“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
vaata kava Keskkonnasõbraliku liikumise kuu pakub nii jalgratta juhilubade koolitust kui ka mitmeid õpitubasid (0)
21. september 2021
Foto: Ilja Matusihis

„Kutsume inimesi üles hoidma oma füüsilist ja vaimset vormi ning samas ka avastama oma kodulinna. Soovime innustada inimesi liikuma rohkem jalgsi, jalgrattal ja ühistranspordiga, mis kõik on keskkonnasõbralikud liikumisviisid,“ sõnas abilinnapea Kalle Klandorf.

„Iga teekond saab alguse esimesest sammust ja tore on astuda neid samme koos. Üle linna on kokku pandud mitmekesine programm spordi-, liikumis- ning orienteerumisüritustest, rattasõidu koolitustest ja teistest ühistegevustest, millest tasub kindlasti osa võtta,“ lisas Klandorf.

September on Tallinnas keskkonnasõbraliku liikumise kuu, mis 16.-22. septembril hõlmab ka üle-euroopalist kampaaniat „Euroopa liikuvusnädal“. Mõlema ürituse ühine moto on „Jalgsi ja rattaga liikudes hoiad tervist ja keskkonda!“ .

20. aastat korraldatava Euroopa liikuvusnädala (European Mobility Week) ja 10. aastat korraldatava Tallinna keskkonnasõbraliku liikumise kuu (KSLK) ühiseks eesmärgiks on parandada rahvatervist aktiivsema liikumise ning säästva linnatranspordi edendamise kaudu. Tallinn koostöös linnaosavalitsuste, eri ametite ja teiste koostööpartneritega on võtnud eesmärgiks luua meeldiv ja ohutu linna- ja liikluskeskkond, kus saab liikuda mugavalt, turvaliselt ja keskkonda säästvalt.

8.–29. septembrini saab osaleda õppevisiitidel ja koolitustel Tallinna õppeaedades. Vahetatakse kogemusi loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning tehakse ringkäike õppeaedades. Jagatakse teadmisi ja kogemusi aia kavandamisest, ehitamisest, hooldamisest, õuesõppest ja loodusharidusest.

16.–23. septembril aga viiakse kaheksas kogukonnaaias läbi tasuta välitreeninguid, mis on heaks võimaluseks nii oma tervist turgutada kui ka Tallinna kogukonnaaedu külastada.

Kogu keskkonnasõbraliku liikumise kuu ürituste programmiga saab tutvuda ja üritustele registreeruda saab veebilehel www.tallinn.ee/est/keskkond/liikumiskuu.

Ajakava:

8.-29.09  – Ringkäigud ja õpitoad Tallinna õppeaedadesse

Õpivisiitide peamine eesmärk on kogemuste vahetamine loodus- ja aiahariduse valdkonnas ning ringkäigud õppeaedades. Külastuse jooksul saadakse teadmisi ja kogemusi aia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses. Õpitegevus toimub väljasREGISTREERIMINE .

21.09 kell 16.00 – Presidendi kantselei Roosiaed – väike ringkäik ühte põnevasse ja varjatud aeda.Vabariigi Presidendi Kantselei Roosiaed (A. Weizenbergi 37).

22.09 kell 16.00 – Õppeaedade projekt – aiaplaani koostamine.
Tallinna Kopli Ametikooli ja Kopli Noortekeskuse õppeaed (Kopli 98)

27. 09 kell 18.00 Ringkäik “Kogukondlik Tootsi peenarnäitusel” Solarise keskuses näitusele koos selle kureerijaga, Ameerika kogukonnaaia aedniku Elisabeth Niitaruga.
Näitus kulgeb läbi keskuse erinevate korruste euroaluste kraedest meisterdatud ja Tootsi peenra stiilis kujundatud peenrakastide näol. Peenrakastides on esindatud erinevad põnevad maitse-, köögivilja-, marja- ja ilutaimed. Ringkäik algab kl 18.00 ning koguneme Solarise keskuse Rävala puiestee poolse sissepääsu juures.Näitus jääb avatuks kuni 30.septembrini. Ringkäik on tasuta. REGISTREERI SIIT! Lisainfo näituse kohta siin.

29.09 kell 16.00 – Õppeaedade projekt – projekti kirjutamine ja juhtimine.
Tallinna Heleni kooli õppeaaed (Ehte 7).

September – Tasuta jalgratta juhilubade koolitus koolilastele (õpilase vanus 10-15 eluaastat).  Koolituse eesmärk on anda õpilasele teadmised ja oskused jalgrattaga liiklemisel. Kokku toimub neli koolitust  (1 koolitus Pirita ja Lasnamäe lastele, 1 koolitus Kesklinna ja Põhja-Tallinna lastele, 1 koolitus Kristiine ja Nõmme linnaosa lastele ja 1 koolitus Haabersti ja Mustamäe lastele). Ühel koolitusel osaleb kuni 25 õpilast. Koolituse läbinule, kes sooritab eksamid, väljastatakse jalgratta juhiluba. Koolitus koosneb 14 teooria õppetunnist ja 10 sõidutunnist. Viimasel teooria ja praktilise sõidu tunnil toimub eksam. REGISTREERIMINE

22.09 kell 17.00 – 19.30 –  Tallinna linnaorienteerumine Rahvusvahelisel Autovaba päeval. PiirkonnaksUue-Maailma kombineeritud maastik. 

16.- 23.09 – Tervisevõimlemine kogukonnaaedades!

Treeningud toimuvad innustavas, rõõmsas ja arendavas võtmes. Läbivateks märksõnadeks: – Väike liigutus – suur toime! Teadlikult. – Kuidas saab ise olla enda terapeut? Juhendajaks on kogenud treener Aliis Sarapik (OÜ Treksi Teraapiad). Välitreening on hea võimalus turgutada oma tervist ja külastada Tallinna armsaid kogukonnaaedu!

21.09 kell 18-20 – Väliteening Krameri aias (Keemia 41, Kristiine)

22.09 kell 18-20 – Väliteening Aafrika aias (Püssirohu 5, Kesklinn)

23.09 kell 18-20  – Väliteening Pae aed (Pae 19, Lasnamäe)

Välitreeningud on tasuta. REGISTREERIMINE 

22.-26.09 Näitus heast tänavaruumist “Tänavad on liikumiseks ja heaks olemiseks: tule ja avasta oma tänava tüüp!”

Tallinna 9 tänavatüübil ja nende põhimõtete rakendamisel praktikas, on väga oluline osa säästvate liikumisviiside osakaalu suurendamisel inimeste igapäevases liikumistes. Oluline on, et liikumine oleks ohutu, et inimesed tunneksid ennast liikudes turvaliselt ning et liikumine ja linnaruumis olemine pakuks rõõmu. Näitusega antakse ülevaade tänavaruumi loovatest elementidest: tänavaruumi jaotusest, liikluskorralduse elementidest, haljastusest, muust inventarist jm ning kuidas Tallinna 9 tänavatüüpi, lähtuvalt Strateegia 2035st, moodustuvad elementide erineval kombineerimisel erineva tänavatüübi. Lisaks on näitusel positiivsed meeleolulood inimeste tänavaruumi ja tänaval liikumise kogemustest. 

22.09 kl 16.00-18.00 – Elektriliste tõukerataste  tutvustamine ja kiirkursus täiskasvanutele ning noortele. Kursuses on ühendatud liikurite kasutamine kui ka seadusandlus/ohutusreeglid. Treening on kuni 40le inimesele kestvusega 2h. Asukoht: Reidi tee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.