"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Eesti Noorsooteatris jõuab lavale Eugène Ionesco „Ninasarvik” (0)
21. september 2021
Foto Andres Roosileht

Pühapäeval, 26. septembril esietendub Eesti Noorsooteatris maailma absurditeatri klassikasse kuuluv Eugène Ionesco „Ninasarvik” noortele ja täiskasvanutele. Näidendi toob lavale Sander Pukk.

Ühel kaugel maal, üldse mitte siin, hästi ammu, üldse mitte praegu, juhtus üks üksikjuhtum: ootamatult ning arusaamatult kohtus linnarahvas ühe paksunahalisega. Kuidas ometi sai ninasarvik sinna, kus ta olema ei peaks? Kas peaks muretsema või kõigepealt kindlaks tegema, kas ta üldse oli või polnud. Kust ta tuli, kas ta oli, ning mida see kõik tähendab?

Lavastaja Sander Puki jaoks tähendab absurd teatud kõverpeeglit, mis avab elu reljeefsemalt, selgemalt ja mängulisemalt. „Kui juhuslikult on tunda ninasarvikute hõngu, kui hakkab tunduma, et ühele ninasarvikule järgneb teine, sõbergi muutub ninasarvikuks, siis kuidas see hetk ära tunda ja mõista protsessi kulgu, ja mitte ise loomastuda?” küsib lavastaja. „Ionesco keelekujundlik ning detailideni orkestreeritud näitemäng „Ninasarvik” on laetud vihjetega, mis on tänasel ajal jälle aktuaalsed nii meil kui mujal. Nii et on põhjust „Ninasarvik” taas lavale tuua.”

Rumeenia-prantsuse segaperekonnas sündinud Eugène Ionesco (1909–1994) on üks olulisemaid absurditeatri autoreid. Tundes hästi teatri reeglistikku, ei allunud ta sellele ja kasutas oma näidendite määratlemiseks mõisteid „antidraama” ja „traagiline farss”.

„Ionescol ei ole juhuslikke lauseid ja nende alltekst on süstemaatiline ning minevikusündmuste kajast ajendatud,” ütleb Pukk. „Kõige selle juures pole Ionesco lootusetu pessimist. Ta oskab naerda nii, et mütski võib vappumisest silmile kukkuda.”

Lavastaja Sander Pukk on toonud varasemalt Eesti Noorsooteatri lavale suure publikumenuga etendunud „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal” ja „Apelsinitüdruk”, millest viimast mängitakse endiselt täissaalidele.

Eugène IonescoNinasarvik” noortele (15+) ja täiskasvanutele esietendub 26. septembril 2021 Eesti Noorsooteatri Ferdinandi saalis.

Lavastaja Sander Pukk, kunstnik Annika Lindemann, helilooja Markus Robam, valguskunstnik Priidu Adlas, tõlkijad Aleksander Kurtna ja Sander Pukk.

Mängivad Anti Kobin, Getter Meresmaa, Jevgeni Moissejenko, Mart Müürisepp, Andres Roosileht, Karl Sakrits, Kaisa Selde, Doris Tislar, Tiina Tõnis, Risto Vaidla.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.