"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
KAASAV EELARVE Elanikud soovivad koerteväljakuid ja sauna (0)
20. september 2021

Kesklinna elanikud soovivad, et põnevad puud ja põõsad oleks märgitud QR-koodiga, sest nii näeks telefoniga skännides, mis taimedega on tegu. Kristiine elanikud käisid aga välja mõtte panna mõnele mänguväljakule peale katus, et seal võiks lustida ka vihmase ilmaga. Kõik linlased saavad järgmise aasta kaasava eelarve jaoks oma ideid saata veel 1. oktoobrini.

Kesklinna vanema Monika Haukanõmme kinnitusel on esimese kahe nädalaga, mil elanikud on saanud oma ideid jagada, laekunud linnaosas juba 20 ettepanekut.

“Rahvas soovib enim ilmselt mängu-, spordi- ja koerte jalutusväljakuid,” ütles Haukanõmm. “Samuti on küsitud avalike tualettide rajamise kohta. Põnev on ka idee märgistada puud ja põõsad QR-koodiga, et neid silte skännides saaks nende kohta infot. Kaks nädalat on veel ideede esitamiseks jäänud. Arvan et lõpuspurt tuleb vägev ja tulemus ei jää alla eelmisele aastale, mil meile saadeti 80 mõtet.”

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe avaldas heameelt, et veebi teel on esimesed ideed juba laekunud. “Need olid veidi teistsugused kui eelmisel aastal,” märkis ta. “Üks põnevamaid ettepanekuid, mis mulle silma jäi, oli ehitada välimänguväljakutele katused peale, et neid saaks kasutada ka vihmasel ajal. Miks mitte selle üle arutleda?”
Elanikud käisid välja ka mõtteid, mida võiks linnaosas parandada. “Ühes või teiseks kohas peaks valgustus olema parem,” tõi Riibe näiteks.

Kui mullu oli Kristiines esitatud ideedest osa eesti- ja osa venekeelsed, siis tänavu on suurem osa ettepanekutest tehtud inglise keeles. “See oli meeldiv üllatus, et ka mujalt pärit inimesed mõtlevad kaasa, kuidas muuta linna paremaks,” ütles Riibe.

Järgmise aasta kaasava eelarve ideede elluviimiseks annab linn kokku miljon eurot.

Joogikraanid ja trikirada juba olemas

Mullu laekus suisa 420 kaasava eelarve ettepanekut, millest osa on juba tänavu ellu viidud. Üks neist oli näiteks rajada spordiradade juurde avalikud joogiveekraanid. Nüüd on kõik kaheksa uut kraani Pirita tee ja Järvevana tee ääres püsti. Moonika Kitt, üks selle ettepaneku tegijatest ütles, et idee tekkis otsesest vajadusest.

“Olen ise aktiivne spordiradade kasutaja ja käin neil nädalas kuni kuus korda. Tihti on just suvel juhtunud, et parasjagu pole veepudelit kaasas, kusagilt osta ka ei saa, aga juua tahaks. Nii see mõte sündiski.”

Pirita spordikeskuse direktor Priit Aunroos käis mullu välja idee rajada Piritale pumptrack ehk trikitamispaik ruladele, tõuksidele ja ratastele. Nüüd ongi see valmis.

“Kuna Pirital tegutseb kaks suurt rattaklubi, oli meil juba ammu idee midagi sellist rajada,” selgitas Aunroos. “Kui linn hakkas kaasava eelarve ideid koguma, käisime oma mõtte palju uhkemalt välja, sest summad, mida idee elluviimiseks pakuti, olid ka suuremad.”

Linn oli seadnud üles ka juhendid ning nende järgi polnud Aunroosi sõnul kandideerimine keeruline. “Eks me levitasime oma ideed ka kohalike rattainimeste seas, et nad meie poolt hääletaks,” lausus ta. “Tundub, et meie mõte kõnetas paljusid. Ka praegu on näha, kui külastatav see paik näiteks laste seas on.”

Koolile uus palliväljak

Valmis on ka kehalise kasvatuse õpetaja Meelis Raiendi välja pakutud pallimängude areen 32. keskkooli juures. “Lapsi koolis ja ka ümberkaudseid elanikke, kes tahavad palli mängida, on palju. Nii see idee tekkiski,” mainis Raiendi. “Samas senised väljakud olid vanad ja väsinud, neil puudus korralik kate. Kuna linn kogus kaasava eelarve ideid, tekkis võimalus kooli spordiväljakut uuendada. Panime idee paberile ning praegu ongi tulemus nähtav.”

Raiendi meenutas, et võit oli üsna ülekaalukas. “Tegime idee levitamiseks flaierid, jagasime seda ka sotsiaalmeedias ja e-maili gruppides. Õpilased aitasid samuti info levitamisele kaasa,” ütles ta. “Konkurss läks meile edukalt, uus väljak valmis ning koolirahvas ja ka ümbruse elanikud võtsid selle hästi vastu. Nüüd on uuel kvaliteetsel kattel turvalisem sportida. Samas on tribüünid õpilastele hea koht, kus vahetundide ajal õues aega veeta ja suhelda. Ka mõningaid ainetunde on võimalik õues tribüünil istudes teha.”

Raiendi soovitab kindlasti ka järgmiseks aastaks ideid välja käia. “Ideed tulevad selleks, et neid ellu viia,” lausus ta. “Ei tasu kahelda, vaid astuda samme, et neid saaks teoks teha. Kui on kartus või mure, et ei saa hakkama, tasub küsida abi.

Saada oma idee 1. oktoobrini!

• Oma ideid järgmiseks aastaks saab esitada digitaalselt veebilehel tallinn.ee/kaasveelarve https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Vorm-Kaasav-eelarve-uus-idee-2022 . Samuti paberil, kas Tallinna linnakantselei teenindusbüroos (Vabaduse väljak 7) või selle linnaosa valitsuse ruumides, mida idee puudutab.
• Esitatud ideid hindab komisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele.
• Igas linnaosas saab aastas ellu viia ühe tingimustele vastava projekti, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja mis on saanud hääletusel kõige enam hääli.
• Linn jagab ideede jaoks laiali 1 miljon eurot. Ideid saab saata 1. oktoobrini. Loe Tallinna kaasavast eelarvest pikemalt https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.