"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
PEALINNA PODCAST Politoloog Rein Toomla: edus on valimisliidud, kes saavad kokku veerand häältest (0)
23. september 2021

“Endiselt saavad kohalikel valimistel terve riigi arvestuses suurima häältesaagi valimisliidud. Erakondadest juhib aga selgelt Keskerakond,” ennustas politoloog Rein Toomla.  

Tänane Meediavahi Podcast Pealinnas käsitles kohalikke valimisi, Vene e-valimisi ja USA-Briti-Austraalia allveelaevaleppe mõju Euroopa kontinendile.

Toomla sõnul ennustatakse praeguse seisuga Keskerakonnale umbes 23-24% valimisedu üle Eesti ja see peaks tähendama sisuliselt võitu.

“Viimane avalik uuring ütleb, et Keskerakonna olulisemad konkurendid just kohalikke valimisi silmas pidades – reform ja EKRE –  jäävad kahekümnest allapoole, siis tuleb Eesti 200 pisut üle 10 protsendiga ja siis sotsid ja Isamaa, kellel on juba tugevalt alla kümne protsendi,” selgitas Toomla.

Keskerakonna edu põhjuseks peab ta järjepidevat ja aktiivset tööd.

“Keskerakond taob seda rauda vast ka kõige aktiivsemalt, et kui, kui vaadata nüüd nii, et kui palju keegi on kandidaate välja pannud siis, selles tähenduses on Keskerakond ülejäänud seltskonnast märkimisväärselt ees,” ütles Toomla, viidates Keskerakonna 1759 kandidaadile.

Valimistest on erakonnad rohkem elevil

Samas on näiteks Sotsiaaldemokraatide valimisnimekiri kahanenud nelja aastaga enam kui seitsmesaja nime võrra. “Neli aastat tagasi pakkusid sotsiaaldemokraadid välja 1100 kandidaat ja nüüd tuleb siin kuskil 360, nii, et vahe on kolmekordne,” lausus ta.

Toomla hinnangul jääb valimisliitude ühine häälte saak veerandi ligidale. “Valimisliitude hiilgeajad on muidugi möödas. Need olid siis üheksakümnendatel ja nullindate esimesel poolel, aga valimisliidud on ikkagi kuskil neljandik häältest kätte saanud,” märkis ta.

Valijatele on valimised Toomla arvates võrdlemisi teisejärgulise tähtsusega sündmus, märksa rohkem on sellest elevil erakonnad.

“Hästi laias laastus me võime ikkagi öelda, et pea pooltele valijatele ei lähe need valimised eriti korda, vähemasti selles mõttes, et arvab, et, et tema ei pea sinna sekkuma. Üks kahest, et kas “nad teevad  ise väga hästi ära” või siis teine variant, et “saavad ilma minuta ka hakkama”, nii et  loobutakse siis tulemusest,” arvas Toomla.

Varsti algab juba riigikogu valimiste kampaania

Erakondade jaoks on kohalike omavalitsuste valimised tema hinnangul aga jõuprooviks järgmisteks Riigikogu valimisteks valmistumisel.

“Tuleb silmas pidada seda, et riigikogu valimised on ju pooleteise aasta pärast, mis see poolteist aastat siis ära ei ole. Mõne kuu, võib-olla poole aasta pärast algab juba tegelikult ju riigikogu valimiste kampaania,” tõdes Toomla.

Rääkides Vene e-valimiste mastaabist ja tehnoloogia tasemest leidis saates osalenud Allan Alaküla, et Eesti ei saa enam jääda senisele positsioonile, et meie e-valimistes kahtlejad on imbetsillid (nii säutsus Toomas Hendrik Ilves) ja Venemaa valimised polegi valimised.

AUKUS pakti puhul avaldas Toomla lootust, et see ei lõhu NATO ja ELi koostööd. “Prantslased peaks veel mäletama aega, kui nad ükskord NATOst välja astusid,” ütles Toomla.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.