"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Kallis elekter sunnib öisele eluviisile (1)
20. september 2021
Foto: Pixabay

Majandusminister Taavi Aas saatis Euroopa Komisjonile märgukirja, et heitkoguste kauplemise süsteem tuleb ümber teha, sest muidu ei kannata me elektrihinna tõusu enam välja. Kvoodid loodi, et taastuvenergiat soodustada, kuid nüüd on need juba nii kallid, et nii ettevõtted kui ka inimesed piltlikult öeldes oigavad.

Aas ütles kirjas, et prognoositav ja eesmärgipärane heitkogustega kauplemise süsteem on oluline, et turule lisanduks taastuvenergia toodangut, kuid järsult enneolematu hinnatõusu läbi teinud kvoodid ei täida enam oma eesmärki olukorras, kus majandus taastub suures tempos Covid-kriisist. Aas kirjutas, et “uute taastuvenergia tootmisüksuste ehitamiseks kulub siiski aastaid ning kvootide hinna kahekordistamine ei kiirenda praegu kuidagi üleminekuprotsessi, vaid hoopis survestab tarbijaid ja seab ohtu meie ettevõtete konkurentsivõime”.

Antireklaam, mille osaks langeb praegu n-ö roheline energia, on päris jube, ja selle taustal pälvivad enim toetust poliitikud, kes räägivad põlevkivienergia võludest. Kõige tipuks, et defitsiiti katta, undavadki meil täiel võimsusel põlevkivi- ja mujal Euroopas söejaamad. Ees ootaval talvel, kui midagi järsult kvoodimajanduses ei muudeta, tuleb aga ilmselt omavalitsustes hakata rääkima vähekindlustatute elektritoetusest või sotsiaalelektrist. Juba praegu räägib mõni pensionär, kuidas ta hoolega kella jälgib, et saaks võimalikult palju majapidamistöid ööelektriga korda ajada.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

......
21. sept. 2021 23:10
Huvitav, et viimasel ajal on börsivoolu tipud just kella7-11 ja 16-23 vahel, siis kui on tarbimine kõige suurem? Ahnus???