uudist teatas, siis terve orkester aplodeeris ja nägin paljudel ka rõõmupisaraid silmas,” lausus ta. “Koht orkestris annab kindla töö ja sissetuleku, Kevadel kui jutud meie ja kaitseväe orkestri kaotamisest läksid liikvele, poleks olnud meie mängijatel kuhugi minna. Moodustavad ju kahe orkestri töökohad poole Eesti professionaalsete puhkpillimängijate kohtadest. Nüüd säilib meie orkester täies koosseisus.”

Orkestri munder jääb samaks. “Juba praegu oli see vorm meile kohandatud, see ei olnud täpne politseimunder,” selgitas orkestri juhataja.
Nii saab politsei- ja piirivalveorkestrist tuleva aasta 1. jaanuarist Tallinna politseiorkester. Veerde kinnitas, et nüüd algab täpsemate tingimuste kokku leppimine, kuigi orkestri töö suuresti ei muutu.

“Ilmselt hakkame tegema Tallinna filharmooniaga tihedamat koostööd ja saame uued prooviruumid,” selgitas orkestri juhataja. “Samas koostöö siseministeeriumi ja politseiga jätkub, osaleme suurematel riiklikel sündmustel.”
Seni on orkester osalenud 20-25 riiklikul üritusel aastas, sellele lisanduvad veel tellimused.

Siseminister ja endine politseijuht Kristian Jaani ütles, et tema jaoks on oluline kutselise puhkpillimuusika jätkuv toetamine, et hoida elus puhkpilliorkestri järjepidevust ja traditsioone.
“Tegemist on Eestile olulise sümboliga, mille kõrgeim eesmärk on alati olnud ühtsustunde loomine,” lausus Jaani. “Seetõttu on eriti märgiline, et orkestri nimi sisaldab edaspidi nii Tallinna nime kui ka viidet politseile. Nii oli see ju ka praeguse orkestri eelkäija, Tallinna politseinike puhkpilliorkestriga.”

Tule Metsatöllu kontserdile!

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et orkester ootab kõiki kontserdile juba alanud nädalal. “24. septembril kell 18 kutsume tallinlasi Vabaduse väljakule Tallinna politseiorkestri tasuta kontserdile,” ütles ta. “Kingituseks ja üllatuseks esinevad koos politseiorkester ja Metsatöll. Kindlasti ootame kõiki tallinlasi, sest see on sümboolne üritus, mis on pühendatud orkestri üleandmisele, vaatamata sellele, et aasta lõpuni töötab orkester veel PPA koosseisus ja ametlikult läheb üle 1. jaanuarist.”

Tallinna politseiorkestri koosseisu jäävad kõik selle 34 liiget. “Mõni kuu tagasi tekkis arutelu kaitseväe orkestri tuleviku osas ja me tegime ettepaneku, et linn on valmis ajutiselt või püsivalt orkestri üle võtma selleks, et seda sümbolit säilitada,” selgitas Kõlvart. “Aga siis tuli päeva pärast uudis, et ka politseiorkestri saatus on suure küsimärgi all.”

Kaitseväe orkestri saatus sai lahendatud, aga politseiorkestri puhul lahendust ei olnud. “Sellepärast otsustasime, et kui Tallinn oli sellise sõnumi andnud, kehtib see ka politseiorkestri puhul. Rääkimata sellest, et politseiorkestriga on neid koostöösidemeid ja võib-olla ka ajaloolisi sidemeid isegi rohkem. 1928. aastal alguse saanud politseiorkestri traditsioon ei tohiks 2021. aastaga lõppeda. Ka Tallinna koosseisus jääb orkestri oluliseks ülesandeks luua Eesti riigi sümbolväärtusega tähtpäevadel pidulikke ja ülevaid hetki,” rääkis linnapea. “Huvitav on see, et praeguses koosseisus on muusikuid, kes mängisid veel Tallinna orkestri koosseisus.”

Alles jääb 34 töökohta

Linnapea sõnul kandideerib Tallinn UNESCO loovlinnade võrgustiku muusikalinnaks. “Juba seetõttu ei oleks me saanud lubada selle unikaalse muusikakollektiivi kadumist,” lausus ta. “Kõige tähtsam on aga see, et politsei- ja piirivalveorkestri kõrget taset loonud professionaalsed muusikud saavad rahulikult senist tööd jätkata ja Eesti muusikaelu rikastada.”

Minister Jaani sõnul on ta rahul koostöökokkuleppe tingimustega, mille järgi saavad võimaluse jätkata kõik 34 orkestri liiget.

PPA peadirektori asetäitja Janne Pikma ütles, et okestri liikumise täpsemad detailid lepitakse kokku järgmiste kuude jooksul. “Teeme PPA poolt kõik endast oleneva, et ülemineku protsess oleks orkestrantidele võimalikult sujuv. PPA annab orkestriga kaasa pillid, noodid ja esindusvormid. Orkester jätkab ka proove ning aktiivselt kontsertide andmist,” rääkis Pikma.

Linnavalitsus kiitis koostöökokkuleppe heaks 15. septembri istungil, edasi peab see saama heakskiidu ka volikogult. Siseminister ja linnapea allkirjastavad leppe pidulikult 24. septembril Vabaduse väljakul, kus Tallinna politseiorkester annab tasuta kontserdi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Maxumaxja
23. sept. 2021 06:26
Politsei nimi tuleks ikka orkestrist kaotada sest need per..vestid olid esimese oravate sõrmenipsu peale valmis inimesed tööta jätma...nüüd hakkasid tähtsat nägu tegema kui linn oma otsuse tegi....praegused politsei juhid on kui tuulelipud😐
J
23. sept. 2021 08:21
Sellisel juhul võiks politseiorkestri nimetada ümber munitsipaalpolitseiorkestriks.